TRANSATLANTYK 2014 – plakat i informacje o festiwalu

Aktualności

 

""Tradycją stało się już, że na plakat TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ czekamy z wyjątkową niecierpliwością. Organizatorzy Festiwalu przykładają bowiem do jego formy artystycznej i symbolicznego wyrazu wyjątkową wagę. Wśród autorów plakatów poznańskiego Festiwalu znaleźli się wybitni ilustratorzy Tomasz Opasiński i Daniel Horowitz, a ich dzieła zdobywały laury na międzynarodowych konkursach plakatów. Tegoroczną wizytówkę TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ zaprojektował jeden z najbardziej cenionych plakacistów, współtwórca legendarnej Polskiej Szkoły Plakatu – Rosław Szaybo.

 

„Żyjemy w czasie przełomu, a to żąda od nas mocnych postaw. To bardzo trudne w dobie oportunizmu.” – mówi Jan A.P. Kaczmarek, rozwijając jednocześnie temat, który w sposób symboliczny porusza plakat tegorocznego festiwalu. Rosław Szaybo podszedł do projektu wyjątkowo odważnie, łącząc estetykę socrealizmu i postmodernizmu. Uderzająca jest prostota i siła emocjonalnego wyrazu tego plakatu. Nasycone, intensywne barwy kontrastują z postacią stojącego człowieka rozpościerającego ramiona w geście otwartości, a także odwagi, który staje się jednocześnie symbolem tego, do czego aspirujemy. Najważniejsze dziś są bowiem odwaga i światło (rozumiane różnorako, jako wewnętrzna energia, charyzma, wiara, potrzeba wolności, artystyczny geniusz), będące jednocześnie wartościami deficytowymi. Estetyka i temat plakatu wybrane zostały nieprzypadkowo. Obchodzimy 25-lecie naszej polskiej wolności. Chcemy ten okres celebrować i coraz lepiej rozumieć, a także pozbywając się piętna komunizmu, godzić się ze swoją przeszłością i czerpać z niej siłę do kontynuacji naszych dążeń, choć współczesność stawia trudne wyzwania.

 

TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ to festiwal idei, które obecne są nie tylko w jego repertuarze filmowym i muzycznym, lecz także szeroko zakrojonych działaniach edukacyjnych i budujących społeczną świadomość na temat ważnych, często kontrowersyjnych problemów współczesności. Tegoroczny plakat także wpisuje się w te założenia. Używając siły artystycznego wyrazu, organizatorzy festiwalu chcą inspirować dalszą dyskusję o tym, gdzie po 25 latach wolności się znajdujemy.

 

 

Sherlock Holmes, pierścień i magia kasyna.
Gwiazdy muzyki filmowej
na Transatlantyk Festival Poznań!

 

 

TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ co roku przyciąga największe gwiazdy muzyczne Hollywood i światowego kina. Wielokrotnie już do Poznania przybywali tak znani twórcy, jak Mark Isham (Czarna Dalia, Miasto Gniewu, Blade: Wieczny Łowca, Śniadanie Mistrzów, Quiz Show), Christopher Young (Spiderman 3, Gatunek, Dzienniki Zakrapiane Rumem, Hellraiser, Egzorcyzmy Emily Rose) czy Marco Beltrami (Krzyk, Szklana Pułapka 4 i 5, The Hurt Locker, World War Z, Wolverine, 3.10 do Yumy, Resident Evil). W 4. edycji Festiwalu podążymy za cieniem Sherlocka Holmesa, w świat muzyki przepojonej tym, co w kinie kochamy najbardziej – tajemnicą i akcją!

 

Gośćmi TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ 2014 będą kompozytorzy: Michael Price, Peter Golub (zasiądą w jury międzynarodowych konkursów kompozytorskich odbywających się rokrocznie w ramach Festiwalu) i Bruce Broughton, którzy poprowadzą master classesspotkania autorskie. Moderatorem spotkań będzie kolejny niezwykły gość Festiwalu – Tim Burden, znany dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, a nade wszystko niestrudzony promotor muzyki filmowej.

 

Zdobywca Royal Television Society Award, BAFTA oraz 2 nominacji do nagrody EMMY Michael Price stworzył niezapomniane muzyczne kreacje do serialu Sherlock Holmes. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich kompozytorów muzyki filmowej. 15 lat temu rozpoczynał obiecującą karierę, jako asystent legendarnego Michaela Kamena, obecnie w jego bogatej filmografii znajduje się pełen wachlarz muzycznych inspiracji od komedii po thrillery. Pracował także w różnym charakterze przy takich produkcjach, jak: Władca Pierścieni, Casino Royale czy Tomb Rider.

 

Amerykański kompozytor, tworzący muzykę nie tylko do filmów, lecz także do telewizyjnych seriali, a nawet gier komputerowych. 8 nagród i 9 nominacji do EMMY a także nominacja i nagroda Saturn oraz nominacja do Oscara, to tylko niektóre spośród licznych wyróżnień Bruce’a Broughtona. Kompozytor w 1985 roku zdobył uznanie muzyką do filmu Młody Sherlock Holmes / Piramida Strachu, a później jego karierę znaczyły kolejne sukcesy w takich produkcjach, jak: Silverado, Tombstone, Opowieści z krypty, J.A.G. – Wojskowe Biuro Śledcze, W imię honoru, Dallas  i wiele innych.

 

Ambasador niezależnego kina, amerykański kompozytor i pianista, nagrodzony m.in. Classic Contribution Award BMI i Vision Award (2008) – Peter Golub. Dyrektor Muzyczny Instytutu Sundance, doktor kompozycji na prestiżowej Yale School of Music oraz członek American Music Center. Autor ścieżek dźwiękowych do filmów, przedstawień teatralnych oraz baletów i kompozycji koncertowych, a także wybitny pedagog. Jego działalność znamy z projektów o niezwykle wysokich standardach artystycznych, takich jak: Countdown to Zero (2010), Frozen River (2008, film dwukrotnie nominowany do Oscara), The Great Debaters (2007) i innych.

 

Tim Burden, który poprowadzi spotkania z kompozytorami, jest jednym z najbardziej cenionych propagatorów muzyki filmowej. Jako dziennikarz muzyczny i prezenter radiowy jest autorem niezliczonej ilości wywiadów, recenzji i esejów poświęconych kompozytorom. Współpracuje z Cinemagic International Film & Television Festival for Young People w Belfaście. W 2013 r. produkował wydarzenia muzyczne wraz z Georgem Fentonem, a w 2014 r. koprodukował koncert muzyki Patricka Doyle’a z Ulster Orchestra oraz Belfast Film Festival. Jego głos słyszymy w wielu zakątkach świata w reklamach i trailerach. Tim Burdenjest także członkiem zarządu Film Music Foundation oraz członkiem International Film Music Critics Association.

 

Przewidzieliśmy dla Was także niespodziankę! Wyjątkowa formuła TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ prowadzi do interakcji i spotkań pomiędzy profesjonalistami i amatorami, pomiędzy adeptami i mistrzami, dlatego w tym roku przygotowaliśmy coś szczególnego. O szczegółach opowiemy już niebawem w naszym newsletterze, dziś zdradzimy jedynie tytuł nowego projektu… TALKING PIANO!

 

 

Cztery filary, na których opiera się formuła TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ to Film, Muzyka, Inspiracje i Edukacja. Stwarzają one przestrzeń nie tylko dla rozrywki i rozwoju, ale też społecznego dialogu. W ubiegłorocznej edycji TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ wzięło udział blisko 70 tysięcy widzów!  Gala Otwarcia i Gala Zamknięcia Festiwalu transmitowane były przez TVP2 i TVP Kultura. Wśród najważniejszych gości znaleźli się m.in. Yoko Ono, Thurston Moore, Marco Beltrami, Petr Zelenka, Leszek Możdżer, Wiktor i Jerzy Osiatyńscy, Jacek Żakowski, Tomasz Raczek, Marian Dziędziel i kilkudziesięciu innych wybitnych przedstawicieli świata kultury i mediów.

FILM: Tegoroczna edycja zaprezentuje aż 15 sekcji filmowych. Znane już publiczności Panorama, Sundance, Oscary 2014, Docs, Eko, Konfrontacje, Transatlantyk dla Dziecioraz przebojowe Kino Łóżkowei Mobilne Kino Škody dopełni propozycja dla dojrzałych widzów – Kino Trzeciego Wieku. Wielkie emocje zapowiadają również pozostałe sekcje filmowe Kino Kulinarne, Retrospektywa, Kino Klasy B i Inne Szaleństwa, Transatlantyk Sport oraz Sezon.

MUZYKA: Pełne rozmachu gale otwierające i zamykające TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ uświetni udział wybitnych artystów oraz orkiestry. Po raz kolejny odbędą się także prestiżowe konkursy kompozytorskie: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Ten ostatni jest widowiskowym i jedynym na świecie konkursem symultanicznej kompozycji i improwizacji synchronicznej do obrazu. Miłośników letniego szaleństwa na pewno zainteresuje Klub Festiwalowy, w którym można bawić się w ramach Silent Disco, a także nawiązywać fascynujące znajomości. Wiele z nich już zaowocowało ważnymi projektami artystycznymi!

INSPIRACJE: Transatlantyk jest festiwalem idei kulturowych, społecznych i politycznych. Podążając tropem aktualności w ramach TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ odbędą się liczne panele dyskusyjne i konfrontacje. Jak co roku, organizatorzy umożliwiają publiczności zgłaszanie własnych tematów. Udział ważnych osobowości ze świata kultury, polityki, biznesu. pozwala odsłonić kulisy działania najważniejszych mechanizmów rządzących światem, w którym żyjemy.

 
EDUKACJA: TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ wykorzystuje swoją siłę, umożliwiając młodzieży kontakt z wybitnymi postaciami światowego kina. Także w tym roku odbędzie się w ramach Festiwalu szereg masterclasses, wykładów i spotkań prezentujących najciekawsze trendy filmu i muzyki. Program tegorocznej oferty edukacyjnej Festiwalu oraz zasady uczestniczenia w poszczególnych wydarzeniach poznamy już w ciągu najbliższych tygodni.

Idea, Sztuka, Emocje: TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ jest przede wszystkim festiwalem idei, jak mówi jego twórca – Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor, laureat Oscara za muzykę do filmu Marzyciel) – “Używając siły filmu i muzyki chcemy inspirować rozmowę na ważne tematy”. Wielki sukces poprzednich edycji i stale rosnące zainteresowanie Festiwalem zarówno publiczności lokalnej, jak i zagranicznych mediów (o TRANSATLANTYK FESTIVAL POZNAŃ pisały m.in. Variety, Hollywood Reporter, Screen International etc.) potwierdzają, że te założenia udaje się realizować. Tegoroczna edycja już po raz 4. odkryje przed widzami świat, w którym w fantastycznej atmosferze można obcować ze sztuką, rozrywką, a nade wszystko z inspirującymi ludźmi, którzy pobudzają naszą wrażliwość na wszelkie odcienie współczesnej rzeczywistości.

 

Ponownie przyznana zostanie najważniejsza nagroda Festiwalu Transatlantyk Glocal Hero Award (wśród laureatów znaleźli się jak dotąd: Yoko Ono, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Bjørn Lomborg), jak również filmowa Nagroda Publiczności (zwycięzcą plebiscytu w roku 2013 został francuski film “Paulette”, reż. Jérôme Enrico).

 

Więcej informacji na: www.transatlantyk.org

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.