Kryminalny jazz z 1960 roku. Sensacje XX wieku. Szaleństwo.

Aktualności

W latach 30. i 40. minionego wieku Nowy Jork drżał w obliczu przestępczej organizacji Murder Inc. W 1960 roku Irving Joseph wydał na płycie „Murder Inc.” muzykę, która opowiada o tamtych niebezpiecznych czasach. W 1983 roku zabłąkany egzemplarz zapomnianego albumu posłużył w Telewizji Polskiej do przygotowania ilustracji muzycznej czołówki programu „Sensacje XX wieku”. W 2015 roku amerykańska perła sprzed 55 lat ukazuje się wreszcie na CD. W Polsce!

 

Irving Joseph to mało znany aranżer, który większość życia spędził na Broadwayu, dyrygując orkiestrami lub akompaniując solistom – m.in. Shirley Bassey i Frankowi Sinatrze. Jako kompozytor zabłysnął tylko raz, nagrywając w 1960 roku zbiór dwunastu elektryzujących utworów, które opowiadają dźwiękiem o mrocznej stronie Nowego Jorku lat 30. i 40. ubiegłego stulecia: „Murder Inc.”.

 

Niczym w dobrej powieści, są tutaj nieoczekiwane zwroty akcji, pościgi, sprawy sądowe i mafijne porachunki – tyle, że opisywane muzyką, a nie słowem. Ten szemrany jazz został niezwykle pomysłowo zaaranżowany i wykonany przez czołówkę muzyków sesyjnych tego czasu (wśród nich współpracownicy Milesa Davisa czy Gila Evansa!). Niezwykle udany, choć całkowicie zapomniany na świecie materiał, dla polskiego słuchacza ma dodatkowy wymiar: utwór „State’s Evidence” od wielu lat pełni rolę czołówki programu „Sensacje XX wieku”.

 

Od dawna niedostępny album ma dzisiaj swoją premierę na płycie CD. Polska firma GAD Records, specjalizująca się w reedycjach i archiwaliach (mająca na koncie m.in. wydanie muzyki z programu telewizyjnego „Sonda”), przygotowała reedycję „Murder Inc.” w ścisłej współpracy z oryginalnym właścicielem materiału. Świeżo odnalezione taśmy zostały zgrane w Los Angeles przez Davida Donnelly'ego, współpracownika m.in. Aerosmith i Cher. Całość została wzbogacona o książeczkę, w której obok przedruku oryginalnej notki sprzed pół wieku (pióra Nata Hentoffa) znalazł się nowy esej o nagraniach.

 

 

www.gadrecords.pl

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.