Wyniki konkursu i ankiety

Aktualności

Kilka dni temu zakończył się nasz konkurs, w którym czytelnicy wybierali najważniejsze i najlepsze wydarzenie koncertowe Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. W sumie do wyboru przedstawiliśmy Wam aż 16 tego typu wydarzeń, które odbyły się Krakowie przez ostatnie 5 lat. Głosy padały jednak na kilka z nich, które cieszyły się największym uznaniem. Oto one:

 

– Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły – 25% głosów

– Joe Hisaishi – 20% głosów

– Trylogia Władcy Pierścieni – 15% głosów

– Distant Worlds: Music from Final Fantasy i Wiedźmin – 15% głosów

– Pachnidło – 10% głosów

– Tan Dun – Crouching Tiger Concerto i The Map – 5% głosów

– Tan Dun i Leszek Możdżer – The Hero Concerto, The Banquet Concerto i YouTube Internet SymPhony – 5% głosów

– Obcy: symfonia biomechaniczna i Kino sztuki i krwi Elliota Goldenthala – 5% głosów

 

Spośród osób, które wzięły udział w ankiecie rozlosowaliśmy 5 płyt zawierających muzykę z dotychczasowych edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Nagrody otrzymują:

 

– Marek Kaźmierczak

– Ewa Kizer

– Magdalena Kniat

– Tomasz Pajzderski

– Krzysztof Jankowiak

 

Otrzymaliśmy od Was również bardzo barwne opisy Waszych wrażeń po wybranych koncertach. Zgodnie z zapowiedzią wybraliśmy z nich jeden, który został nagrodzony specjalnym zestawem płyt (Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Kaczmarek by Możdżer, Symetria, Zero). Zwycięzcą został Adam Machwiński, który opisał w taki oto sposób opisał koncert muzyki Joe Hisaishiego:

 

"Magia, Magia, Magia. Nigdy nie spodziewałem się, że nie wyjeżdżając z Polski uda mi się przeżyć tak magiczny wieczór. Filmy Hayao Miyazakiego od zawsze mnie fascynowały. Pięknie wykonane, z doskonałą muzyką i przesłaniem. Zawsze widziałem w nich naukę i sens, który często dostrzegałem dopiero po latach. Żona patrzyła nawet na tę moją fascynację, z lekkim niepokojem 😉 Nie wstydziłem się pokazywać ich i opowiadać o nich swojemu małemu synkowi, który zapałał do nich podobną co ja miłością. Kiedy okazało się, że do Krakowa przyjeżdża Joe Hisaishi ze swoim koncertem, niemal dostałem zawału. To było niczym spełnienie marzeń. Coś tak niespodziewanego, jak wygrana Lotka mimo że się nawet nie kupiło losu. Byłem chyba pierwszym, który kupił bilety na to wydarzenie – dla całej rodziny.  W nagrodę wszyscy przeżyliśmy niezapomniany wieczór, którego wspomnienie do tej pory wywołuje u mnie łzy – mimo, że jestem już dorosłym facetem, nie wstydzę się o tym pisać i mówić. tem wieczór był pełen magii, emocji i radości. Nawet żona zaczęła inaczej patrzeć na nasze rodzinne seanse Anime… Wszyscy będziemy pamiętać ten koncert do końca życia. Nigdy nie będę w stanie wyrazić swojej wdzięczności jego organizatorom."

Adam Marchwiński

 

Otrzymaliśmy również od Was inne ciekawe recencje. Zgodnie z zapowiedzią publikujemy niektóre z nich:

 

"Oczywiście, że Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły- pokaz filmu z muzyką wykonywaną symultanicznie na 4 FMF. Dlaczego ten spodobał mi się najbardziej? Otóż uwielbiam owy film. Ale z całą pewnością, z ręką na sercu mogę powiedzieć, że Piraci nie byli by tym samym gdyby nie ta emocjonująca muzyka, gdyby nie wręcz legendarny dla mnie już motyw główny. Posłuchać tej muzyki granej na żywo z filmem to było coś niesamowitego – szansa raz na milion. Koncert ten uwięził mnie w fantastycznym świecie wizualnej uczty filmowo- muzycznej. Nie chciałem z niego uciekać!"

Krzysztof Sowa

 

"Dlaczego ten właśnie Trylogia Władcy Pierścieni – pokazy filmów z muzyką wykonywaną symultanicznie uważam za najlepszy? Został on przyrządzony według sprawdzonego przepisu, który gwarantuje sukces! A więc tak… Bierzemy trzy miarki znanego i lubianego filmu. Nie można zapomnieć o dodaniu wrażliwości Pro Musica Mundi. Cały czas mieszając wrzucamy całą paczkę nut, z których tak fenomenalnie muzykę wykonuje Sinfonietta Cracovia… Mamy już nieco wzruszeń, trochę śmiechu, walki na śmierć i życie oraz klimat spokojnego popołudnia w towarzystwie kompana i fajkowego ziela. Nad wszystkim tym czuwa znany na całym świecie, niezwykle doświadczony Szef- Ludwig Wicki. Całość podgrzewamy trzykrotnie w wyjątkowej atmosferze przez wiernych wielbicieli twórczości Howarda Shore'a. Wszystkie te składniki tworzą niezapomniane widowisko. Ekipa Krakowskiego Biura Festiwalowego zaserwowała go swojej publiczności trzykrotnie, za każdym razem powiększając grono swoich fanów. To nie mogło się nie udać!"

Patryk Bobek 

 

"Z pośród wszystkich dotychczasowych koncertów w ramach krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej z największą przyjemnością wspominam zawsze ten poświęcony muzyce z Przyczajonego Tygrysa, Ukrytego Smoka oraz The Map Tan Duna. Raczej nie dlatego, że siły natury pokrzyżowały starania organizatorów by zaprezentować tę muzykę szerszemu gronu odbiorców na Krakowskich Bloniach, ale bardziej za niezwykły wręcz profesjonalizm, spokój i pogodę ducha kompozytora, który pomimo przeciwności tego dnia potrafił w pełni i z zaangażowaniem pokierować orkiestrą i przenieść nań swój urok i wdzięk tak, by atmosfera prawdziwej magii, lekkiej nostalgii i zadumy udzieliła się każdemu słuchaczowi. Muzycznie i nastrojem wieczór był przepyszny!"

Krzysztof Sapeta
 

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.