Herrmann | Mykietyn – koncert Sinfonietty Cracovii z muzyką filmową i współczesną

Aktualności

18 kwietnia salą koncertową Filharmonii Krakowskiej zawładną brzmienia grozy spod znaku thrillerów Alfreda Hitchcocka, a także muzyka jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, Pawła Mykietyna. Będzie to kompozycje zarówno koncertowe, jak i filmowe, między innymi z nominowanego do Oscara filmu IO.

Koncert Herrmann | Mykietyn to powrót oryginalnej formuły, którą przed kilkoma miesiącami krakowskiej publiczności zaproponowała dyrekcja Sinfonietty Cracovii. W listopadzie ubiegłego roku scenę sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej dzieliła muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta i Patricka Doyle’a, autora muzyki do Harry’ego Pottera. Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, co skłoniło organizatorów do rozwinięcia idei łączenia muzycznych światów.

„Tym razem pokażemy publiczności jak bliskie są sobie światy muzyki filmowej i współczesnej. Nie każdy ma świadomość, że grozę w słynnej mrożącej krew w żyłach scenie pod prysznicem z Psychozy, w dużej mierze buduje muzyka, a konkretniej smyczki, współczesne brzmienia, które tym razem będziemy mogli usłyszeć na żywo” – mówi Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty Cracovii. „Jednocześnie, w tym samym programie znajdą się utwory koncertowe: żywiołowa Sinfonietta na smyczki Herrmanna oraz II koncert wiolonczelowy Pawła Mykietyna w wykonaniu znakomitego wiolonczelisty Marcina Zdunika. To koncert dla osób, które chcą poszerzać swoje horyzonty muzyczne”.

Obecność na scenie Marcina Zdunika, który w ścisły sposób współpracował z kompozytorem w czasie komponowania Koncertu, gwarantuje najwyższy poziom wykonawczy tego niezwykle ciekawego utworu. Sam wiolonczelista opisuje go jako „hipnotyzującą historię dźwiękową o niezwykle dynamicznej narracji muzycznej. Kompozycja Pawła Mykietyna trzyma słuchaczy i wykonawców w napięciu od pierwszej do ostatniej nuty, paradoksalnie zostawiając jednak sporo przestrzeni na kontemplację”.

Ponadto Sinfonietta Cracovia wystąpi u boku muzyków Filharmonii Krakowskiej pod batutą jej dyrektora artystycznego, Alexandra Humali. Symfoniczne dźwięki klasycznego Hollywood wybrzmią więc z mocą muzyków dwóch orkiestr, a jego dopełnieniem będą elektroniczne efekty wykorzystane w kompozycjach Pawła Mykietyna do filmu IO (Europejska Nagroda Filmowa za najlepszą ścieżkę dźwiękową roku). Sam kompozytor będzie ponadto pracował z orkiestrą w czasie prób, a wieczorny koncert w Filharmonii Krakowskiej poprzedzi spotkanie z kompozytorem, prowadzone przez dziennikarzy Magdę Miśkę-Jackowską i Jacka Hawryluka.

Herrmann | Mykietyn – koncert z muzyką filmową

18.04.2023 r., godz. 19.30, sala koncertowa Filharmonii Krakowskiej (ul. Zwierzyniecka 1). Bilety na stronie filharmoniakrakow.pl oraz w Kasie Filharmonii.

Wystąpią:

Marcin Zdunik – wiolonczela

Alexander Humala – dyrygent

Sinfonietta Cracovia

Muzycy Filharmonii Krakowskiej

 

Więcej informacji na temat programu: www.sinfonietta.pl

Autor: Łukasz Waligórski

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

OUT OF SPACE 16. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Muzyka z Avatara: Istoty wody, Solaris czy ponadczasowego E.T. Stevena Spielberga. Syntezatorowe brzmienia i przestrzenne eksperymenty z dźwiękiem, technologią i akustyką. Gwiazdy światowej sceny kompozytorskiej – Simon Franglen, Gary Marlowe, Nainita Desai czy Steven...

Rusza Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Rusza Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

23 maja rozpoczyna się oficjalnie Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. Z kolei od 25 maja otwarte będzie Forum Audiowizualne FMF, które dostarczy uczestnikom Festiwalu wielu ciekawych atrakcji.