Festiwal TRANSATLANTYK ogłasza międzynarodowe konkursy muzyki filmowej

Aktualności

Młodzi kompozytorzy z całego świata po raz kolejny będą mogli w tym roku wziąć udział w unikalnych konkursach muzyki filmowej: TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest. Łączna pula nagród, ufundowanych przez Fundację Transatlantyk oraz RAIFFEISEN Bank Polska S.A., wynosi ponownie 70 tys. dolarów. Oba konkursy, jak również koncerty muzyki filmowej oraz imprezy w klubie festiwalowym, to najważniejsze pozycje muzycznej części Festiwalu TRANSATLANTYK.

 

""

 

Podobnie jak w roku ubiegłym Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK 2012 zaprasza młodych kompozytorów z całego świata do sprawdzenia swoich umiejętności w dwóch konkursach muzyki filmowej:  TRANSATLANTYK Film Music Competition oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest.

 

W konkursowych zmaganiach mogą uczestniczyć osoby, które do 31 grudnia br. nie ukończą 35 lat. Na zwycięzców czekają nagrody w łącznej wysokości 70 tys. dolarów, których sponsorami zostali w tym roku Fundacja Transatlantyk oraz RAIFFEISEN Bank Polska S.A. Dyrektorem artystycznym obu konkursów jest Jan A. P. Kaczmarek.

 

Pierwszy z festiwalowych konkursów – TRANSATLANTYK Film Music Competition polega na skomponowaniu muzyki do dwóch krótkich filmów – siedmiominutowego fragmentu obrazu "Mój przyjaciel Hachiko" w reż. Lasse Hallstroma oraz animacji "Wielka Ucieczka" w reż. Damiana Nenowa, wyprodukowanej przez studio Platige Image. Z nadesłanych do dnia 16 lipca br. kompozycji członkowie jury wyłonią 10 finalistów. Wielki finał z ich udziałem odbędzie się w Poznaniu 20 sierpnia br. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł TRANSATLANTYK Young Composer 2012 oraz TRANSATLANTYK Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 000 USD. Jury przyzna również: TRANSATLANTYK Young Composer Award – Second Prize (10 000 USD) oraz TRANSATLANTYK Young Composer Award – Third Prize (5 000 USD). Wszyscy trzej laureaci będą mieli prawo udziału w 2013 r. w warsztatach muzyki filmowej Instytutu Rozbitek.

 

Drugi z towarzyszących Festiwalowi konkursów – TRANSATLANTYK Instant Composition Contest odbędzie się w dniach 18-19 sierpnia br. W jego pierwszym etapie uczestnicy wezmą udział w eliminacjach. Kompozytorzy zobaczą krótki materiał filmowy i na scenie, na oczach widzów, będą musieli stworzyć połączony z obrazem utwór fortepianowy. Tworzone instynktownie i na żywo improwizacje oceni jury, które wybierze 10 finalistów. Zwycięska dziesiątka zaprezentuje się ponownie w kompozytorskich improwizacjach przed jurorami i publicznością. Tym razem artyści będą musieli stworzyć na żywo utwory do pięciominutowego, innego niż w eliminacjach materiału filmowego. Zwycięzca konkursu otrzyma tytuł TRANSATLANTYK Instant Composer 2012 oraz pierwszą nagrodę w wysokości 20 000 USD. Laureaci drugiej i trzeciej nagrody otrzymają odpowiednio 10 000 USD i 5 000 USD.

 

Nagrody w obu konkursach zostaną wręczone w Poznaniu 21 sierpnia br., podczas gali kończącej tegoroczną edycję Festiwalu TRANSATLANTYK.

 

Towarzyszące Festiwalowi konkursy muzyki filmowej są nie tylko okazją do zmierzenia się z najzdolniejszymi kompozytorami młodego pokolenia i spotkania wybitnych przedstawicieli wszelkich związanych z filmem zawodów, ale także szansą na rozwój i międzynarodową karierę.

 

Szczegółowe informacje dotyczące obu konkursów można uzyskać pod adresem mailowym: competition@transatlantyk.org.

 

""

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.