James Horner

Kompozytorzy

James Horner urodził się w Los Angeles 14 sierpnia 1953. Zaczął grać na fortepianie w wieku 5 lat i resztę lat nauki spędził w Londynie, gdzie studiował na Akademi Muzycznej (Royal Academy of Music). Po przeprowadzce do Kalifornii we wczesnych latach 70-tych otrzymał tytuł magistra na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Później przeniósł się na Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles. Tam zdobył tytuł doktora i przez wiele lat pracował jako wykładowca. Po otrzymaniu doktoratu na UCLA napisał klasyczny utwór pt. „Spectral Shimmers”, który zagrała The Indianapolis Symphony Orchestra w 1978. W późnych latach 70-tych otrzymał propozycję od Amerykańskiego Instytutu Filmowego (AFI) napisania muzyki do filmu „The Drought”. Przyjął propozycję i stwierdził, że to jest właśnie to, co chce robić – muzykę do filmów. Podczas pracy dla AFI spotkał Rogera Carmana, który był producentem nisko budżetowych horrorów i sci-fi. Podczas pracy dla Carmana napisał muzykę do „Battle Beyond The Stars”, „Humanoids From The Deep” oraz „Lady in Red”.

W 1981, Horner otrzymał swój pierwszy większy projekt: „The Hand” w reżyserii Olivera Stone, a rok 1982 ukierunkował resztę kariery Jamesa Hornera. Poprzez napisanie muzyki do dwóch jeszcze bardziej różniących się filmów, które odniosły sukces pokazał, że potrafi pisać muzykę nie tylko do horrorów czy sci-fi. Pierwszym z nich był „Star Trek II The Wrath Of Khan”, w którym do stworzenia muzyki użył orkiestry, a drugi to „48 Hours”, czyli komedia akcji gdzie głównymi instrumentami były syntezatory oraz perkusja.

W 1983 Horner skomponował muzykę do filmu Petera Yates – „Krull”. Tą muzykę wykonała Londyńska Orkiestra Symfoniczna (London Symphony Orchestra), a sam Horner w wieku 29 lat został najmłodszym maestrem, jaki kiedykolwiek dyrygował tą orkiestrą. Po ośmiu dniach sesji nagraniowej otrzymał owacje na stojąco od wykonawców. Tego samego roku nagrał muzykę do „Something Wicked This Way Comes” – był to jego pierwszy kontrakt z Walt Disney Films. Wtedy też reżyser Ron Howard zainteresował się muzyką Hornera i poprosił go, aby skomponował muzykę do jego filmu „Cocoon”.

W 1986 po raz pierwszy skomponował muzykę do filmu animowanego „An American Tail”. Otrzymał za tą muzykę nagrodę Grammy „Best Song From A Motion Picture” i „Song Of The Year” za piosenkę „Somewhere Out There”. Także w tym roku napisał muzykę do „Aliens” wyreżyserowanego przez Jamesa Camerona, którego spotkał podczas pracy dla New World Pictures Rogera Carmana. Za tą muzykę otrzymał nominację Academy Award. Następnym filmem, za który Horner dostał nagrodę Grammy był „Glory” – dramat wojenny wyreżyserowany przez Edward’a Zwick’a. W tym samym roku 1989 napisał temat do „Field of Dreams”. Ta muzyka mocno różniła się od „Glory”, używając przede wszystkim syntezatorów i fortepianu otrzymał następną nominację do Academy Award.

W 1995, Horner skomponował muzykę do sześciu filmów i dostał dwie nominacje do Academy Award. Jedną za „Braveheart” i drugą za „Apollo 13”. Napisał także kilka tematów do filmów dla dzieci: „Jumanji”, „Casper”, i „Balto” jak również do thrillera „Jade”. Po dobrym roku 1996, który zwiastował dużo tematów filmowych takich jak: „Ransom”, „The Spitfire Grill”, „To Gillian On Her 37th Birthday”, oraz Edwarda Zwick’a – „Courage Under Fire” przyszedł rok, 1997 w którym zrobił muzykę tylko do dwóch filmów: „The Devil’s Own” i Jamesa Cameron’a – „Titanic”, za który otrzymał dwie nagrody Golden Globe Awards oraz dwa Oscary.


FILMOGRAFIA

TYTUŁ FILMU

ROK

Avatar

2009

The Boy In The Striped Pyjamas

2008

The Spiderwick Chronicles

The Life Before Her Eyes

2007

Apocalypto

2006

All The King’s Men

Flightplan

2005

The Legend of Zorro

The New World

 Bobby Jones, Stroke of Genius

2004

 The Forgotten

 Troy

 Beyond Borders

2003

 House of Sand and Fog

 Radio

 The Missing

 Four Feathers

2002

 Soul Calibur

 Windtalkers

 Beautiful Mind, A

2001

 Enemy at the Gates

 Iris

 Freedom Song

2000

 How The Grinch Stole Christmas

 The Perfect Storm

 Bicentennial Man

1999

 Deep Impact

1998

 Mighty Joe Young

 The Mask of Zorro

 The Devil’s Own

1997

 Titanic

 Courage Under Fire

1996

 Ransom

 The Spitfire Grill

 To Gillian On Her 37th Birthday

 Apollo 13

1995

 Balto

 Braveheart

 Casper

 Jumanji

 Clear And Present Danger

1994

 Legends Of The Fall

 The Pagemaster

 A Far Off Place

1993

 Bopha!

 House Of Cards

 Jack The Bear

 Once Upon A Forest

 Searching For Bobby Fisher

 Swing Kids

 The Man Without A Face

 The Pelican Brief

 We’re Back! A Dinosaur’s Story

 „Crossroads”

1992

 „Fish Police”

 Patriot Games

 Sneakers

 Thunderheart

 Unlawful Entry

 An American Tail : Fievel Goes West

1991

 Class Action

 My Heroes Have Always Been Cowboys

 Norman and the Killer

 Once Around

 The Rocketeer

 Another 48 Hours

1990

 Extreme Close-Up

 Glory

 I Love You To Death

 „Tales from the Crypt”

1989

 Dad

 Field Of Dreams

 Honey, I Shrunk The Kids

 In Country

 Tummy Trouble

 Cocoon : The Return

1988

 Red Heat

 The Land Before Time

 Vibes

 Willow

 Batteries Not Included

1987

 P.K. And The Kid

 Project X

 Aliens

1986

 An American Tail

 Captain EO

 Off Beat

 The Name Of The Rose

 Where The River Runs Black

 „Amazing Stories”

1985

 Black Fire

 Cocoon

 Commando

 Heaven Help Us

 In Her Own Time

 Surviving

 The Journey Of Natty Gann

 Volunteers

 Star Trek III : The Search For Spock

1984

 The Stone Boy

 Between Friends

1983

 Brainstorm

 Gorky Park

 Krull

 Something Wicked This Way Comes

 Testament

 The Dresser

 Uncommon Valor

 „Faerie Tale Theatre”

1982

 48 Hours

 A Piano For Mrs. Cimino

 And Huck Finn

 Rascals And Robbers – The Secret Adventures Of Tom Sawyer

 Star Trek II : The Wrath Of Kahn

 A Few Days In Weasel Creek

1981

 Deadly Blessing

 The Hand

 The Pursuit Of D.B. Cooper

 Wolfen

 Angel Dusted

1980

 Humanoids From The Deep

 Battle Beyond The Stars

1979

 The Lady In Red

 Up From The Depths

The Watcher

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klaus Badelt

Klaus Badelt

Klaus Badelt stawiał pierwsze kroki w muzyce filmowej jeszcze w swoim rodzimym kraju, Niemczech. Najpierw był producentem płyt takich artystów jak Harald Juhnke, Chaka Khan, czy Jocelyn Brown, a później pisał ją do filmów (przeważnie telewizyjnych) i reklam....

Burkhard Dallwitz

Burkhard Dallwitz

Burkhard Dallwitz urodził się niedaleko Frankfurtu w Niemczech w 1959 roku. W wieku ośmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, która zabrała mu dziesięć lat życia. W wieku trzynastu lat pisał już piosenki i muzykę a od piętnastego roku życia Burkhard komponował,...

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski urodził się 26 pażdziernika 1953 roku w Wałbrzychu. Studiował  kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w...