alterFMF w ramach 8. edycji Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

Aktualności

Dla spragnionych spokoju, wzruszeń i wysmakowanej kameralistyki. 
Ogłaszamy alterFMF: Jacaszek.

 

""

 

Tęsknota czy melancholia – to wątki silnie zaznaczone w twórczości Jacaszka. Zapraszamy spragnionych spokoju, wzruszeń i wysmakowanej kameralistyki. W czwartek 28 maja, późnym wieczorem w Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmi jego muzyka filmowa i teatralna. To Jacaszek jakiego jeszcze nie znacie. Znów ludzki głos i instrumenty akustyczne w połączeniu z subtelną elektroniką kompozytora wypełnią salę ciepłym brzmieniem.

 

– alterFMF w tym roku sygnalizuje kierunek przyszłorocznej edycji, która w większym stopniu eksponować będzie muzykę elektroniczną, a także muzykę komponowaną do spektakli i krótkiego metrażu. Koncert Jacaszka umieściliśmy w alternatywie do głównego nurtu ze względu na rosnącą rolę tego kompozytora na międzynarodowym rynku ambitnej muzyki elektronicznej z Polski, szczególnie po sukcesie ‘Sali samobójców’ Jana Komasy, a także nagranej dla Ghostly International płyty ‘Glimmer’. Wysmakowany program tego koncertu pełen niepokojących pejzaży doskonale kontynuuje nurt alternatywny jak i nurt eko na FMF. Jest także oczywistym kontrapunktem dla klasycznej muzyki filmowej i teatralnej – mówi Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Filmowej.

 

 

Michał Jacaszek, kompozytor i producent specjalizujący się w tworzeniu ciepłej i przepełnionej emocjami muzyki elektronicznej. Charakterystyczny styl Jacaszka łączy brzmienia elektroniczne z instrumentami akustycznymi, wokalizami oraz szumami i trzaskami nośników analogowych. Zyskał powszechne uznanie płytąTreny, której inspiracją była poezja żałobna Jana Kochanowskiego. Silne uczucie żalu, smutku i tęsknoty wyziera wręcz z tych subtelnych utworów, w których udało się Jacaszkowi przemycić trochę nadziei. To światło w kompozytorze pochodzi z mocnej wiary. Już kolejna płyta Pentral, która jest swoistym studium charakterystycznej akustyki o silnym pogłosie, zgłębiała atmosferę i ducha trzech świątyń gdańskich: bazyliki katedralnej w Oliwie, kościoła św. Mikołaja i Bazyliki Mariackiej. Później wątek religijny wraca na płycie Pieśni zawierającej autorskie interpretacje pieśni kościelnych, w tym Bogurodzicy. Wrażliwość Jacaszka wykracza jednak dalece poza topos wiary. Wspólnie z Miłką nagrał płytę Sequel jazzującą z poezją i piosenką autorską, a na wydanej w Ghostly International (US) płycie Glimmer w poszukiwaniu swojej formy muzyki elektronicznej sięgnął do muzyki dawnej i kameralistyki barokowej. Prawdziwym zwieńczeniem tych poszukiwań jest zeszłoroczna płyta nagrana wspólnie z zespołem Kwartludium. Catalogue des Arbres, czyli Katalog drzew jest albumem sięgającym do spektralizmu i czerpiący inspirację z Katalogu ptaków (Catalogue d’oiseaux) Oliviera Messiaena i z natury bezpośrednio. Kolejne utwory naśladują i odtwarzają charakterystykę brzmieniową drzew, ich szumu i otoczenia. Efekt jest porażający w swej pozornej prostocie, to muzyka w której wydaje się, że niewiele się dzieje.

 

Katalog drzew, a jeszcze silniej Lo-fi Stories (pierwsza płyta Jacaszka, parasłuchowisko powstałe z fascynacji winylowymi bajkami dla dzieci), pokazują talent Jacaszka do tworzenia muzycznych obrazów i pejzaży. Przekłada się to bezpośrednio na łatwość ilustrowania muzyką. Współpracuje z twórcami filmowymi i teatralnymi, nie tylko niezależnymi. Owocną okazała się praca z Janem Komasą, za muzykę skomponowaną do spektaklu Teatru Telewizji Golgota Wrocławskaotrzymał Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w 2009 roku, a muzyka do filmu pełnometrażowego Sala samobójców cieszyła się dobrą krytyką. Ten film wstrząsnął polską opinią publiczną zdecydowanym krzykiem młodego pokolenia, borykającego się z dojrzewaniem we współczesnym świecie przepełnionym kreacją wizerunków i dojmującym brakiem więzi międzyludzkich – świecie rozdartym między rzeczywistością i cyberprzestrzenią, w której najmniejsze gesty mogą zaważyć o ich losie.

 

Posłuchajcie fragmentu muzyki skomponowanej do Golgoty Wrocławskiej.

 

 

Warto podkreślić dobrą współpracę Jacaszka z Elizą Kubarską, reżyserką filmów dokumentalnych Badjao. Duchy z morza – opowieść o ostatnich dniach Badjao, ludzi-ryb z Borneo, żyjących w ścisłej harmonii z naturą i słynących z nieprzeciętnych umiejętności nurkowych i Droga przez Baltoro – historia trójki młodych ludzi próbujących zdobyć K2, ich rodzice podjęli niegdyś to samo wyzwanie, ale żadne z nich nie powróciło z wyprawy. Kolejnym filmem z muzyką Jacaszka jest krótki metraż Jacka Piotra Bławuta Jezioro opowiada historię mężczyzny, który po śmierci żony próbuje odkryć pozostawioną przez nią tajemnicę. Opowieść o próbie odzyskania czasu straconego i próbie odnalezienia w sobie wygasłych emocji. Tytułowe jezioro oczarowuje swoim pięknem, ale nie dla każdego jest przyjazne. Jacaszek jest także autorem ścieżki muzycznej do poetyckiego obrazu Marca Silvera There is no others there is only us – obraz pokazujący tysiące ptaków połączonych we wspólnym locie.

 

Jezioro, krótki metraż Jacka Piotra Bławuta i tajemnicze dźwięki Michała Jacaszka. Zobaczcie i posłuchajcie.

 

W większości tych obrazów przewija się motyw wyobcowania, zagubienia, tęsknoty czy melancholii – to wątki, w których Jacaszek się specjalizuje, są silnie zaznaczone w jego twórczości. 

 

Zapraszamy spragnionych spokoju, wzruszeń i wysmakowanej kameralistyki. W czwartek 28 maja, późnym wieczorem o godzinie 22:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków w sali teatralnej zabrzmi premierowo muzyka filmowa i teatralna Jacaszka, jakiego jeszcze nie znacie. To pierwsza tak pełna prezentacja dorobku muzyki ilustracyjnej Jacaszka. Usłyszycie muzykę w nowych aranżacjach wykonaną na żywo przez kompozytora z zespołem. Znów ludzki głos i instrumenty akustyczne w połączeniu z subtelną elektroniką Jacaszka zarysują przyjazną i ciepłą atmosferę.

 

Muzyka filmowa i teatralna
Golgota Wrocławska, reż. Jan Komasa
Sala samobójców, reż. Jan Komasa
Badjao. Duchy z morza, reż. Eliza Kubarska
Droga przez Baltoro, reż. Eliza Kubarska
Jezioro, reż. Jacek Piotr Bławut
There is no others there is only us, reż. Marc Silver

 

UWAGA: Bilety na koncert w ramach alterFMF można będzie kupić od 8 kwietnia br. Szczegóły poniżej.

 

28.05 (czwartek), godz. 22:00 – alterFMF: Jacaszek 
Michał Jacaszek z zespołem

miejsce: CENTRUM KONGRESOWE ICE KRAKÓW, SALA TEATRALNA
miejsca siedzące numerowane 35 zł

 

Sprzedaż biletów: www.eventim.pl oraz w czterech punktach informacji miejskiej InfoKraków: przy ul. św. Jana 2, w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2), w Sukiennicach (Rynek Główny 1/3) i w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11).

 

Cały program główny 8. FMF dostępny jest tutaj.

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.