„Bogowie” – film z muzyką na żywo!

Aktualności

24 września br. (sobota), o godzinie 19:00 w Sali Operowej Spotkania Kultur w Lublinie odbędzie się projekcja filmu „Bogowie" (reż. Łukasz Palkowski) z muzyką na żywo. Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponował Bartosz Chajdecki. Film „Bogowie” to historia o geniuszu polskiej medycyny – profesorze Zbigniewie Relidze, który jako pierwszy w Polsce przeprowadził w 1985 roku udaną operację przeszczepu serca. Ten milowy krok postawiony przez profesora i jego zespół ze szpitala w Zabrzu zrewolucjonizował polską medycynę. Film opiera się na faktach i nakreśla trudne czasy, w których przyszło im działać, pokazując jednocześnie sylwetkę buntownika, który walczył o lepszy świat i uratował życie tysiącom ludzi, walcząc o każde serce. W postać profesora Religi wcielił się Tomasz Kot.
 
""
 
Projekcji filmu towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo, skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego, kompozytora młodego pokolenia, tworzącego muzykę filmową, teatralną i telewizyjną. Komponował muzykę dla polskich seriali i produkcji takich jak: „Czasu Honoru”, „Chichot losu”, „Misja Afganistan”. „Baczyński”,„Moje Córki Krowy”, a także wielu innych.
 
Muzyka stanowi bardzo istotną część filmu, a nawet fabuły. Jak mówi kompozytor, jego celem było odtworzenie odgłosów i nastroju sali operacyjnej. Muzykę na żywo w czasie projekcji będzie grała Zamojska Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego z Zamościa oraz wybitni studyjni muzycy: Robert Rasz (perkusja), Andrzej Olewiński (gitara), Wojciech Gumiński (gitara basowa) pod dyrekcją Tadeusza Wicherka, a na instrumentach klawiszowych zagra sam kompozytor! Taki sposób prezentacji dzieła filmowego sprzyja lepszemu odbiorowi ścieżki dźwiękowej, która czasem – choć wybitna – umyka widzowi.
 
Wydarzenie to będzie dopiero drugim tego typu w Polsce po zeszłorocznym Festiwalu muzyki Filmowej w Krakowie.
 
Bilety w cenach od 40 zł do 80 zł dostępne są na www.eventim.pl, w stacjonarnych punktach sprzedaży Empik, Saturn, Media Markt oraz w punkcie informacyjno-kasowym Spotkania Kultur!
 
ZAPRASZAMY!
Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę: