Koncert Disneya: Magia muzyki oczarował publiczność!

Aktualności

Koncert Disneya: Magia muzyki

Największe przeboje animowanego kina w krakowskiej TAURON Arenie


„Muzyka filmowa jest najbardziej zbliżona do muzyki pierwotnej, wciąż inspirującej kolejne pokolenia. Bez niej nie da się po prostu żyć” – powiedział Michał Szpak po wczorajszym występie podczas spektakularnego koncertu z piosenkami z filmów Walta Disneya. Koncert Disneya: Magia muzyki, uroczystą galę dla najmłodszych, zorganizowaliśmy w krakowskiej TAURON Arenie – po raz pierwszy w tak monumentalnej scenerii zagrała dla nas FMF Youth Orchestra pod dyrekcją Erika Ochsnera i Moniki Bachowskiej. Barwne widowisko muzyczno-filmowe obejrzało prawie dwanaście tysięcy osób.

 

""

 

FMF Youth Orchestra – zespół złożony z wybitnie utalentowanych uczniów szkół muzycznych – obchodzi w tym roku pięciolecie istnienia. Zaczęło się od występów przed kilkusetosobową publicznością Filharmonii Krakowskiej, dalej była dwutysięczna widownia Centrum Kongresowego ICE Kraków i wreszcie wczoraj – dwunastotysięczna, rozentuzjazmowana publiczność zgromadzona w krakowskiej TAURON Arenie. „To jest jeden z najpiękniejszych dni w moim życiu, w najśmielszych snach nie spodziewałam się, że to się aż tak potoczy” – mówiła Monika Bachowska (związana z orkiestrą od początku jej funkcjonowania) tuż po zejściu ze sceny. „W tym zespole pracuje się cudownie – łączy nas zaufanie, przyjaźń, entuzjazm i – nade wszystko – wielka miłość do muzyki filmowej, pomimo trudności jakich ona przysparza. Muzyka Piotra Czajkowskiego ze Śpiącej Królewny to jest przecież kawał grania, także dla dorosłego. Co tam się dzieje w smyczkach! Nie znam lepszej metody nauki zawodu, niż udział w takim koncercie”.


Tym razem młodzi muzycy z małopolskich szkół zagrali w międzynarodowym gronie, łącząc siły z rówieśnikami związanymi z zaprzyjaźnionymi festiwalami w Gandawie i na Teneryfie. Na dyrygenckim podium – obok Moniki Bachowskiej – stanął amerykańsko-fiński mistrz batuty Erik Ochsner, który rok temu dyrygował światową premierą Mary Poppins in Concert w Operze w Sydney. W repertuarze wczorajszego wieczoru – prawdziwa magia muzyki, czyli największe tytuły z filmowej kolekcji Walta Disneya, w tym Mała Syrenka, Vaiana: Skarb oceanu, Aladyn, Zaplątani, Dzwonnik z Notre Dame, Herkules, Kraina lodu, Piękna i Bestia, Mary Poppins powraca, Pocahontas, Kopciuszek, Śpiąca Królewna i Coco. W wielkim finale, skrzącym się tysiącem barw confetti, ogni sztucznych i złotego deszczu – pięć piosenek Eltona Johna i Tima Rice’a z filmu Król Lew.


„To wcale nie jest łatwa muzyka” – zapewnia Michał Szpak, który wczoraj zaśpiewał m.in. Być tam z Dzwonnika z Notre Dame i oscarową piosenkę Pamiętaj mnie z filmu Coco. „Trzeba pamiętać nie tylko o muzyce, ale także o ogromnym znaczeniu tekstu, który śpiewamy. Wielokrotnie – jak w wypadku Dzwonnika z Notre Dame – jest on archetypiczny. Widzimy człowieka, który chciałby uwięzić drugą osobę i uważa, że jest to możliwe. To wielkie przesłanie – trzeba wsłuchać się w ten tekst i nie dać się w życiu niewolić”.


Obok Michała Szpaka na estradzie TAURON Areny Kraków stanęła Natalia Nykiel. Duet brawurowo wykonał finałową Pieśń o miłości z Króla LwaKrąg życia z tego samego obrazu oraz Pół kroku stąd z filmu Vaiana: Skarb oceanu. „Ten występ to była przede wszystkim niesamowita przyjemność, ale też duży stres i odpowiedzialność, bo wszyscy te piosenki znają i kochają. A zawieść dzieci byłoby rzeczą niewybaczalną!” – mówiła w pierwszych po koncertowych emocjach artystka.


Obok Michała Szpaka i Natalii Nykiel w koncercie zaśpiewali także Magdalena Wasylik, Amelia Andryszczyk, Marcin Jajkiewicz i niezwykle charyzmatyczny, zaledwie szesnatoastoletni Antek Scardina, który na co dzień zajmuje się dubbingowaniem postaci w bajkach. Kultową piosenkę Mam tę moc z Krainy lodu zaśpiewała – na zakończenie pierwszej części wieczoru – Katarzyna Łaska. „Uwielbiam ten utwór, to jest naprawdę wielka petarda, napędzająca i dająca wszystkim mnóstwo energii. Dzieci były wspaniałe, a że to najszczersza  publiczność z możliwych, to znaczy, że ta radość prawdziwie wychodziła z tych małych, szczęśliwych serduszek” – powiedziała wokalistka po zejściu z estrady.


Koncert Disneya: Magia muzyki nie był ostatnią atrakcją czwartego dnia festiwalu. Późnym wieczorem, w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE, zaproponowaliśmy widzom FMF symultaniczną projekcję obsypanego Oscarami filmu Birdman w reżyserii Alejandra Gonzáleza Iñárritu. Ścieżkę dźwiękową wykonał na żywo sam kompozytor – amerykański improwizator i perkusista jazzowy meksykańskiego pochodzenia, stale współpracujący z Patem Methenym: Antonio Sánchez.


Dziś, w przedostatnim dniu Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, zapraszamy do Centrum Kongresowego ICE Kraków na wieczorny koncert monograficzny z utworami Alexandre’a Desplata oraz na klimatyczną piosenkową noc, osnutą wokół kina Quentina Tarantino.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.