Znamy laureatów konkursów 10. FMF.

Aktualności

Znamy laureatów konkursów 10. FMF

Statuetka Ambasadora FMF dla Roberta Townsona,

Young Talent Award dla Pawła Górniaka

 

Robert Townson – jeden z najaktywniejszych producentów muzyki filmowej na świecie, założyciel słynnej wytwórni Varèse Sarabande i strategiczny partner Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie od jego drugiej edycji – został laureatem prestiżowego tytułu FMF Ambassador 2017. Tegoroczna statuetka FMF Young Talent Award powędrowała z kolei do polskiego kompozytora i sound designera – Pawła Górniaka.

 

Tytuł Ambasadora FMF przyznajemy już po raz czwarty – w ubiegłych latach wyróżnienie dla osobistości świata muzyki i filmu, wspierających oraz promujących nasz festiwal, odebrała wieloletnia asystentka Johna Williamsa Nancy Knutsen, znakomity kompozytor i dyrygent, a przy tym wielki przyjaciel FMF Diego Navarro oraz Dyrektor Generalny Segue Music, dyrektor studiów muzyki filmowej i telewizyjnej w Thornton School of Music w Południowej Kalifornii i jednocześnie przewodniczący jury FMF Young Talent Award, prof. Daniel Carlin.

 

""Mosiężną statuetkę autorstwa Stanisława Juszczaka, przedstawiającą dwa koła wprawiające się wzajemnie w ruch, przekazujemy w tym roku na ręce prawdziwej legendy muzyki filmowej – Roberta Townsona. Amerykański producent ma na koncie blisko 1400 płyt. W ciągu ponad trzydziestu lat działalności współpracował z największymi talentami muzycznymi Hollywood, w tym z Hansem Zimmerem, Howardem Shorem, Henrym Mancinim, Alexandrem Desplatem, Jerrym Goldsmithem, Alanem Silvestrim, Johnem Debneyem, Alexem Northem, Marco Beltramim czy Patrickiem Doylem. W jego kolekcji znajdują się takie arcydzieła, jak „Stowarzyszenie umarłych poetów” Petera Weira, „Nagi instynkt” Paula Verhoevena, „Szósty zmysł” M. Nighta Shyamalana, „Tożsamość Bourne’a” Douga Limana czy „Sicario” Denisa Villeneuve’a. Townson jest także producentem albumów z muzyką do najpopularniejszych animacji (m.in. „Świnka z klasą”, „Kung Fu Panda 2”, „Jak wytresować smoka”) oraz seriali („Gra o tron”, „House of Cards”, „Dom grozy”, „24 godziny”, „Dynastia Tudorów”). Założona przez niego wytwórnia Varèse Sarabande uważana jest obecnie za największą i najbardziej prestiżową firmę produkcyjną w obszarze muzyki filmowej, telewizyjnej oraz gier video. W 2013 roku świętowała trzydziestopięciolecie swojego istnienia – uroczysta gala z udziałem Golden State Pop Orchestra zgromadziła wówczas bezprecedensową liczbę gwiazd muzyki filmowej, z Hansem Zimmerem, Johnem Powellem i Dannym Elfmanem na czele.

 

Robert Townson „w swojej pracy kieruje się nie tylko kryteriami rynkowymi właściwymi branży filmowej, ale przede wszystkim kryterium wysokiej artystycznej jakości, perfekcji wykonawczej, wierności oryginałowi, partnerskiej współpracy z kompozytorami i artystami sesji nagraniowych,” – czytamy w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu tytułu Ambasadora FMF 2017. Laureat prestiżowego wyróżnienia jest również jednym z najbardziej zasłużonych promotorów i współpracowników festiwali filmowych na świecie. Z Festiwalem Muzyki Filmowej w Krakowie związany jest od ośmiu edycji jako ekspert Forum Audiowizualnego oraz doradca i mentor w sprawach programowych z od 2015 roku także jako partner wydawniczy i kurator serii płytowej FMF.

 

Złota statuetka FMF Young Talent Award 2017 została z kolei wręczona polskiemu kompozytorowi i sound designerowi – Pawłowi Górniakowi. Zwycięzca piątej edycji konkursu dla młodych twórców filmowych jest muzykiem wszechstronnym – w kręgu jego zainteresowań leży zarówno muzyka klasyczna, jak i rock, jazz, folk, pop, elektronika czy hip-hop. Obecnie pracuje jako producent i autor ścieżek dźwiękowych do reklam i filmów, zajmuje się również tworzeniem efektów dźwiękowych oraz postprodukcją audio. Jest także recenzentem portalu „emuzyk.pl”, – największej w Polsce platformy internetowej zajmującej się sprzętem muzycznym.

 

""

 

Zadaniem uczestników tegorocznej odsłony Young Talent Award było skonstruowanie ścieżki dźwiękowej z wykorzystaniem orkiestry symfonicznej i chóru do najnowszego serialu fantasy stacji NBC: „Emerald City”, do którego oryginalną muzykę napisał gość specjalny 10. FMF – Trevor Morris. W jury pracującym pod przewodnictwem prof. Daniela Carlina zasiadał sam kompozytor; w obradach uczestniczyli także: laureat tytułu Ambasadora FMF 2017 Robert Townson, dyrektor do spraw muzyki filmowej i telewizyjnej w Stowarzyszeniu Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP) – Michael Todd, wiceprezes do spraw filmu i telewizji w Broadcast Music, Inc. Doreen Ringer-Ross, kompozytorzy – Trevor Morris i Jean-Michel Bernard, producenci muzyczni Mina Korzeniowska i reprezentujący West One Music Chris Brown oraz organizatorzy festiwalu – dyrektor programowa RMF Classic Magdalena Wojewoda-Mleczko i dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski.

 

Paweł Górniak – jako zdobywca głównej nagrody – dołączył do grona kompozytorów, których muzyka została wykonana w ramach jubileuszowej gali FMF „All is Film Music”. Otrzymał także nagrodę dodatkową ufundowaną przez czołową amerykańską agencję PR-ową „Costa Communications”: prywatne konsultacje przygotowujące do rozpoczęcia kariery muzycznej w Hollywood. „Ray Costa, który reprezentuje takie sławy jak Alan Menken, Justin Timberlake, Alexandre Desplat czy formacja U2, podpowie naszemu laureatowi jak z sukcesem rozpocząć karierę w Fabryce Snów. Przesłucha jego muzykę, opowie o metodach autopromocji w branży filmowej, przedstawi co najmniej jednemu agentowi z Hollywood. Jednym słowem – wprowadzi go w wielki świat współczesnego kina,” – wyjaśnia Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

 

10. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie potrwa do 23 maja. Pełny program Festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.fmf.fm.

 

#ilovefmf

#allisfilmmusic

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.