Superprodukcja FMF "Kon-Tiki" w Norwegii!

Aktualności

Superprodukcja FMF "Kon-Tiki: Dalekomorska Wyprawa" na Festiwalu Kosmorama w Norwegii

 

Powstały we współpracy Festiwalu Muzyki Filmowej ze słynnym Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kosmorama oraz FilmPhilharmonie z Berlinainterdyscyplinarny projekt Kon-Tiki. Dalekomorska Wyprawa będzie miał swoją skandynawską odsłonę. Światowa premiera nominowanej do Oscara w 2013 r. najważniejszej i najdroższej produkcji skandynawskiej kinematografii z muzyką na żywo odbyła się podczas 7. FMF w Krakowie. Pokaz uświetnili producenci filmu oraz ceniony szwedzki kompozytor soundtracku – Johan Söderqvist. Norweski pokaz filmu z muzyką wykonaną przez pełną orkiestrę symfoniczną pod dyrekcją Christiana Schumanna odbędzie się 9 września o godz. 19.30 w prestiżowej sali koncertowej Olavshallen w Trondheim To kolejna produkcja symultaniczna wyprodukowana dla FMF prezentowana na międzynarodowym rynku festiwalowym. 

 

""

 

– Od lat inspirujemy powstawanie zaawansowanych technicznie, a przy tym artystycznie wysmakowanych symultanicznych produkcji, nie tylko z filmowego mainstreamu. Po światowym prawykonaniu produkcji ‘Pachnidło. Historia Mordercy’ w reż. Toma Tykwera w 2013 r. niedawno prezentowanej z orkiestrą na żywo w Zurychu, ogromną satysfakcję sprawia nam także zamówiony przez FMF projekt Kon-Tiki: Dalekomorska Wyprawa, który zaprezentowany zostanie w tym tygodniu na jednym z najważniejszych skandynawskich festiwali filmowych. To potwierdza międzynarodową rangę FMF jako miejsca, w którym tworzone są produkty kultury i zaawansowane technologicznie projekty audiowizualne, które zasilają międzynarodowy obieg festiwalowy. To także efekt  międzynarodowej współpracy pozwalającej realizować najbardziej śmiałe i nowatorskie przedsięwzięcia – mówi z satysfakcją Izabela Helbin – Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego – organizatora FMF.

 

Pomysł symultanicznego przygotowania tego właśnie tytułu ma dla Norwegów szczególne znaczenie. Nie dziwi zatem, że produkcja FMF od samego początku prowadziła w ocenach merytorycznych norweskich ekspertów oceniających wnioski dofinansowane z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Dzięki nawiązaniu współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Kosmorama w Trondheim, partnerami z Norweskiego Instytutu Filmowego, a także z twórcami filmu powstała rzecz niezwykła i angażująca. FMF udało się zrealizować ważny dla promocji kultury norweskiej w świecie projekt, a zarazem budować nić porozumienia z wszystkimi miłośnikami dalekich egzotycznych podróży i odkrywcami nowych lądów.

 

Wyprawa Kon-Tiki pobudzała wyobraźnię co najmniej trzech pokoleń odbiorców książki i filmu Heyerdahla. To jeden ze skarbów narodowych Norwegii, dumnej z zuchwałych wyczynów bezkompromisowego podróżnika. Dość powiedzieć, że w Oslo posiada on własne muzeum, a gadżety, przedmioty, słodycze, a nawet zestawy mebli związane z wyprawą produkowane były w całej Europie od lat 50.tych (także w Polsce) po dziś dzień.

 

Film opowiada o jednej z najbardziej brawurowych wypraw oceanicznych w historii XX wieku. 28 kwietnia 1947 roku norweski podróżnik i etnograf Thor Heyerdahl – aby udowodnić rewolucyjną tezę o zasiedleniu Polinezji przez mieszkańców Ameryki Południowej, i że możliwe były migracje na Oceanie Spokojnym dzięki tratwom z balsy, decyduje się na desperacki krok. Razem z pięcioma innymi śmiałkami (z których tylko jeden zna się na żeglarstwie) wyrusza w rejs przez Pacyfik, za środek transportu mając drewnianą tratwę o nazwie Kon-Tiki. Swoją wyprawę opisał w kultowej książce Kon-Tiki ekspedisjonen wydanej w roku 1948 (pol. Wyprawa Kon-Tiki, pierwsze wyd. w tłum. Jerzego Pańskiego, Iskry, 1957), podczas wyprawy został też nakręcony film, zatytułowany później „Kon-Tiki”. Producentem, operatorem oraz narratorem był sam Thor Heyerdahl. Produkcja została nagrodzona w 1951 r. Oscarem w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”. Spektakularna fabularna  rekonstrukcja tego dokumentu w reżyserii Joachima Roenninga i Espena Sandberga nominowana była także do Oscara i Złotego Globu jako najlepszy film nieanglojęzyczny.  To właśnie ten najnowszy film z 2012 r. otworzył 7. Festiwal Muzyki Filmowej wyświetlony w wersji koncertowej z muzyką wykonywaną na żywo. Udział w premierze wzięli twórcy filmu, w tym szwedzki kompozytor Johan Söderqvist (Wyspa Skazańców, Pozwól mi wejść, Wesele w Sorrento), twórcy scenariusza i producenci.  

 

9 września o godz. 19.30 w prestiżowej sali koncertowej Olavshallen w Trondheim projekcji nominowanego do Oscara i Złotego Globu filmu Wyprawa Kon-Tiki(2012) towarzyszyć będzie Trondheim Symphony Orchestra pod dyrekcją Christiana Schumanna.

 

– ‘Granice? Nigdy żadnej nie widziałem, ale słyszałem, że istnieją w umysłach niektórych ludzi’ – mawiał Thor Heyerdahl, jeden z najsłynniejszych Norwegów, pomysłodawca i kapitan wyprawy ‘Kon-Tiki’. Dla nas produkcja kolejnej po ‘Pachnidle. Historii Mordercy’ Toma Tykwera symultanicznej produkcji powstającej we współpracy z ważnymi partnerami europejskimi – to wielka satysfakcja przezwyciężania kolejnych granic: technologicznych, kulturowych, organizacyjnych – to radość spotkania z prawdziwym kinem przygody i intrygującą muzyką symfoniczną cenionego szwedzkiego kompozytora Johana Söderqvista – mówi Robert Piaskowski – dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej.

 

Koncert Kon-TikiDalekomorska Wyprawa, który odbył się w Krakowie 25 września 2014 roku w Hali Ocynowni ArcelorMittal Poland w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej został sfinansowany z funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Koncert został objęty Honorowym Patronatem Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce. Partnerem strategicznym koprodukcji jest FilmPhilharmonie z Berlina.

 

Johan Söderqvist napisał swoją pierwszą ścieżkę dźwiękową do obrazu „Agnes Cecilia” Andersa Grönrosa, w której widoczny był jego późniejszy swój znak firmowy czyli niezwykle urokliwe liryczne tematy na fortepian. Rok później ukazał się film uznanej duńskiej reżyserki Suzanne Bier pod tytułem „Brev til Jonas”, który zapoczątkował długą współpracę (łącznie 7 wspólnych projektów). Ścieżka dźwiękowa do filmu „Bracia” (Brødre) przyniosła kompozytorowi nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz nagrodę za najlepszą muzykę na festiwalu w Cannes. Do innych najbardziej znanych prac Szweda należą m.in. „Efter brylluppet” („After the Wedding”), „Freud flyttar hemifrån”, „Exit”, „Glasblåsarns barn” („The Glassblower’s Children”), czy „Things We Lost in the Fire”, przy którym współpracował z dwukrotnym zdobywcą Oscara – Gustavem Santaolallą. W 2009 roku był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej za film „Pozwól mi wejść”. Jest zdobywcą dwóch nagród Amanda (przyznawanej podczas Norweskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego) za filmy „Zniknięcie” (2008) i „Wyspa skazańców” (2010). W 2014 roku był nominowany do nagrody Duńskiej Akademii Filmowej za film „Kobieta w klatce”. Oprócz muzyki do filmów, Johan Söderqvist tworzy prace na potrzeby programów telewizyjnych i spektakli teatralnych.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kosmorama w Trondheim powstał w 2004 roku z inicjatywy Gminy Trondheim. Po raz pierwszy odbył się w 2005 roku. Festiwal ma na celu wzmocnienie przemysłu filmowego w środkowej Norwegii, bada i pokazuje innowacje na styku kultury i gospodarki. Nazwa Festiwalu pochodzi od nazwy jednego z pierwszych miejskich kin: Kosmorama Theater, założonego w 1910 roku przez Paula Kraüsslich. Kraüsslich prowadził kino, jak również jest zapalonym fotografem i operatorem.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.