Piękna suita z „Hamleta” Ennio Morricone

Aktualności

Dwa dni temu Ennio Morricone — jeden z najsłynniejszych twórców muzyki filmowej na świecie — odebrał Oscara  za najlepszą ścieżkę dźwiękową do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna Ósemka”. Podczas 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie mogliśmy wysłuchać wyjątkowej suity z muzyką włoskiego kompozytora do filmu „Hamlet” (1990).. Przypomnijmy sobie te piękne brzmienia.

 

Suita Ennio Morricone z najpiękniejszymi tematami z „Hamleta” (1990) została przygotowana specjalnie na koncert „Szekspir Symfonicznie” podczas 8. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Aranżacja została zamówiona przez największą wytwórnię muzyki filmowej na świecie, przyjaciela FMF — Varѐse Sarabande. 29 maja 2015 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków usłyszeliśmy światowe prawykonanie suity przez Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Christiana Schumanna. Partie solowe wykonała międzynarodowej sławy flecistka Sara Andon.

 

 

Ennio Morricone jest autorem muzyki do około 500 filmów. Swoje pierwsze utwory, urodzony w 1928 roku w Rzymie, Morricone skomponował w wieku 6 lat. Jako dwunastolatek rozpoczął naukę w rzymskim konserwatorium muzycznym, które ukończył w rekordowo krótkim czasie. Swą karierę zaczął grając na trąbce w nocnych klubach. Komponował pieśni i piosenki, a także pisał muzykę, którą swoimi nazwiskami firmowali znani wówczas włoscy kompozytorzy. W 1961 roku napisał muzykę do swojego pierwszego filmu — "Faszysta" w reżyserii Luciano Salce. Wkrótce potem zaczął współpracować z reżyserem spaghetti westernów, Sergio Leone. To kompozycje do jego filmów, zwłaszcza do słynnego obrazu "Dobry, zły i brzydki", przyniosły mu szybko ogromną popularność. Jego dziełem jest muzyka do takich filmów jak "Za garść dolarów", "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" i "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone, "Salo, czyli 120 dni Sodomy" Pier Paolo Pasoliniego, "Cinema Paradiso" Giuseppe Tornatore, "Nietykalni" Briana De Palmy i "Misja" Rolanda Joffe'a. Skomponował także ścieżkę filmową do dwóch filmów fabularnych o Janie Pawle II, które nakręcił Giacomo Battiato. Włoski artysta ma w swym dorobku także wiele kompozycji muzyki klasycznej, wśród nich kantaty. Utwór "Tra cielo e terra" (Między niebem a ziemią) dedykował Janowi Pawłowi II. W 2007 roku Ennio Morricone otrzymał Oscara za całokształt twórczości. Wcześniej był pięciokrotnie nominowany, ale swojego pierwszego Oscara za najlepszą ścieżkę dźwiękową otrzymał dopiero w nocy z 28 na 29 lutego 2016 roku, za muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna Ósemka”.


Pełny program tegorocznej, 9. już edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie dostępny jest tutaj.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.