Młodzieżowa Orkiestra FMF na Teneryfie!

Aktualności

Łączy ich wspólna pasja – muzyka

Młodzieżowa Orkiestra FMF wystąpi na Teneryfie!

 

Sześcioro młodych zdolnych muzyków Młodzieżowej Orkiestry Festiwalu Muzyki Filmowej udowodni, że możliwe jest muzyczne połączenie dwóch filmowych festiwali! Krakowscy artyści pokażą swój talent przed publicznością festiwalu FIMUCITÉ na Teneryfie niejako w rewanżu – podczas tegorocznego 11. FMF czterech muzyków z Teneryfy gościło w Krakowie i wzmocniło skład naszej orkiestry podczas koncertów Monster Movie Music Madness w dniach 3-4 czerwca.

 

„Wspólnie przygotowaliśmy młodzieżowe orkiestry zdolne do wykonywania nawet najbardziej wymagających programów muzycznych. Nadszedł czas, aby uczniowie podzielili się swoimi doświadczeniami i poszerzyli horyzonty. Jestem dumny z tego nowego kroku, który opisałbym jako doskonały przykład współpracy między FMF a FIMUCITÉ. Te dwa festiwale są dla siebie inspiracją, która pomogła przyspieszyć ich rozwój i przekształcić w liderów branży” – przekonuje Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.

 

Diego Navarro, dyrektor FIMUCITÉ, dodaje, że „ustanowienie tej międzynarodowej wymiany kulturalnej jest niezwykle ważną wiadomością; jest namacalnym dowodem na to, że współpraca między dwoma międzynarodowymi festiwalami muzyki filmowej jest zarówno wykonalna, jak i użyteczna. Trwa ona od wielu lat, ale w tym konkretnym przypadku, po raz pierwszy, koncentrując się na sektorze edukacyjnym, umożliwiliśmy naszym młodym i utalentowanym muzykom czerpanie radości ze wspólnych występów”.

 

Współpraca Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie z festiwalem FIMUCITÉ na Teneryfie wkracza w kolejną fazę. Sześciu muzyków Młodzieżowej Orkiestry FMF wystąpi podczas trwającej właśnie 12. edycji FIMUCITÉ. Krakowską orkiestrę reprezentują: Joanna Wicik (fortepian), Karolina Rumian (skrzypce), Natalia Herman (altówka), Gabriela Ślusarczyk (wiolonczela), Martyna Bachowska (kontrabas) i Mateusz Wilk (perkusjonalia). Muzycy wystąpią w dwóch koncertach „Colossus of the Silver Screen” (27 i 30 września) jako część FIMUCITÉ Youth Orchestra, która składa się z młodych uczniów Professional Conservatory of Music of Santa Cruz de Tenerife i Canary Islands Higher Conservatory of Music. Polacy wystąpią również jako Krakow FMF Youth Ensemble w warsztatach i koncercie, których główną postacią będzie Lydia Kavina, rosyjska artystka grająca na thereminie (wynalezionym przez jej ojca instrumencie wykorzystywanym głównie w filmach science fiction).

 

„Wyjazd na Teneryfę dał mi możliwość poznania niezwykłych ludzi, z którymi mogę rozwijać naszą wspólną pasję, jaką jest muzyka” – mówi Gabrysia, grająca na wiolonczeli. Pianistka Joanna dodaje: „Piękne widoki, cudowne miejsca i oczywiście niesamowite doświadczenia związane z orkiestrą i możliwością rozwoju muzycznego”. Obecność członków Młodzieżowej Orkiestry FMF podczas FIMUCITÉ poprzedził udział czworga muzyków z Teneryfy w tegorocznej edycji FMF – wzmocnili oni skład orkiestry podczas koncertów „Monster Movie Music Madness” (w Krakowie i Lusławicach).

 

""

 

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie i na świecie. Ideą koncertów jest jednak nie tylko dostarczanie publiczności najwyższej jakości doznań estetycznych czy promowanie wybitnych twórców, ale również działalność edukacyjna.

 

Świetną platformą do realizacji tego zamysłu jest powstała w 2014 roku FMF Youth Orchestra. Zespół składający się z najzdolniejszych uczniów i absolwentów krakowskich szkół muzycznych daje młodzieży niepowtarzaną okazję na zdobycie doświadczenia na wielkich festiwalowych scenach. Poza swoją misją edukacyjną jest dla uczniów również nagrodą za lata poświęcone na doskonalenie swoich muzycznych umiejętności i motywacją do dalszej pracy. Występy FMF Youth Orchestra dają więc dużo satysfakcji nie tylko słuchaczom, ale również młodym artystom i ich rodzicom.

 

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie współpracuje z licznymi międzynarodowymi partnerami. Jednym z nich jest Festiwal FIMUCITÉ na Teneryfie, który również ma wśród swoich wykonawców młodzieżową orkiestrę. Międzynarodowa wymiana młodych muzyków to kolejny krok w rozwoju obu świetnie postrzeganych przez festiwalową publiczność zespołów.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.