Zmarł John Tavener

Aktualności

""

Wczorajszego dnia zmarł John Tavener, angielski kompozytor, najbardziej kojarzony ze swojej ilustracji do "Ludzkich dzieci" Alfonso Cuarona. Znany był głównie z prac symfonicznych o podłożu religijnym (napisał aż 231 dzieł, w tym 95 na chór acapella, 39 na chór i orkiestrę oraz 7 oper), na które wielki wpływ miała jego prawosławna wiara, którą przyjął w latach 70. Okazjonalnie komponował też do kina, m.in. dla Wernera Herzoga i Carlosa Reygadasa, a jego pozafilmowe prace często wykorzystywano w różnorakich produkcjach, takich jak niedawne "Drzewo życia". Urodzony w 1944 r. w Londynie, John Kenneth Tavener był uznanym profesorem (Trinity College of Music) i zdobywcą nagrody Ivora Novello. W 2000 r. otrzymał natomiast tytuł rycerski od Królowej Elżbiety. Maestro od lat miał różne problemy zdrowotne – cierpiał na Zespół Marfana, przeszedł też dwa poważne zawały. Zmarł w swoim domu, w Child Okeford, w południowej Anglii. Miał 69 lat.

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę:

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Kompozytor Justin Hurwitz kontynuuje doskonałą passę jeśli chodzi o Złote Globy, zdobywając po raz kolejny nagrodę za najlepszą muzykę do filmu „Babilon”. To już czwarta statuetka tego kompozytora, który był do nagrody nominowanych do tej pory czterokrotnie.