Jan A.P. Kaczmarek

Kompozytorzy

Jan A.P. Kaczmarek jest aktualnie jednym z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki filmowej. Mieszka i pracuje w Los Angeles, ale jego artystyczną drogę trudno porównać z karierami innych hollywoodzkich kompozytorów.

W młodości marzył o karierze dyplomaty i wybrał studia prawnicze. Kończył je ze świadomością pomyłki, wiedząc już, że dyplomacja w PRL-u nie miała wiele wspólnego z romantycznymi wzorami z młodzieńczych lektur. W poszukiwaniu własnej drogi życiowej ogromną rolę odegrały dla niego staże w awangardowym Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Dla przyszłego kompozytora był to przełom w myśleniu o sztuce.

Swoją karierę rozpoczął od pisania muzyki do spektakli awangardowego, zaangażowanego politycznie Teatru Ósmego Dnia, a później dla stworzonej przez siebie Orkiestry Ósmego Dnia. Koncertował z powodzeniem w całej Europie. W 1982 roku wyjechał na tournee do Stanów Zjednoczonych, gdzie nagrał, dla niezależnej wytwórni Flying Fish Records, swój debiutancki album „Music For The End”. Po latach sukcesów Orkiestry w kraju i w Europie oraz po nagraniu kolejnych płyt dla Savitor Records w 1989 roku Kaczmarek pozostał na stałe w USA. Pracował tam dla czołowych teatrów amerykańskich, co zaowocowało prestiżową nagrodą Drama Desk przyznaną przez nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną roku do spektaklu Joanne Akalaitis „Tis Pity She’s a Whore” w Public Theatre / New York Shakespeare Festival 1992.

Jednak prawdziwe uznanie i sławę przyniosła kompozytorowi muzyka filmowa. Wśród wielu dzieł wyróżnić trzeba ścieżki do „Całkowitego zaćmienia”, „Placu Waszyngtona”, „Trzeciego cudu” Agnieszki Holland, „Aimee i Jaguar” Maxa Farberbocka, „Straconych dusz” Janusza Kamińskiego, „Qvo vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Niewiernej” Adriana Lyne’a i ostatnio „Finding Neverland” Marca Forstera, z udziałem Johnny Deppa, Kate Winslet, Radhy Mitchell, Julie Christie i Dustina Hoffmana.

W 2002 roku Jan A.P. Kaczmarek otrzymał nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za muzykę do „Qvo vadis”. W tym samym roku został również uhonorowany za całokształt twórczości Nagrodą Skrzydeł, przyznawaną przez Festiwal Polskich Filmów w Chicago dla polskich twórców o wybitnych osiągnięciach poza granicami kraju. Jego największym osiągnięciem do tej pory jest jednak otrzymanie Oscara za muzykę do filmu „Finding Neverland” oraz nominacje do nagród Grammy i Brit Awards.

Kompozytor ma także w dorobku reżyserię trzech produkcji multimedialnych: „Waiting for Halley’s Comet”, „One Man Symphony” i „Tower of Babel”.

Najnowszym projektem artysty jest powołanie fundacji Instytut Rozbitek, która wzorem i we współpracy z Sundance Institute prowadzić będzie projekty edukacyjne dla utalentowanych scenarzystów, reżyserów, kompozytorów, a także stworzy przestrzeń do produkcji filmowych, teatralnych i muzycznych. W 2006 działania te znajdą swoje miejsce na terenie zespołu pałacowo-parkowego Rozbitek (60 km od Poznania). Zabytkowy kompleks jest obecnie w stanie renowacji.


FILMOGRAFIA

TYTUŁ FILMU

ROK

Hachi

2009

The Visitor

2008

Bracia Karamazov

 Wojna i Pokój

2007

 Hania

 Evening

 Kto nigdy nie żył

2006

A Girl Like Me: The Gwen Araujo Story

Finding Neverland

2004

 A Soldier’s Girl

2003

Unfaithful

2002

 Edges of the Lord

2001

 Jenseits

 Quo Vadis?

 Shot in the Heart

 Lost Souls

2000

 Aimee & Jaguar

1999

 Jak Najmniej Światla

The Third Miracle

 Bliss

1997

 Washington Square

 Dead Girl

1996

 Felony

 California in Blue

1995

 Total Eclipse

 Desert Lunch

1993

 Doppelganger

 Empty Cradle

 The Gospel According to Harry

 White Marriage

1992

 Pale Blood

1990

 Do Domu

1988

 Playing the Blind

1986

 Na Wolność

1985

 Cień

1984

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klaus Badelt

Klaus Badelt

Klaus Badelt stawiał pierwsze kroki w muzyce filmowej jeszcze w swoim rodzimym kraju, Niemczech. Najpierw był producentem płyt takich artystów jak Harald Juhnke, Chaka Khan, czy Jocelyn Brown, a później pisał ją do filmów (przeważnie telewizyjnych) i reklam....

Burkhard Dallwitz

Burkhard Dallwitz

Burkhard Dallwitz urodził się niedaleko Frankfurtu w Niemczech w 1959 roku. W wieku ośmiu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, która zabrała mu dziesięć lat życia. W wieku trzynastu lat pisał już piosenki i muzykę a od piętnastego roku życia Burkhard komponował,...

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski

Krzesimir Dębski urodził się 26 pażdziernika 1953 roku w Wałbrzychu. Studiował  kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Jako lider jazzowego zespołu String Connection koncertował od roku 1980 w...