Muzyka Briana Tylera zabrzmi na Gali 10. FMF.

Aktualności

„Power Rangers”, „Avengers: Czas Ultrona”, „Szybcy i wściekli”, „Assassin’s Creed”.
Muzyka Briana Tylera zabrzmi na Gali FMF

 

Sercem 10. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie będzie finałowa Gala „ALL IS FILM MUSIC”. Podczas koncertu usłyszymy przygotowane specjalnie na FMF suity z filmów i seriali stworzone przez mistrzów tego gatunku. Tego wieczoru nie zabraknie też muzyki z tematami z gry video! Do Krakowa zawita Brian Tyler, który zaprezentuje nie tylko suitę z przygodowej gry „Assassin’s Creed IV: The Black Flag”, ale także suity z kasowych produkcji – kina akcji „Szybcy i wściekli”, filmów science-fiction „Iron Man III”, „Power Rangers”, „Avengers: Czas Ultrona”, „Wojownicze żółwie ninja” oraz thrillera „Iluzja”.

 

Brian Tyler – amerykański kompozytor, multiinstrumentalista (gra np. na fortepianie, gitarze, perkusji lub trąbce), jeden z tych twórców w Hollywood, który w ciągu zaledwie kilku lat zyskał sławę oraz, co ważniejsze, przychylność producentów, niezwykle często korzystających z jego kompozytorskich usług. Jest laureatem 7 nagród ASCAP-u, 8 nagród BMI, nominowanym dwukrotnie do Emmy i BAFTA oraz 9 International Film Music Critics Award (IFMCA). Tyler to autor muzyki do blisko stu produkcji, wszechstronny artysta, tworzący muzykę zarówno do wielkich blockbusterów, gier video, jak i filmów oraz seriali telewizyjnych. Czuje się świetnie w wielu gatunkach muzycznych: klasycznej symfonice, jazzie, rocku czy muzyce elektronicznej. Specjalnie na 10. FMF Tyler przygotowuje suity z tematami z popularnej gry „Assassin’s Creed IV: The Black Flag” oraz kinowych hitów „Szybcy i wściekli”, „Iron Mar III”, „Avengers: Czas Ultrona”, „Wojownicze żółwie ninja” oraz thrillera „Iluzja”. Premierowo zabrzmi suita z tematami z „Power Rangers”.

 

„Assassin's Creed IV: Black Flag” to przygodowa gra akcji, czwarta odsłona bestselerowego cyklu koncernu Ubisoft. W tej części odwieczne zmagania pomiędzy asasynami i templariuszami toczą się w realiach XVIII-wiecznych Karaibów, a główną postacią jest pirat – Edward Kenway. 20 maja w TAURON Arenie Krakówusłyszymy suitę z głównym tematem z gry w brawurowym wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Pro Musica Mundi pod dyrekcją samego kompozytora.

 

 

„Iron Man III” to kontynuacja przygód superbohatera komiksów Marvela – Tony’ego Starka, miliardera i jednego z najbardziej pomysłowych wynalazców technologii wojskowej. Autorem muzyki do filmu sci-fi jest właśnie Tyler. Sesja nagraniowa odbyła się w lutym w 2014 roku w najsłynniejszym studio nagraniowym świata – Abbey Road Studios w Londynie. Całość wykonała słynna London Philharmonic Orchestra oraz Chór London Voices pod batutą samego kompozytora.

 

 

Amerykański kompozytor jest autorem ścieżki dźwiękowej także do pięciu części kasowej produkcji „Szybcy i wściekli”. Muzykę do siódmej części popularnej serii filmów akcji o prawdziwych mężczyznach lubiących szybkie samochody nagrano w słynnym studiu Universalu w Los Angeles, a wykonała ją orkiestra The Hollywood Studio Symphony oraz chór pod batutą samego kompozytora. Tyler wykorzystał w niej charakterystyczny wątek główny, który skomponował na potrzeby piątej części serii. Suitę z tematem przewodnim usłyszymy właśnie podczas 10. FMF w Krakowie.

 

 

„Szukając porównań, mógłbym powiedzieć, że „Iluzja" jest nowoczesną hybrydą klasycznej ilustracji do filmu szpiegowskiego („Mission: Impossible", filmy z Bondem) z typowym heist movie pokroju „Ocean's Eleven”. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że siłą nośną tej muzyki są instrumenty perkusyjne, gitary, fortepian Rhodesa i rozbudowana sekcja dęta blaszana. Dodając do tego bardzo ekspresywny warsztat Tylera, otrzymujemy szalenie interesującą mieszankę, która w warunkach filmowych prezentuje się nad wyraz wybornie. Zresztą o tym, że kompozytor dobrze bawił się, pisząc ten score, niech świadczy okolicznościowy klip promujący partyturę,” – pisze Tomek Goska z FilmMusic.pl.

 

 

Podczas Gali Muzyki Filmowej „ALL IS FILM MUSIC: 10. FMF Gala Jubileuszowa” usłyszymy także – premierowo  muzykę do wchodzącego w marcu 2017 do kin (22 marca – światowa premiera, 24 marca – polska premiera) – długo wyczekiwanego filmu „Power Rangers”. To historia wybranych przez przeznaczenie piątki nastolatków, którzy w obliczu wielkiego wyzwania muszą pokonać swe lęki i słabości, aby zmierzyć się z wyzwaniem na miarę superhohaterów i uratować świat przed zagładą. Nie zabraknie też suity z tematami z kolejnej superprodukcji o superbohaterach Studia Marvel. Mowa o „Avengers: Czas Ultrona”. Tego wieczoru Tyler zaprezentuje także suitę z „Wojowniczych żółwi ninja”. A wszystko w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i Chóru Pro Musica Mundi.

 

Z ciekawostek, Brian Tyler jest wnukiem wybitnego scenografa Waltera Tylera, aż dziewięciokrotnie nominowanego do Oscara (zdobył statuetkę za „Samsona i Dalilę” w roku 1951), więc na sukces skazany był niemal genetycznie. Jego dziadek dbał, żeby wnuczek od dziecka przyzwyczajany był do życia w otoczeniu wielkiego hollywoodzkiego kina. Ale Tyler zapałał prawdziwą miłością do muzyki i w efekcie nie poszedł w ślady dziadka. Zadbał także o edukację (zrobił licencjat na UCLA, a następnie studia magisterskie na Harvardzie). Do roku 1997 grywał w różnych orkiestrach, zespołach rockowych i śpiewał w chórach. Wtedy też na swojej drodze spotkał dyrektora muzycznego wytwórni 20th Century Fox – Richarda Krafta, który to po usłyszeniu kilku kompozycji młodego autora, zachęcił go do zostania kompozytorem muzyki filmowej. I tak kariera Tylera nabrała tempa. Dziś, na swoim koncie ma już niemal sto ścieżek dźwiękowych do hollywoodzkich produkcji. Jego twórczość usłyszymy na żywo już 20 maja w ramach 10. FMF w Krakowie.

 

Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.fmf.fm.

 

Bilety na festiwalowe koncerty można kupić za pośrednictwem portalu www.eventim.pl oraz w punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków (z wyjątkiem InfoKraków w Balicach).

 

#ilovefmf

#allisfilmmusic

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.