Nie żyje Angelo Badalamenti

Aktualności

W wieku 85 lat zmarł kompozytor muzyki filmowej Angelo Badalamenti. Najbardziej znany był dzięki tematowi, jaki napisał do serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Na swoim koncie miał muzykę do kilkudziesięciu filmów.

Angelo Badalamenti urodził się 22 marca 1937 roku na nowojorskim Brooklynie, w rodzinie włoskich imigrantów. Wychował się, słuchając opery i muzyki poważnej. Przygodę z muzyką rozpoczął w wieku ośmiu lat, kiedy zaczął pobierać lekcje gry na pianinie. Studiował na Manhattan School of Music. Jego muzyka pojawiała się w najsłynniejszych filmach Davida Lyncha: „Zagubionej autostrady”, „Mulholland Drive”, „Blue Velvet” czy „Prostej historii”. Największą popularność zyskał dzięki ścieżce dźwiękowej do serialu „Miasteczko Twin Peaks”.

Badalamenti zmarł 11 grudnia z przyczyn naturalnych, w otoczeniu swojej rodziny. O jego śmierci poinformował w poniedziałek fanpage na Facebooku „Welcome to Twin Peaks”.– Mój wspaniały wujek Angelo Badalamenti przekroczył dziś barierę światów. Pomiędzy jego pracą nad 'Blue Velvet’, 'Twin Peaks’, 'Śmiertelną gorączką’, 'Koszmarem z ulicy Wiązów III’ i mnóstwem innych plus jego relacjami i współpracą z Davidem Bowie, Michaelem Jacksonem, Paulem McCartneyem, Niną Simone, Julee Cruise, Isabellą Rosselini, Dolores O’Riordan, Anthraxem, Dokkenem, Eli Rothem i szczególnie Davidem Lynchem, zawsze był dla mnie najbardziej interesującym człowiekiem na świecie. Prawdziwą muzyczną i artystyczną inspiracją dla mnie i innych – napisał kuzyn kompozytora, cytowany przez „Welcome to Twin Peaks”.

 

Autor: Łukasz Waligórski

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.