Video Game Live. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 2015, dzień pierwszy

Aktualności

Energia, witalność, żywioł i ogień – wczoraj w sali kinowej Kijów.Centrum zainaugurowaliśmy 8. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Pierwszy z pięciu wielkich spektakli wizualno-dźwiękowych należał do świata video game

 

""

 

Tegoroczna edycja Festiwalu ruszyła we wtorek – wieczorem w salonie BMW Dobrzański spotkali się koneserzy kina samochodowego. Aktywnie było także wczoraj do południa – w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, gdzie pracowali uczestnicy festiwalowych Master Classes. Ale właściwa formuła otwarcia, słynne słowa:8. Festiwal Muzyki Filmowej uważamy za otwarty, została wypowiedziana dopiero wieczorem, podczas koncertu Video Game Show: Critical Hit.  

 

To był prawdziwy, multimedialny spektakl, wielkie święto muzyki, energii i imponującej gry świateł. Critical Hit ma w tym wprawę – członkowie zespołu specjalizują się w koncertach video game live, także w nagraniach i komponowaniu soundtracków do gier. Formacja powstała w 2013 roku, powołana do życia przez Jasona Hayesa, współpracownika słynnej wytwórni Blizzard Entertainment, autora muzyki do World of Warcraft i Michaela Glucka, pianistę występującego w latach 2003-2007 pod pseudonimem „Piano Squall”, założyciela VG Market – jednej z największych firm zajmujących się badaniem rynku w branży gier video. Do zasadniczego składu zespołu (Michael Gluck – syntezator, Sara Andon – flet, Tina Guo – wiolonczela, Caroline Campbell – skrzypce, Kevin Dooley – perkusja, Salome Scheidegger – fortepian) dołączyli wczoraj polscy gitarzyści: Natalia Brzozowska na gitarze basowej i Aleksander Milwiw-Baron na gitarze elektrycznej i akustycznej. Critical Hit wystąpił w Europie po raz pierwszy; inauguracja 8. edycji Festiwalu była jedynym koncertem zaplanowanym w Polsce.

 

Wieczór wypełniło dwadzieścia tematów muzycznych, tych najpopularniejszych w ponad czterdziestoletniej historii video game (jak Tetris z 1984 czy Super Mario Brothers z 1985) i tych całkiem nowych (m.inDragon Age: Inquisition z 2014 i tegoroczna Heroes of the Storm). Ze sceny płynęła muzyka pełna wigoru, radości i ognia, niekiedy demoniczna i ostra (Cinematic Suite z Diablo II), innym razem z nutą zmysłowej liryki (Streets of Whiterun z The Elder Scrolls V: Skyrim), jeszcze innym – dryfująca w stronę ciężkiego rocka (fragmenty World of Warcraft). Autorem opracowań jest Adam Gubman – amerykański aranżer i kompozytor piosenek.

 

""

 

Całości dopełniła pełna rozmachu wizualizacja: animacje, fragmenty gier, kolorowa zabawa stroboskopowym światłem. Płynęło także słowo – z ekranu, w postaci nagranych wypowiedzi kompozytorów muzyki do gier (Martin O’Donnel, Ari Pulkkinen, Greg Edmonson, Peter McConnell, Norihiko Hibino), ze sceny – za pośrednictwem Michaela Glucka, wchodzącego w żywą interakcję z publicznością. A wśród słuchaczy – wypełniających salę Kijów.Centrum po brzegi – Trevor Morris: gość Festiwalu, kanadyjski kompozytor muzyki filmowej, autor ścieżki dźwiękowej do Dragon Age: Inquisition.

 

Przed nami drugi dzień festiwalowy, a w nim m.in. spotkanie z kompozytorami muzyki do gier video, otwarta dyskusja na temat wyzwań polskiego rynku muzyki filmowej, spotkanie z członkami formacji Critical Hit i rozmowa na temat niekonwencjonalnych brzmień w „krwawych” soundtrackach filmowych. Na te wydarzenia zapraszamy do Centrum Kongresowego ICE Kraków. A wieczorem – wielka Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Wajda, czyli koncert poświęcony twórczości filmowej i teatralnej Andrzeja Wajdy.

 

""

 

Pełny program 8. FMF dostępny tutaj.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.