Międzynarodowy konkurs kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest

Aktualności

Międzynarodowy konkurs kompozytorski Transatlantyk Instant Composition Contest
 
Spontaniczność i warsztat. Technika i improwizacja. Program muzyczny Transatlantyku łączy dwa artystyczne żywioły: precyzję i fantazję. Jak co roku, także podczas 9. edycji Festiwalu odbędzie się konkurs, podczas którego młodzi kompozytorzy sprawdzą swoje siły, wyobraźnię i umiejętności w działaniu na styku filmu i muzyki: Transatlantyk Instant Composition Contest.
 
Festiwal Transatlantyk jest artystycznym pomostem pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów. To właśnie ta różnorodność jest tematem przewodnim międzynarodowego konkursu kompozytorskiego i wyzwaniem, które podejmują młodzi muzycy z całego świata.
 
""
 
Transatlantyk Instant Composition Contest To jedyny na świecie konkurs kompozycji natychmiastowej, wymagający od uczestników nie tylko spontanicznego zaprezentowania muzycznej interpretacji formy wizualnej, zderzenia swojej twórczości z obrazem i reakcją widzów, ale także niezwykłej wyobraźni muzycznej oraz opanowania i biegłości technicznej.
 
Konkurs składa się z dwóch części. W ramach pierwszego etapu, do którego przystąpić może każda zgłoszona osoba, uczestnicy oglądają wybrany dla nich krótki materiał filmowy, po czym na oczach jury i publiczności tworzą spójną z nim kompozycję. Formy wizualne, do których układają muzykę, poznają dopiero podczas przesłuchań. Do drugiego etapu konkursu przechodzi 10 wybranych przez jury pianistów. W finale, podobnie jak w pierwszym etapie, wykonują oni improwizowany i połączony z obrazem utwór fortepianowy.
 
Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu przyjmowane są za pomocą formularza online do 10 lipca 2019 r.
 
Instant Composition Contest poszukuje artystów, którzy w spontaniczny i precyzyjny sposób łączą dwa elementy stojące za każdym utworem muzycznym: wolność twórczą i kunsztowne wykonanie. Improwizacja to sztuka o ogromnej tradycji, za którą jednak zawsze kryje się inicjujący całość impuls. Odruch, spazm, reakcja. W przypadku ICC chodzi o interakcję z obrazem filmowym. Natomiast podejmowanie artystycznego ryzyka to tylko jedna strona medalu. Zawsze towarzyszyć mu powinna finezja i opanowanie, chłodna analiza pulsującej emocji. Doskonała mieszanka obu tych żywiołów potrafi zahipnotyzować słuchaczy. Pobudzić ich wszystkie zmysły – mówi Jan A.P. Kaczmarek, twórca Transatlantyku.
 
Laureatów zeszłorocznego konkursu ICC wyłoniło jury w składzie: Mark Ethan (amerykański aktor), Jan. A. P. Kaczmarek (laureat Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk, pomysłodawca konkursu), Łukasz L.U.C Rostkowski (polski raper, beatbokser i producent muzyczny), Maria Sadowska (reżyserka, kompozytorka i piosenkarka) oraz Diane Warren (dziewięciokrotnie nominowana do Oscara kompozytorka i autorka tekstów). W poprzednich latach w jury konkursu zasiadali m.in. John Debney, Richard Gladstein, Marco Beltrami, Jóhann Jóhannsson czy Jean-Michel Bernard.
 
Zwyciężczynią zeszłorocznego konkursu została Dominika Czajkowska. Laureatką wcześniejszej edycji konkursu jest też Hania Rani, która tego roku zagra i zaśpiewa na Gali Otwarcia i Gali Zamknięcia Transatlantyku.
 
W tym roku laureat konkursu ICC otrzyma tytuł Transatlantyk Instant Composer 2019 oraz nagrodę w wysokości 10 000 zł. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma 7000 zł, a trzeciego 5000 zł. Tegoroczna edycja Konkursu wzbogacona będzie o warsztaty dla młodych kompozytorów, współorganizowane wraz z instytucją Film New Europe.
 
Tegoroczny Transatlantyk Instant Composition Contest odbędzie się w dniach 17-18 lipca 2019 r. w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Każda łodzianka i każdy łodzianin, a także goście Festiwalu będą mieli okazję wziąć udział w jedynym w swoim rodzaju konkursie muzyki improwizowanej tworzonej do filmu. Wstęp na wydarzenie jest, jak zwykle, bezpłatny. Nagrody Transatlantyk Instant Composition Contest wręczone zostaną 19 lipca 2019 r. podczas uroczystej Gali Zamknięcia Festiwalu.
 
""
 
Konkursy kompozytorskie w ramach Festiwalu Transatlantyk
 
Szczegółowe informacje o Konkursie:
Regulamin:
Formularz zgłoszeniowy:
 
Termin nadsyłania zgłoszeń: 10 lipca 2019
 
Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska. Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Miasto Łódź. Partnerem Festiwalu jest Łódzkie Centrum Wydarzeń. Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
 
Partnerem Festiwalu są Instytut Adama Mickiewicza, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Studio Filmowe TOR. Przy organizacji 9. edycji Festiwalu, Transatlantyk po raz kolejny współpracuje z licznymi partnerami z Łodzi, wśród nich z EC1 Łódź, Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Łódź Film Commission, Państwową Wyższą Szkołą Filmową Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera,Fotofestiwalem, Letnim Festiwalem Filmowym Polówka, Festiwalem Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja oraz Biblioteką Miejską w Łodzi.
 
Patroni medialni: Radio TOK FM, Radio Łódź, Dziennik Łódzki, Co Jest Grane 24, Twój Styl,
Kalejdoskop, KINO, Polityka, Presto Filmowe, Ekrany, Contemporary Lynx, filmweb.pl, onet.pl
Partner medialny: Arte po polsku
Opieka medialna: SZUSTOW. Kultura i Komunikacja
 
Kontakt dla mediów:
Józefina Bartyzel
695 492 970
SZUSTOW. Kultura i Komunikacja
ul. Indyjska 19
03-957 Warszawa
 
Kontakt dla uczestników:
Agnieszka Bomba
607 180 792
Transatlantyk Festival
Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.