Marco Beltrami gościem TRANSATLANTYK Festival Poznań

Aktualności

Gościem tegorocznego TRANSATLANTYK Festival Poznań będzie amerykański kompozytor Marco Beltrami. To obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych twórców muzyki filmowej młodego pokolenia. Na swoim koncie ma już 2 nominacje do Oscara („3:10 do Yumy”, „Hurt Locker”) oraz współpracę z takimi reżyserami jak Wes Craven, Guillermo Del Toro, Luc Besson czy Tommy Lee Jones. Obecnie w kinach można oglądać dwa filmy z jego muzyką: „Szklana pułapka 5” i „World War Z”. Wkrótce na ekrany trafi również „Wolverine”.

 

Podczas TRANSATLANTYK Festival Poznań 4 sierpnia o godzinie 20:00 odbędzie się koncert z okazji 35-lecia istnienia wytwórni Varèse Sarabande, na którym będzie można usłyszeć muzykę amerykańskiego kompozytora. Orkiestra symfoniczna wykona kompozycje z takich filmów jak „Ja, Robot” (2004), „Hellboy” (2004), „Mutant” (1997) czy „Zapowiedź” (2009).

 

Urodzony w Nowym Jorku Beltrami wykształcenie muzyczne zdobywał zarówno w USA jak i we Włoszech – kraju swoich przodków. Natomiast trudnej sztuki tworzenia muzyki filmowej uczył się pod okiem legendarnego Jerry’ego Goldsmitha na USC Thornton School of Music w Los Angeles. Świat usłyszał o nim w roku 1996, kiedy napisał muzykę do „Krzyku” Wesa Cravena. Dość szybko stał się ekspertem od ścieżek dźwiękowych do horrorów i thrillerów. Sukces zawdzięcza przede wszystkim poszukiwaniom brzmień, które łamiąc dotychczasową konwencję wyznaczały nowe kierunki dla muzyki filmowej. Doskonałym tego przykładem jest jego kontrowersyjna ilustracja muzyczna wielokrotnie nagradzanego obrazu „Hurt Locker” Kathryn Bigelow, w której przez cały film nie pojawia się ani jedna melodia.

 

""

 

Marco Beltrami kilkukrotnie współpracował ze słynnym reżyserem Guillermo Del Toro. Po raz pierwszy w roku 1997 przy filmie „Mimic” (polski tytuł „Mutant”), a później jeszcze przy okazji „Hellboy’a” i „Nie bój się ciemności”. Na stałe wpisał się również w historię słynnej serii filmów „Szklana pułapka”, gdzie na stanowisku kompozytora zastąpił nieżyjącego już Michaela Kamena. Beltrami stworzył muzykę do dwóch ostatnich części tej serii.

 

Mimo, że postrzegany jest głównie jako twórca muzyki do filmów akcji i horrorów, na swoim koncie ma również bardziej kameralne kompozycje do takich tytułów jak „Księga Diny”, „Oczy anioła”, „Trzy pogrzeby Melquisa Estrady” czy nagrodzonej Satellite Award „Surferki z charakterem” („Soul surfer”). Obecnie kompozytor pracuje nad muzyką do nowej ekranizacji „Carrie” – słynnej powieści Stephena Kinga z roku 1974. Premiera filmu przewidziana jest na październik 2013.

 

Varèse Sarabande 35th Anniversary Gala in Poznań
4 sierpnia 2013, Poznań, Aula UAM

 

TRANSATLANTYK Festival Poznań zaprasza na wielką galę muzyki filmowej będącą częścią obchodów 35-lecia istnienia wytwórni Varèse Sarabande. Wydarzenie to odbędzie się 4 sierpnia w poznańskiej Auli UAM o godzinie 20:00. Podczas koncertu będzie można usłyszeć na żywo muzykę z takich filmów jak „Nagi Instynkt”, „Powrót do przyszłości”, „Wożąc Panią Daisy”, „The Sea Hawk”, „Sułtani westernu”, „Jak wytresować smoka”, „Rudy”, „Gra o tron”, „Stalowy gigant”, „Robocop”, „Terminator 2”, „Air Force One”, „Obcy”, „Matrix”, „Gwiezdne Wrota”, „Niewierna”, „Hatchi”, „Ja, Robot”, „Hellboy”, „Spartacus”, „Shrek” czy „W ciemność: Star Trek”. Wykonaniu muzyki przez orkiestrę symfoniczną towarzyszyć będą fragmenty filmów wyświetlane na kinowym ekranie.

 

Galę poprowadzi Robert Townson – obecnie najważniejsza postać wytwórni Varèse Sarabande, odpowiedzialna za wydanie ponad 1200 soundtracków. Obok niego na scenie pojawi się również Sara Andon – flecistka doskonale znana wszystkim miłośnikom muzyki filmowej. Brała udział w nagraniach wielu ścieżek dźwiękowych – ostatnio „Wolverine” i „Szklana pułapka 5”.

 

Bilety na koncert są już w sprzedaży w cenie 50zł. Można je nabyć wyłącznie na ebilet.pl

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.