9. FMF w "Krakowicach" – muzyczna odsłona kina Romana Polańskiego.

Aktualności

9. FMF w „Krakowicach”

 

Na początek – muzyczna odsłona kina Romana Polańskiego w salach koncertowych NOSPR  w Katowicach 
oraz Centrum Kongresowego ICE Kraków

 

Krzysztof Komeda, Wojciech Kilar, Jerry Goldsmith, Ennio Morricone, Philippe Sarde i Alexandre Desplat – dzieła tych mistrzów, przeniknięte duchem twórczości genialnego reżysera, rozpoczną 9. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Na program spektakularnej gali „Scoring4Polański” miał wpływ sam bohater wieczoru.

 

""

 

Serię monograficznych koncertów muzyki filmowej skomponowanej dla polskiego kina rozpoczęliśmy w ubiegłym roku – podczas 8. edycji FMF w Krakowie i w Katowicach słuchaliśmy tematów do filmów i spektakli teatralnych zdobywcy Oscara Andrzeja Wajdy. Bohaterem tegorocznej odsłony będzie kolejna legenda kinematografii, artysta nieustannie eksperymentujący i poszukujący najpełniejszej formy dla ukazania trudnych i niejednoznacznych relacji międzyludzkich, „najmłodszy wśród osiemdziesięciolatków światowego kina”, jak mówią o nim filmowcy – Roman Polański. Wśród tytułów filmowych usłyszymy największe przeboje: „Dziecko Rosemary”, „Nóż w wodzie”, „Dwaj ludzie z szafą”, „Matnia”, „Nieustraszeni pogromcy wampirów” z muzyką Krzysztofa Komedy, „Śmierć i dziewczyna”, „Pianista”, „Dziewiąte wrota” w oprawie Wojciecha Kilara, „Tess”, „Lokator” z muzyką Philippe’a Sarde’a, „Wenus w futrze”, „Autor widmo”, „Rzeź” ze ścieżkami dźwiękowymi Alexandre’a Desplata oraz kultowe „Chinatown” z muzyką Jerry’ego Goldsmitha i „Frantic” w oprawie Ennia Morricone.

 

„Usłyszymy światowe premiery najsłynniejszych tematów filmowych, nowe aranżacje zostały zamówione specjalnie na potrzeby festiwalu,” – zapowiada Robert Piaskowski, Dyrektor Artystyczny FMF. „Najważniejsza jest dla nas wszechstronność,” – dodaje. „Zależy nam na tym, aby pokazać różnorodność stylów i specyficzny, poszukiwawczy charakter warsztatu filmowego Romana Polańskiego. To będzie koncert łączący polską, europejską i amerykańską kulturę muzyki i filmu”.

 

Galę „Scoring4Polański” w „Krakowicach” organizujemy wspólnie z instytucją kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Koncert inauguracyjny zaplanowaliśmy na 24 maja 2016 w sali głównej NOSPR w Katowicach, a dzień później zapraszamy na kolejny wieczór z muzyką do filmów Romana Polańskiego do Sali audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków. Wśród wykonawców – plejada gwiazd muzyki klasycznej, filmowej i jazzu, w tym światowa legenda trąbki Tomasz Stańko, jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów jazzowych, ubiegłoroczny podwójny laureat „Fryderyka” Dominik Wania, współpracujący z nimi saksofonista jazzowy Maciej Obara oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia; za pulpitem dyrygenckim – Dirk Brossé, belgijski dyrygent i dyrektor muzyczny International Flanders Film Festival w Gandawie.

 

Wspólny projekt Krakowa i Katowic uświetni – już po raz drugi w historii FMF – ceremonia wręczenia Nagrody im. Wojciecha Kilara, niekwestionowanego giganta muzyki filmowej związanego z obydwoma miastami. „Kraków i Katowice to dla mnie jedna południowa szkoła i jedna stolica kultury,” – mówił pod koniec życia Kilar. Nagrodę – w postaci sesji nagraniowej z udziałem dowolnej orkiestry z Krakowa lub Śląska – ufundowali prezydenci miast Krakowa i Katowic. Jej celem jest z jednej strony pielęgnowanie pamięci o Wojciechu Kilarze, z drugiej – podkreślenie znaczenia etosu kompozytora w interdyscyplinarnym świecie kina i uhonorowanie dojrzałych muzyków filmowych za całokształt twórczości i wierność tradycyjnej sztuce komponowania. W ubiegłym roku statuetkę Nagrody Kilara otrzymał jeden z najwybitniejszych amerykańskich twórców muzyki klasycznej, filmowej i teatralnej, laureat Oscara za muzykę do Fridy w reżyserii Julie Taymor – Elliot Goldenthal. Nazwisko tegorocznego laureata poznamy tuż przed rozpoczęciem Festiwalu; ceremonia wręczenia nagrody zaplanowana jest na 24 maja 2016, podczas gali inauguracyjnej „Scoring4Polański” w sali koncertowej NOSPR w Katowicach.

 

Szczegółowy program 9. FMF oraz informacje o biletach znajdziecie Państwo tutaj.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.