Sing Street
Kompozytor: różni wykonawcy
Rok produkcji: 2016
Wytwórnia: Silva Screen
Czas trwania: 52:51 min.

Ocena redakcji:

 

Jak poderwać dziewczynę, która wpadła nam w oko? Sposobów jest kilka: na komplementy, na urok osobisty, na kwiaty. Ale bohater ostatniego filmu Johna Carneya „Młodzi przebojowi” – młody, irlandzki chłopak, który trafia do katolickiego collage’u – podszedł do sprawy bardzo oryginalnie: zastosował podryw… na piosenkę. Znaczy się powiedział coś w stylu: „Nagrałem fajny kawałek z zespołem i chciałbym, żebyś zagrała w klipie”. I nie jest dla bohatera problemem, że ani piosenki, ani kapeli nie ma, gdyż szybko można zmontować ekipę. Mieszanka kina inicjacyjnego, musicalu, romansu i komedii dała prawdziwą petardę, która… nie trafiła do polskich kin. A szkoda, bo to kawałek kina z najwyższej półki.

 

Skoro muzyka odgrywa bardzo istotną rolę, to musi być naprawdę świetna. Potwierdza to album będący mieszanką zarówno piosenek z epoki, jak i kompozycji specjalnie napisanych na potrzeby filmu. Ich autorami są John Carney oraz Gary Clark, którzy pokazali dryg do tworzenia chwytliwych, przebojowych piosenek.

 

Na początek dostajemy krótki monolog z filmu i na dzień dobry wali pojawiający się w czołówce Motorhead, który brzmi tak jak zawsze – szybko, brudno i ostro. Dalej jest spory rozrzut dźwięków z lat 80., czyli Duran Duran (wielki hicior „Rio”), The Cure, Hall & Oates czy wykonawca jednego przeboju, niejaki M. Te utwory budują solidne tło dla wydarzeń, ale też stają się inspiracją dla zespołu Sing Street. Jedynym kawałkiem nie pochodzącym z epoki oraz nie nagranym przez zespół jest „Go Now” w wykonaniu Adama Levine’a. Obecność tego wykonawcy nie jest zaskoczeniem, gdyż pracował z reżyserem przy jego poprzednim filmie – „Zacznijmy od nowa”. Efektem tej kooperacji jest bardzo wyciszona, delikatna kompozycja, gdzie nawet manieryczny głos artysty nie przeszkadza.

 

A jak sobie poradzili młodzi chłopcy działający pod szyldem Sing Street? Ich pierwsze nagranie to jeszcze nieśmiała próba wejścia w stronę elektronicznego popu, imitującego ducha Orientu („The Riddle of the Model”). Jednak im dalej w las, tym przyjemniej. Nie brakuje zarówno nastrojowej ballady z fortepianem na przedzie oraz smyczkami („To Find You”), lecz naleciałości elektroniczne ciągle są obecne. Najbardziej czuć je w kapitalnym „Drive It Like You Stole It”, gdzie klawisze współgrają z gitarowymi riffami, okraszając scenę realizacji teledysku. Nawet punkowy duch nie jest im obcy („Brown Shoes”), zaś śpiewający wszystkie partie wokalne Ferdia Walsh-Peelo (debiutant) daje sobie radę i ma wiele uroku. Co jest dość istotne, znajomość filmu nie jest wymagana, by czerpać frajdę z odsłuchu tych ścieżek.

 

Co natomiast nie zagrało? Z jednej strony są może nie ograne, ale bardzo rozpoznawalne utwory z epoki („Rio”, „Maneater”), z drugiej nie do końca przekonały mnie dwie piosenki. Pierwsza to minimalistyczny popis elektroniki w romantycznym „Steppin’ Out”, który jest troszkę przesłodzony. Drugą zaś jest „Pop Music”, będąca mieszanką jazzu, popu, elektroniki i niezłych chórków, wprawiająca w mocną konsternację. Utwór ten nie wytrzymał niestety próby czasu.

 

Jednak osoby poszukujące dobrej, przyjemniej i świeżej muzyki w dawnym stylu, mogą śmiało spróbować tej mieszanki. Takiej jak młodość: trochę uroczej, troszkę melancholijnej, troszkę słodkiej, a troszkę wściekłej oraz zbuntowanej. Carney potwierdza swój talent do pisania chwytliwych melodii (może powinien zająć się działalnością muzyczną?), z wpadającymi w ucho refrenami, bez większych ambicji oraz z duchem młodości. Zawsze naiwnej, bezczelnej i kolorowej – bez względu na epokę.

 

singstreet-5321057-1590001760

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • 1. dialog: Rock N Roll Is A Risk – Jack Reynor
 • 2. Stay Clean – Motorhead
 • 3. The Riddle Of The Model – Sing Street
 • 4. Rio – Duran Duran
 • 5. Up – Sing Street
 • 6. To Find You – Sing Street
 • 7. Town Called Malice – The Jam
 • 8. Inbetween Days – The Cure
 • 9. A Beautiful Sea – Sing Street
 • 10. Maneater – Hall & Oates
 • 11. Steppin’ Out – Joe Jackson
 • 12. Drive It Like You Stole It – Sing Street
 • 13. Up (Bedroom Mix) – Sing Street
 • 14. Pop Musik – M
 • 15. Girls – Sing Street
 • 16. Brown Shoes – Sing Street
 • 17. Go Now – Adam Levine
4
Sending
Ocena czytelników:
4 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...