Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku! Nowa nagroda FMF

Aktualności

Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku!

Nowa nagroda dla kompozytorów

na 12. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

W 2019 roku do rodziny FMF-owych nagród dołącza nowe wyróżnienie – za najlepszą autorską muzykę powstałą w poprzednim roku do polskiej produkcji: filmu, serialu lub animacji. Laureata wybierze wspólnie 50 najlepszych dziennikarzy muzycznych, filmowych i krytyków w Polsce. Nominację za 2018 rok otrzymało 10 kompozytorów. Dotychczas na festiwalu wręczaliśmy Nagrodę Kilara za całokształt twórczości i FMF Young Talent Award przyznawaną młodym kompozytorom w międzynarodowym konkursie, zaś tytuł Ambasadora FMF honorował osoby i instytucje wzmacniające rolę festiwalu w międzynarodowym środowisku muzyczno-filmowym.

 

""

 

Przez kilka majowych dni w całym mieście rozbrzmiewa muzyka tworzona do filmów, seriali czy gier wideo, w aranżacjach przygotowywanych specjalnie na tę okazję. Festiwal Muzyki Filmowej przyciąga do Krakowa wybitnych przedstawicieli branży muzycznej i filmowej, zdobywców cenionych nagród (w tym Oscarów, Złotych Globów, EMMY i BAFTA), stanowiąc także okazję do odkrywania talentów i niejednokrotnie pierwszego kontaktu młodych kompozytorów z branżą filmową. Przez cały festiwalowy tydzień odbywają się warsztaty i spotkania dla adeptów sztuki kompozytorskiej, twórców i pasjonatów. Festiwal stał się ważną przestrzenią promocji muzyki filmowej, a także miejscem przyznawania ważnych branżowych laurów.

 

Do tej pory na FMF wręczano Nagrodę Kilara za całokształt twórczości i FMF Young Talent Award przyznawaną młodym kompozytorom w międzynarodowym konkursie, zaś tytuł Ambasadora FMF honorował osoby i instytucje wzmacniające rolę festiwalu w międzynarodowym środowisku muzyczno-filmowym. W 2019 roku do tej rodziny nagród dołącza nowa – za najlepszą autorską muzykę powstałą do polskiej produkcji: filmu, serialu lub animacji w roku poprzedzającym wręczenie.

 

„Polscy twórcy muzyki filmowej to liga gigantów. Do nazwisk wielkich, legendarnych postaci, takich jak Wars, Kaper, Komeda czy Kilar, oraz znakomitych kompozytorów średniego pokolenia – Kaczmarka, Kurylewicza i Preisnera –  co roku dołączają nowe wspaniałe osobowości. Ich talent i kreatywność uwidacznia się nie tylko w cenionych na świecie i nagradzanych fabułach i dokumentach, ale także w muzyce do gier wideo czy serialach. A jednak ciągle zdarza się, że nawet wielcy kompozytorzy nie są zapraszani na uroczyste premiery filmów, do których tworzyli muzykę. I tak niezbyt liczne wyróżnienia bywają w skrajnych przypadkach przyznawane nieżyjącym już twórcom, albo za remastering czy nowe kompilacje ich dzieł – zamiast kreować współczesny rynek muzyki funkcjonalnej. Tak być nie może!” – tłumaczy powody ustanowienia nowej nagrody na FMF dyrektor artystyczny wydarzenia – Robert Piaskowski.

 

Oficjalne wręczenie nagrody odbędzie się podczas prestiżowej gali Scoring4Polish Directors, która stała się w ostatnich latach ważnym miejscem spotkania twórców i publiczności wokół postaci polskich mistrzów kina (Wajda w 2015, Polański w 2016, Holland w 2018, Zanussi w 2019). Zwycięzca konkursu otrzyma specjalnie przygotowaną na tę okazję statuetkę oraz zaproszenie do koncertowego wykonania swojej muzyki podczas kolejnej edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

 

Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku wybierać będzie gremium 50 dziennikarzy muzycznych i filmowych oraz krytyków. Zespół programowy festiwalu wytypował 10 tytułów filmów i seriali, które przedstawił Jurorom do oceny. Każdy z Jurorów przyznaje punktację nominowanym ścieżkom dźwiękowym, a suma uzyskanych przez nie punktów składa się na ostateczny werdykt.

 

Wśród nominowanych w 2019 roku znaleźli się następujący twórcy i tytuły:

 

Bartosz Chajdecki – „Kruk. Szepty słychać po zmroku”

Bartłomiej Gliniak – „Jak pies z kotem”

Dariusz Górniok – „Ułaskawienie”

Arkadiusz Grochowski i Marek Koterski – „7 uczuć”

Jan Komar i Małgorzata Penkalla – „Rojst”

Antoni Komasa-Łazarkiewicz – „Kamerdyner”

Filip Míšek – „Fuga”

Łukasz Targosz – „Nielegalni”

Mikołaj Trzaska – „Kler”

Atanas Valkov – „Pułapka”

 

„Ustanawiając nowe wyróżnienie dla twórców muzyki do polskich produkcji wierzymy, że będzie ona ważnym narzędziem budowania szacunku i uznania dla kompozytorów tworzących muzykę na potrzeby polskiej kinematografii, a przyznając nagrodę na międzynarodowym festiwalu będziemy tym samym promować zwycięzcę w świecie” – podsumowuje Robert Piaskowski.

 

Informacje o konkursie i regulamin na stronie internetowej festiwalu: www.fmf.fm

 

12. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie potrwa od 14 do 21 maja 2019 roku.

 

#ilovefmf

#allisfilmmusic

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.