James Bond 007: Blood Stone – rusza konkurs!

Aktualności

James Bond 007: Blood Stone – rusza konkurs FMF Young Talent Award 2018

na zgłoszenia czekamy od 15 lutego do 19 marca 2018 roku

 

""

 

Muzyka do James Bond 007: Blood Stone – komputerowej gry akcji z 2010 roku – będzie w tym roku tematem cyklicznego konkursu Young Talent Award, organizowanego w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Uczestnicy zmagań skomponują ścieżkę dźwiękową do fragmentów gry, z przeznaczeniem na orkiestrę symfoniczną. W jury zasiądzie Richard Jacques, twórca oryginalnej muzyki do 007: Blood Stone – nominowany do nagród BAFTA i Ivor Novello, gość specjalny 11. FMF. Zwycięska suita zabrzmi podczas uroczystej Video Games Music Gala, w TAURON Arenie Kraków.

 

Konkurs Young Talent Award organizujemy już po raz szósty. W poprzednich edycjach wzięło udział blisko pięciuset młodych twórców z ponad trzydziestu krajów świata, a laureaci głównej nagrody działają dziś prężnie na międzynarodowym rynku muzyki filmowej. Głównym celem Young Talent Award jest bowiem wyłonienie uzdolnionych kompozytorów młodego pokolenia i zaprezentowanie ich twórczości szerokiej publice, w tym także przedstawicielom branży filmowej na świecie. 

 

W tym roku zmodyfikowaliśmy regulamin konkursu, wyszczególniając w nim cztery etapy oceny prac. W drodze preselekcji, po weryfikacji formalnej, jurorzy wyłonią dwadzieścia jeden partytur, które ocenią pod kątem technicznym (przestrzeganie skali instrumentów i właściwości kluczy, wskazanie obsady i ilości wykonawców, sposób zapisu znaków przy nutach, grupowanie rytmu, obecność znaków dynamicznych i artykulacyjnych itp.) oraz estetycznym (m.in. oryginalność języka muzycznego, ciekawa interpretacja fabuły, trafne dopasowanie muzyki do obrazu). Oprócz nazwisk zakwalifikowanych do wielkiego finału, jury wskaże także siedmiu zdobywców „dzikich kart” uprawniających do uczestnictwa w warsztatach 11. FMF, z cyklu Master Classes. 24 kwietnia 2018 roku poznamy dwóch laureatów oraz zwycięzcę konkursu. Główną nagrodą Young Talent Award jest statuetka oraz publiczne wykonanie utworu podczas Video Games Music Gala w krakowskiej Tauron Arenie.

 

Na zgłoszenia młodych kompozytorów (górna granica wiekowa to 35 lat) czekamy od 15 lutego do 19 marca 2018 roku. Konkursowe ścieżki dźwiękowe oceni ośmioosobowe jury, pracujące pod przewodnictwem Agnieszki Holland. Zaproszenie do udziału w obradach przyjęli m.in. Robert Townson – producent Varèse Sarabande, największej wytwórni płytowej wydającej muzykę filmową, Chris Brown – kompozytor i producent muzyczny brytyjskiej agencji West One Music, Diego Navarro – kompozytor, dyrygent, dyrektor Festiwalu Muzyki Filmowej Fimucité na Teneryfie oraz Richard Jacques – autor oryginalnej muzyki do gry James Bond 007: Blood Stone. Jacques jest artystą wszechstronnym – odebrał klasyczne wykształcenie muzyczne w Royal Academy of Music w Londynie, gra na fortepianie, puzonie i perkusji. W jego dorobku kompozytorskim znajdują się niemal wszystkie gatunki muzyczne, od klasycznych utworów orkiestrowych, poprzez elektronikę, nowoczesny jazz i tematy filmowe aż do muzyki popularnej. Największą renomę przyniosły mu ścieżki dźwiękowe skomponowane do filmów telewizyjnych, reklam i gier komputerowych. Za muzykę oraz nagranie utworów na żywo do gry akcji Headhunter Jacques otrzymał nagrodę amerykańskiego stowarzyszenia Game Audio Network Guild (2003). W 2010 roku skomponował ponaddwugodzinną ścieżkę dźwiękową do gry James Bond 007: Blood Stone, w której swoich głosów udzieliły gwiazdy Hollywood: Daniel Craig jako James Bond, Judi Dench jako M i Joss Stone jako Nicole Hunter. W swojej partyturze brytyjski kompozytor przydzielił głównym bohaterom opowieści Fleminga zupełnie nowe motywy muzyczne, a tradycyjny skład orkiestry wzbogacił o instrumenty etniczne charakterystyczne dla kolejnych miejsc odwiedzanych przez Bonda (Ateny, Stambuł, Bangkok). Krytycy określili muzykę Jacquesa mianem „nowoczesnej klasycznej partytury bondowskiej” oraz „jednej z najbardziej ożywczych partytur orkiestrowych ostatnich lat”; ścieżka dźwiękowa do 007: Blood Stone otrzymała najwyższe wyróżnienie The Music and Sound Awards za najlepszą oryginalną kompozycję do gry video, zyskała także uznanie Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).

 

Richard Jacques współpracuje z założoną w 2003 roku w Londynie wytwórnią West One Music, która przygotowała nagrodę specjalną dla zwycięzcy tegorocznej edycji Young Talent Award. Zdobywca statuetki weźmie udział w orkiestrowej sesji nagraniowej, zorganizowanej w najlepiej wyposażonym studiu West One Music Group. W ramach nagrody przewidziano spotkania z muzykami orkiestrowymi i producentami nagrania, czynne uczestnictwo w sesji (zarówno w sali koncertowej, jak i w reżyserce) oraz zaznajomienie laureata z tajnikami procesu nagraniowego najwyższej jakości muzyki przeznaczonej do funkcjonowania w mediach. West One Music Group zapewni zwycięzcy pokrycie kosztów przelotu oraz pobytu w Londynie. Zgłoszenie do FMF Young Talent Award 2018 jest równoznaczne z wzięciem udziału w konkursie West One Music Group Young Composer Award.    

 

Przypominamy, że 11. edycja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie rozpocznie się 29 maja i potrwa do 5 czerwca 2018. Organizatorami Festiwalu są: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

Więcej na: www.fmf.fm


 
#ilovefmf

#allisfilmmusic

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.