TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ 2014 startuje 8 sierpnia!

Aktualności


TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ 2014 startuje 8 sierpnia!


Otwarty, Odważny i Glokalny! TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ to festiwal idei.
Największy międzynarodowy festiwal filmowo-muzyczny w Polsce odbędzie się już po raz czwarty w Poznaniu, w tym roku w dniach 8-14 sierpnia.

 

""


Cztery filary, na których opiera się formuła TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ to Film, Muzyka, Inspiracje i Edukacja. Stwarzają one przestrzeń nie tylko dla rozrywki i rozwoju, ale też społecznego dialogu. W ubiegłorocznej edycji TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ wzięło udział blisko 70 tysięcy widzów! Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia Festiwalu transmitowane były przez TVP2 i TVP Kultura. Wśród najważniejszych gości znaleźli się m. in. Yoko Ono, Thurston Moore, Marco Beltrami, Petr Zelenka, Leszek Możdżer, Wiktor i Jerzy Osiatyńscy, Jacek Żakowski, Tomasz Raczek, Marian Dziędziel i kilkudziesięciu innych wybitnych przedstawicieli świata kultury i mediów.

FILM: Tegoroczna edycja zaprezentuje aż 15 sekcji filmowych. Znane już publiczności Panorama, Sundance, Oscary 2014, Docs, Eko, Konfrontacje, Transatlantyk dla Dzieci oraz przebojowe Kino Łóżkowe i Mobilne Kino Škody dopełni propozycja dla dojrzałych widzów – Kino Trzeciego Wieku. Wielkie emocje zapowiadają również pozostałe sekcje filmowe Kino Kulinarne, Retrospektywa, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Transatlantyk Sport oraz Sezon.

MUZYKA: Pełne rozmachu gale otwierające i zamykające TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ uświetni udział wybitnych artystów oraz orkiestry. Po raz kolejny odbędą się także prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Ten ostatni jest widowiskowym i jedynym na świecie konkursem symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu. Miłośników letniego szaleństwa na pewno zainteresuje Klub Festiwalowy, w którym można bawić się w ramach Silent Disco, a także nawiązywać fascynujące znajomości. Wiele z nich już zaowocowało ważnymi projektami artystycznymi!

INSPIRACJE: Transatlantyk jest festiwalem idei kulturowych, społecznych i politycznych. Podążając tropem aktualności w ramach TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ odbędą się liczne panele dyskusyjne i konfrontacje. Jak co roku, organizatorzy umożliwiają publiczności zgłaszanie własnych tematów. Udział ważnych osobowości ze świata kultury, polityki, biznesu. pozwala odsłonić kulisy działania najważniejszych mechanizmów rządzących światem, w którym żyjemy.

EDUKACJA: TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ wykorzystuje swoją siłę, umożliwiając młodzieży kontakt z wybitnymi postaciami światowego kina. Także w tym roku odbędzie się w ramach Festiwalu szereg masterclasses, wykładów i spotkań prezentujących najciekawsze trendy filmu i muzyki. Program tegorocznej oferty edukacyjnej Festiwalu oraz zasady uczestniczenia w poszczególnych wydarzeniach poznamy już w ciągu najbliższych tygodni.

Idea, Sztuka, Emocje: TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ jest przede wszystkim festiwalem idei, jak mówi jego twórca – Jan A. P. Kaczmarek (kompozytor, laureat Oscara ® za muzykę do filmu Marzyciel) – “Używając siły filmu i muzyki chcemy inspirować rozmowę na ważne tematy”. Wielki sukces poprzednich edycji i stale rosnące zainteresowanie Festiwalem zarówno publiczności lokalnej, jak i zagranicznych mediów (o TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ pisały m.in. Variety, Hollywood Reporter, Screen International etc.), potwierdzają, że te założenia udaje się realizować.Tegoroczna edycja już po raz 4. odkryje przed widzami świat, w którym w fantastycznej atmosferze można obcować ze sztuką, rozrywką, a nade wszystko z inspirującymi ludźmi, którzy pobudzają naszą wrażliwość na wszelkie odcienie współczesnej rzeczywistości.

Ponownie przyznana zostanie najważniejsza nagroda Festiwalu Transatlantyk Glocal Hero Award (wśród laureatów znaleźli się jak dotąd: Yoko Ono, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Bjørn Lomborg), jak również filmowa Nagroda Publiczności (zwycięzcą plebiscytu w roku 2013 został francuski film “Paulette”, reż. Jérôme Enrico).

Dołącz do nas na:
www.facebook.com/Transatlantyk
http://www.transatlantyk.org

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.