Muzyka z czechosłowackiego science-fiction?

Aktualności

 

GAD RECORDS PUBLIKUJE ŚCIEŻKĘ DŹWIĘKOWĄ Z FILMU „CIEMNE SŁOŃCE”

 

W 1980 roku na ekranach polskich kin pojawił się film „Temné slunce” Otakara Vavry, intrygujący duszną, totalitarną atmosferą, rozwiniętą w Polsce przez kino Piotra Szulkina. Po latach z tego kontrowersyjnego obrazu najlepiej broni się muzyka Martina Kratochvila, którą GAD Records właśnie opublikował ją na płycie CD.

 

""

 

„Temné slunce” to ekranizacja wydanej w dwudziestoleciu międzywojennym powieści Karela Čapka „Krakatit”. Opowiada historię wynalazcy ultraniebezpiecznego materiału wybuchowego, który ze wszelkich sił stara się ukryć jego formułę przed wielkimi tego świata, by nie doprowadzić do totalnej zagłady. Filmowa adaptacja Otakara Vávry przenosi fabułę książki do naszpikowanej elektroniką i tajnymi agentami rzeczywistości zimnej wojny. Film odebrano jako tani chwyt propagandowy, ale i… niezwykle efektowne kino akcji.

 

Martin Kratochvíl najbardziej jest znany jako lider jazzrockowej formacji Jazz Q, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie. Od połowy lat 70. muzyka wciągnęło także pisanie muzyki ilustracyjnej na potrzeby telewizji i filmu. Zrealizowane w 1980 roku „Temné slunce” do dzisiaj pozostaje jednym z jego największych osiągnięć na tym polu. Reżyser filmu planował zaproszenie do współpracy Zdenka Liškę, jednego z najbardziej płodnych i cenionych europejskich kompozytorów muzyki filmowej. Ten jednak odmówił, sugerując Kratochvíla jako młodszego kolegę, który o wiele lepiej sobie poradzi z tym zadaniem. Lider Jazz Q industrialne przestrzenie na ekranie zilustrował dźwiękami analogowych syntezatorów, duszny romantyzm – przejmującymi unisonami elektrycznych skrzypiec i gitary, zaś mrożące krew w żyłach sceny grozy – unikalnym mariażem funku, fusion i zimnej, chwilami atonalnej elektroniki. Całość uzupełniły dwie piosenki, w tym otoczona swoistym kultem hippisowska „Válku válce”, zaśpiewana przez Luboša Pospíšila i formację C&K Vokál.

 

Materiał, zremasterowany z oryginalnych taśm pod czujnym okiem kompozytora, ukazuje się po raz pierwszy na płycie. Uzupełnia go obszerna książeczka, zawierająca całą historię powstawania muzyki (po polsku, czesku i angielsku) oraz unikatowe zdjęcia. GAD Records kontynuuje tym albumem poszukiwania ciekawej, intrygującej muzyki ilustracyjnej sprzed lat, zapoczątkowane kompilacją „Sonda. Muzyka z programu telewizyjnego” oraz premierowym albumem formacji Show Band z materiałem… sprzed czterdziestu lat, wykorzystywanym m.in. w „07 zgłoś się”. W najbliższych  planach m.in. polska muzyka filmowa z znanych i zupełnie zapomnianych obrazów.

 

„Temné slunce” ukazuje się w formacie CD, w nakładzie limitowanym do 500 egzemplarzy. Dostępne jest bezpośrednio u wydawcy, firmy GAD Records.

 

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Muzyka z Avatara: Istoty wody, Solaris czy ponadczasowego E.T. Stevena Spielberga. Syntezatorowe brzmienia i przestrzenne eksperymenty z dźwiękiem, technologią i akustyką. Gwiazdy światowej sceny kompozytorskiej – Simon Franglen, Gary Marlowe, Nainita Desai czy Steven...