Wydarzenia towarzyszące 9. edycji FMF. Centrum Festiwalowe w Pałacu Krzysztofory.

Aktualności

Spotkania z twórcami ścieżki dźwiękowej do „Wiedźmina” i kompozytorami do animacji Warnera, dyskusje na temat tajników pracy agentów, producentów oraz kierowników muzycznych, budowanie publiczności festiwalowej, wyjątkowy recital kompozytorów prowadzony przez Varèse Sarabande – jak co roku Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie obfitował będzie w różnorodne wydarzenia towarzyszące głównym punktom programu. W panelach wezmą udział najwybitniejsi specjaliści z zakresu muzyki filmowej, rynku filmowego oraz public relations; wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Festiwalowym, ulokowanym w Pałacu Krzysztofory.

 

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to nie tylko koncerty, projekcje i widowiska muzyczno-filmowe, to także wyjątkowe miejsce spotkań profesjonalistów i miłośników sztuki zafascynowanych wszystkim, co dotyczy kina. Tworzymy jedyną w swoim rodzaju platformę wymiany doświadczeń i artystycznych wizji pomiędzy twórcami już funkcjonującymi w przemyśle kinowym, filmowcami stojącymi „na starcie” i entuzjastami filmu jako interdyscyplinarnego, wieloaspektowego dzieła sztuki. Aby dyskusja nie toczyła się wyłącznie wokół teorii muzyczno-filmowych, ale dotykała szeroko pojętej praktyki, proponujemy naszej publiczności udział w otwartych spotkaniach prowadzonych przez najwybitniejszych specjalistów i znawców światowego rynku filmu i muzyki.

 

Miejscem wszystkich wydarzeń towarzyszących 9. edycji FMF będzie Centrum Festiwalowe zlokalizowane w sercu Krakowa, w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35. Tematyka spotkań obejmie niemal wszystkie aspekty procesu powstawania i funkcjonowania muzyki do filmów, seriali i gier video, od roli producenta muzycznego po pułapki i triki stosowane przez agentów. Wybrani w konkursie najlepsi młodzi dziennikarze muzyczni będą też mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach z zakresu krytyki muzycznej, prowadzonych przez Kingę Wojciechowską – redaktor naczelną i wydawcę kwartalnika „Presto”.

 

Kinga Wojciechowska zaprosi także szerszą publiczność festiwalową do dyskusji na temat roli krytyka muzycznego. Na pytanie: gdzie zaczyna się i kończy rola krytyka muzycznego? Czego nie wolno krytykowi muzycznemu oraz co musi wiedzieć o filmie i roli kompozytora w produkcji filmowej?— odpowiadać będziemy w czwartek, 26 maja 2016 roku. A już w piątek poznamy tajniki i metody pracy agentów muzycznych; o ryzyku, jakie niesie z sobą zawód kompozytora filmowego opowiedzą m.in. Siggurdur Finnsson (agent Jóhanna Jóhannssona) George Christopoulos (kompozytor muzyki filmowej i producent koncertów muzyczno-filmowych) oraz Robert Messinger (właściciel First Artists Management – agencji reprezentującej kompozytorów filmowych oraz music supervisorów).

 

Festiwalowy weekend w Krzysztoforach przyniesie wiele wyjątkowych spotkań. W sobotę, tuż po południu, zaprosimy naszych słuchaczy na wyjątkowy recital kompozytorów zaproszonych przez wytwórnię płytową Varèse Sarabande, specjalizującą się w muzyce filmowej. Będzie to jedyna okazja do wysłuchania swobodnych wariacji i improwizacji wybitnych kompozytorów filmowych, na tematy z ich najsłynniejszych ścieżek dźwiękowych. W niedzielę – dyskusja na temat roli producenta i kierownika muzycznego w procesie powstawania ścieżki dźwiękowej (wśród prelegentów m.in. kompozytor i producent muzyczny Gary Marlowe, Vasco Hexel z Royal College of Music w Londynie, niemiecka producentka muzyczna Pia Hoffmann, Piotr Rzeczycki z wytwórni Universal Music Polska i Robert Townson z Varèse Sarabande), przepis na sukces muzyczno-filmowy, czyli panel z udziałem twórców ścieżki dźwiękowej do gry komputerowej „Wiedźmin” (Marcin Przybyłowicz, Mikołaj Stroiński, zespół Percival, prowadzenie: Michael Todd) oraz festiwale filmowe ukazane od kuchni (spotkanie z organizatorami, specjalistami PR i dyrektorami festiwali filmowych, m.in. z Valerie Dobbelaere – koordynatorką projektów muzycznych i filmowych na Festiwalu w Gandawie, Pedrem J. Méridą – producentem Festiwalu FILMUCITÉ i koordynatorem programowym i PR Międzynarodowego Festiwalu Horrorów i Filmów Fantastycznych w Maladze.

 

W ostatnim dniu FMF – wisienką na torcie będzie: spotkanie z kompozytorami filmowymi Dynamic Music Partners (zdobywcy nagrody Emmy — Lolita Ritmanis, Michael McCuiston, Kristofer Carter) i — specjalnie dla fanów komputerowego „Wiedźmina” i grupy CD Projekt RED — panel z udziałem twórców jednego z największych sukcesów kasowych polskiego przemysłu gier video.

 

 

Organizatorami 9. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.

UWAGA: Bilety na festiwalowe koncerty można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl, w salonach EMPIK, Media Markt i Saturn na terenie całej Polski, oraz w punktach informacji miejskiej InfoKraków. Bilety na poszczególne wydarzenia kosztują od 10 zł do 90 zł. Więcej informacji na www.fmf.fm.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę: