WŁODZIMIERZ NAHORNY W MUZYCE FILMOWEJ SPRZED PONAD TRZECH DEKAD!

Aktualności

SERIA PŁYT Z POLSKĄ MUZYKĄ FILMOWĄ W KATALOGU GAD RECORDS.

GAD Records we współpracy ze Studiem Filmowym Kadr rozpoczął publikację serii albumów z polską muzyką filmową sprzed lat. Po raz pierwszy na płytach CD ukażą się kompletne ścieżki dźwiękowe do wybranych filmów, w większości niedostępne lub obecne w bardzo okrojonej formie na kompilacjach. Serię otwiera muzyka z filmu „Zapach psiej sierści” Jana Batorego, skomponowana przez Włodzimierza Nahornego.

 

""Muzyka z „Zapachu psiej sierści” to pełna sprzeczności i zachwytów orkiestrowa podróż do bułgarskiego Sozopolu, gdzie Roman Wilhelmi wcielił się w polskiego rzeźbiarza trafiającego przypadkiem na szlak przemytu narkotyków. Moralnym dylematom bohatera (czy raczej ich brakowi) towarzyszy niepowtarzalna muzyka Włodzimierza Nahornego, który połączył swoją lekkość w pisaniu przejmujących, lirycznych tematów (pamiętacie „Jej portret”?) z elektrycznymi gitarami, pianem Fendera i godnym Andrzeja Korzyńskiego suspense’em. W efekcie powstała barwna, wciągająca całość, kreatywnie przetwarzająca zapadające w pamięć motywy przewodnie Nahornego. Kompozycje wykonuje Orkiestra Polskiego Radia pod batutą kompozytora.

 

Album otwiera dłuższą serię płyt, którą GAD Records przygotowuje w porozumieniu ze Studiem Filmowym Kadr. To dla nas wielki zaszczyt, że możemy pracować z najstarszym polskim studiem filmowym, mogącym poszczycić się tak potężnym dorobkiem – mówi Michał Wilczyński z GAD Records. Dzięki temu możemy nadrobić kilkadziesiąt lat, podczas których muzyka filmowa nie była w Polsce traktowana najlepiej. Wiele ścieżek dźwiękowych nie było publikowanych w żadnej postaci, ukazywały się głównie składanki z największymi przebojami. Chcemy udowodnić, że muzyka filmowa ma o wiele więcej do przekazania słuchaczowi, niezależnie od tego, czy jeśli film z jakiego pochodzi rzadko jest przypominany czy to w telewizji, czy na pokazach. Dlatego zaczęliśmy od „Zapachu psiej sierści” – muzyka Włodzimierza Nahornego doskonale obroniła niemal trzydzieści pięć lat po nagraniu i wspaniale sobie radzi w oderwaniu od obrazu.

 

Album „Zapach psiej sierści” zawiera kompletną ścieżkę dźwiękową z filmu, zremasterowaną z oryginalnych taśm i uzupełnioną o siedem dodatkowych utworów – są wśród nich utwory odrzucone przez reżysera na etapie montażu oraz alternatywne wersje wybranych tematów. Wydanie uzupełnia książeczka ze szkicem na temat muzyki i oryginalnymi fotosami z filmu. Wydanie jest limitowane do 500 sztuk i dostępne bezpośrednio u wydawcy.

 

GAD Records przygotowuje już kolejne albumy w serii. Konkretne tytuły będziemy zdradzać bliżej terminów ich wydania – mówi Wilczyński. Wśród pierwszych tytułów są m.in. dwie ścieżki dźwiękowe Andrzeja Korzyńskiego z niezwykle popularnych filmów. W grę także wchodzi kilku innych kompozytorów, których nazwiska zaczynają się na literę K. Komeda, Kazanecki, Kilar, Kuźniak? Jak widać, możliwości jest wiele…

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.