Jan A.P. Kaczmarek Laureatem Orła za Osiągnięcia Życia

Aktualności

Wybitny kompozytor, laureat Oscara Jan A.P. Kaczmarek dołączył do grona twórców uhonorowanych Orłem za Osiągnięcia Życia przez Polską Akademię Filmową. 

„Wspaniały kompozytor światowego formatu, który zaczynał od muzyki do polskich filmów i po osiągnięciu światowego sukcesu, między innymi w postaci Oscara za muzykę do filmu Marzyciel, wrócił do Polski i filmu polskiego komponując wiele wybitnych kompozycji, jak choćby ostatnio do filmu Śmierć Zygielbojma. To dowód nie tylko mądrości, ale i serca Polskiej Akademii Filmowej, która wyraża uznanie dla wielkiego twórcy i przesyła gorące życzenia mnóstwa zdrowia i powrotu do pulpitu dyrygenckiego wspaniałego człowieka. Niech nasz Marzyciel, Jan A.P. Kaczmarek wraca do nas jak najszybciej, nowe filmy czekają na Niego! – mówił podczas odczytania nazwiska laureata Dariusz Jabłoński, Prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Jan. A.P. Kaczmarek w 2004 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” Marca Forstera. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej i Polskiej Akademii Filmowej, ale przede wszystkim autorem muzyki do niemal 70 filmów fabularnych i dokumentalnych. Światową popularność przyniosły mu kompozycje muzyki do filmów: „Aimee i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego i „Niewierna” Adriana Lyne’a. Jan A.P. Kaczmarek jest również autorem muzyki do filmów Agnieszki Holland „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” oraz „Trzeci cud”. Trzykrotnie był nominowany do do Orłów za Najlepszą Muzykę – za filmy: „Quo Vadis” Jerzego Kawalerowicza (2002) , „Magnezja” Macieja Bochniaka (2022) oraz „Śmierć Zygielbojma” Ryszarda Brylskiego (2022).

Znacząca w wyborze życiowej drogi była dla niego współpraca z w awangardowym Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. W roku 1977 rozpoczął pracę dla Teatru Ósmego Dnia i stworzył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia. Sukcesy tej grupy podczas tournée po USA doprowadziły do nagrania dla chicagowskiej, niezależnej wytwórni Flying Fish Records w 1982 roku pierwszej płyty pt. „Music for the End”.

W 1989 roku zamieszkał na stałe w Los Angeles. Nagrywał płyty m. in. dla: Sony Classical, Decca oraz Varese Sarabande. W roku 2004 roku, na wzór Sundance Institute, założył w Poznaniu Instytut Rozbitek wspierający młodych artystów działających w obszarze muzyki, teatru i filmu.

W swoim dorobku muzycznym ma kompozycje symfoniczne oraz muzykę do spektakli teatralnych, m.in. do „Dziadów” i „Nie-Boskiej komedii”. Wyreżyserował trzy spektakle multimedialne: „Czekając na kometę Halleya”, „Symfonia Solo” oraz „Tower of Babel”. Dla uczczenia 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w roku 2005 skomponował „Kantatę dla wolności”. Rok później stworzył Oratorium 1956, którego prawykonanie odbyło w dniu 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca.

Kaczmarek jest również twórcą i dyrektorem Transatlantyk Festival, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu w sierpniu 2011 roku.

Nagroda za Osiągnięcia Życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Dotychczasowymi zwycięzcami w tej kategorii byli: Wojciech Jerzy Has (1999), Andrzej Wajda (2000), Stanisław Różewicz (2001), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Witold Sobociński (2007), Janusz Morgenstern (2008), Jerzy Wójcik (2009), Jerzy Stefan Stawiński (2010), Tadeusz Chmielewski (2011), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Kazimierz Karabasz (2014), Franciszek Pieczka (2015), Janusz Gajos (2016), Sylwester Chęciński (2017), Jerzy Stuhr (2018), Krzysztof Zanussi (2019), Maja Komorowska (2020), Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz (2021) oraz Jerzy Skolimowski (2022).

Źródło: pnf.pl

Autor: Łukasz Waligórski

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

Zmarł Jan A.P. Kaczmarek

W wieku 71 lat zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najważniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od kilku lat chorował na MSA, czyli zanik wieloukładowy. To nieuleczalna choroba neurologiczna, której objawy przypominają chorobę Parkinsona.

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.