FMF na FIMUCITE

Aktualności

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie gościł na 5. jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Filmowej na Teneryfie w dniach od 27 czerwca do 2 lipca b.r.. Na zaproszenie kompozytora i dyrektora festiwalu – Diego Navarro Zastępca Dyrektora KBF ds. Programowych – Robert Piaskowski wziął udział w panelu dotyczącym współpracy festiwali muzyki filmowej i wyzwań związanych z ich promocją oraz produkcją.

""Spotkanie miało miejsce w Espacio Cultural Cajacanarias – jednej z najbardziej prestiżowych sal audytoryjnych Santa Cruz de Tenerife w dniu 30 czerwca, a prowadzącym był hiszpański dziennikarz Manuel E. Díaz Noda. Dyskusje panelowe poprzedziły projekcje fragmentów nagrań filmowych z festiwalu w Krakowie, który, przypomnijmy, odbył się w dniach 19-22 maja tego roku. Połączenie przestrzeni industrialnej z funkcjami kulturalnymi, a także niezwykłe produkcje plenerowe pierwszych edycji FMF w Krakowie, jak i hala ocynowni w Nowej Hucie, żywo zainteresowały zgromadzoną publiczność. Emocje wzbudziły również fragmenty projekcji symultanicznych pozostające unikalnym znakiem rozpoznawczym krakowskiego festiwalu.

 

Robert Piaskowski w sobotę (1 lipca) w jednym z najpiękniejszych teatrów Europy: Auditorio de Tenerife poprowadził prestiżowy koncert Shigeru Umebayashiego – gościa FMF w 2010 r. oraz Patricka Doyle’a. Podczas koncertu zabrzmiały utwory przygotowane wcześniej specjalnie na koncert w Krakowie, (m.in. suity z filmu Single Man, Dom latających Sztyletów, Spragnieni Miłości, Cesarzowa). Koncert to efekt współpracy pomiędzy FMF i FIMUCITE. W drugiej części koncertu Orchestra Sinfonica de Tererife i Tenerife Film Choir wykonały suity do takich obrazów jak: Henryk V, Frankenstein, Harry Potter i Czara ognia. Odbyło się także światowe prawykonanie muzyki do ostatniego filmu Patricka Doyle’a Thor (2011).

Podczas całego festiwalu prezentowano także specjalnie przygotowany na tę okazję film promujący Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, który obejrzało blisko osiem tysięcy osób. Spot reklamowy FMF emitowany był przed wszystkimi wydarzeniami muzycznymi Fimucitè.

Współpraca Fimucitè i FMF sięga 2008 r., gdy we współpracy z Diego Navarro zaprezentowano w Krakowie program: Pachnidło – Matrix – Iron Man – Spider Man. Następnie na Teneryfie zaprezentowano krakowski program koncertu Jana A.P. Kaczmarka. W tym roku w Santa Cruz zaprezentowano muzykę Umebayashiego (projekt prezentowany w Gandawie i poszerzony w Krakowie), a Navarro dyrygował koncertem Bartosza Chajdeckiego podczas tegorocznej odsłony FMF w Krakowie.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.