Oz the Great and Powerful
Kompozytor: Danny Elfman
Rok produkcji: 2013
Wytwórnia: Walt Disney Records / Intrada
Czas trwania: 66:23 min.

Ocena redakcji:

 

Tak oto światło dzienne ujrzała przedostatnia – siódma – pozycja w  repertuarze, tym razem wyjątkowo obfitego, Roku Elfmanowskiego (liczonego od majowej premiery „Dark Shadows”). Po większości z tych kompozycji, z uwagi na tematykę filmów oraz niesforną wyobraźnię i wyczucie artysty, odbiorca mógł spodziewać się wielu atrakcji. Niestety, ciężar tak dużej ilości projektów odcisnął swoje piętno na stronie inwencyjnej, wpędzając je w deskrypcyjną szablonowość, choć niewątpliwie trzeba oddać Elfmanowi hołd za wszechstronność. Należy też zaznaczyć, że owa ‘szablonowość’, za sprawą unikalnego głosu kompozytora, mimo wszystko wykracza poza ramy pospolitej sztampy, z której twórcze nabijanie się legło u podstaw jego stylu. To spory plus, ale również dlatego, gdy Amerykanin pisze niejako automatycznie, to przy jego skłonnościach do banału, muzyka staje się męcząco oczywista („Frankenweenie”, „MIIIB”).

 

elfman-3449712-1590001327W porównaniu do innych prac z rzeczonego okresu, „Oz: Wielki i Potężny” ma najwięcej do zaoferowania pod względem bogactwa środków wyrazu, zarówno technicznych (aparat wykonawczy), jak i czysto ekspresyjnych (melodyka, klimat). W kategorii ‘siły oddziaływania na słuchacza’ mogłyby rywalizować z nim jedynie „Mroczne cienie”, aczkolwiek jest to ‘świetność w kontekście’, ponieważ przez większą część albumu wciąż mamy do czynienia z mało lotną, przewidywalną ilustracyjnością – kliszowymi figurami retorycznymi i zasobami instrumentalnymi. W filmie muzykę uatrakcyjniają współgrające z nią efekty dźwiękowe. Wbrew pozorom, utwory oparte na jednym pomyśle – rozwijanym i przetwarzanym w toku kompozycji – są ciekawsze, niż te zawierające wiele różnych, nie związanych ze sobą podstawową myślą konceptów opisu sceny. Przy podejściu zgodnym z pierwszym typem, powstają bowiem utwory jednolite, ale za to wyraziste, a z drugim rozmaite, ale anonimowe, typu „gdzie ja to już słyszałem?”. W „Ozie” przeważa narracja fragmentaryczna. Poza operetkową „The Munchkin Welcome Song”, czysto elfmanowskim, zwiewnym walczykiem „Fireside Dance” oraz suitami z napisów początkowych i końcowych, można mówić jedynie o krótkich ‘momentach’ ilustracyjnych.

 

Momenty te wyróżnia głównie instrumentacja, a konkretnie jej chwilowe osobliwości – wizytówka Elfmana – które kilka lat temu stały się już tylko efekciarskimi dodatkami, stosowanymi jakby bez przekonania i głębszego zamysłu estetycznego. Tutaj zwracają jednak większą uwagę, niż na przykład w „Hitchcocku” czy „Frankenweenie” – też szybko toną w odmętach orkiestry, lecz za to jest ich sporo. Swoją obecność zaznaczają przykładowo cymbały („Main Titles”, „Fireside Dance”), metaliczna perkusja, harfy i etniczne aerofony (najprawdopodobniej fletnie) w „A Strange World”, lament skrzypiec w „China Town” czy chór (od 30 sekundy „End Credits from Oz”). Udanie wypada początek „A Con Job” z dowcipnym, sielankowym motywem, któremu towarzyszy nucenie bohaterki oraz ciekawa aranżacja tematu głównego w drugiej połowie „Main Titles” (specyficzna artykulacja smyczków, ksylofony).

 

Całość ciągnie jednak do góry przede wszystkim tematyka. Urzekająco kiczowaty, walczykowy temat przewodni o cygańskich/węgierskich rysach i ludowej harmonii, mimo iż bardzo podobny do tego z „Gnijącej Panny Młodej”, zdecydowanie zasługuje na pozytywne epitety. W filmie służy również za melodię pozytywki Oza, stąd w kilku utworach występuje w stosownej aranżacji. Dobrze prezentują się także tematy Chinki, triumfalny, Oza (bardzo magiczny, z figlarnymi przednutkami i skaczącym basem) oraz jeden funkcjonalnie nieokreślony – a występujący tylko w „Main Titles” i „End Credits” – zbudowany na pochodzie sekundowym, nieco liryczny, ‘rosyjski’. Wielka szkoda, że nie został szerzej zastosowany… Dziwi zaś język muzyczny czarownic, który jest uchwytny, ale mało efektowny (złowrogie, aczkolwiek niemrawe cygańskie partie skrzypiec i wiolonczeli przywodzące na myśl „Wolfmana” ).

 

Podsumowując, „Oz: Wielki i Potężny” ma bardzo udany temat przewodni – chyba jeden z najlepszych Elfmana w ostatnich latach – sporo melodii pobocznych, w tym kilka zapadających mocniej w pamięć, niemało frapujących fragmentów techniczno-wyrazowych i bez zarzutu spisuje się w filmie. Całość okraszona jest zaś czarowną ekspresją, rodem z baletów Czajkowskiego. Czego chcieć więcej? Jeszcze pięć-sześć lat temu taki score byłby w pełni satysfakcjonujący. Skąd więc te opory przed wystawieniem wysokiej oceny? To chyba zmęczenie starego fana, zanurzonego od dawna w takiej estetyce. Świeży entuzjasta muzyki filmowej powinien być zadowolony. Niech zatem będzie czwórka!

Autor recenzji: Andrzej Szachowski
 • 1. Main Titles
 • 2. A Serious Talk
 • 3. Oz Revealed
 • 4. A Strange World
 • 5. Where Am I? / Schmooze-A-Witch
 • 6. Fireside Dance
 • 7. Meeting Finley
 • 8. The Emerald Palace
 • 9. Treasure Room / Monkey Business
 • 10. China Town
 • 11. A Con Job
 • 12. Glinda Revealed
 • 13. The Munchkin’s Welcome Song
 • 14. Bad Witch
 • 15. The Bubble Voyage
 • 16. Great Expectations / The Apple
 • 17. Meeting the Troops
 • 18. What Army?
 • 19. Theodora’s Entrance / A Puppet Waltz
 • 20. A Threat
 • 21. Bedtime / The Preparation Montage
 • 22. Call to Arms
 • 23. Destruction
 • 24. Oz The Great and Powerful
 • 25. Fireworks / Witch Fight
 • 26. Time for Gifts
 • 27. End Credits from Oz
4
Sending
Ocena czytelników:
0 (0 głosów)

3 komentarze

 1. J.B.

  Za Elfmanem nie przepadam, ale ten „Rok Elfmanowski” oceniam raczej pozytywnie. Jego ścieżki dźwiękowe w większości odciskały mocne piętno na filmach, do których zostały napisane i za to należy się uznanie. Z uznaniem kłaniam się też twórcy tej zacnej recenzji, przeczytałem z dużym zainteresowaniem. Na 4 nutki co prawda bym się nie pokusił, za długie to, nadmiernie chaotyczne, ale trzeba przyznać, że barwne, temat główny znakomity, no i w filmie sprawdza się to wszystko po prostu świetnie. W ogóle Disney dobrze chyba na Elfmana działa, nawet jeśli można mieć uwagi do wydań płytowych, to „Alicja…”, „Frankenweenie” i teraz „Oz….” stanowią przykłady ścieżek dźwiękowych pierwszorzędnie sprawdzających się w filmie.

  Odpowiedz
 2. DanielosVK

  …i jednocześnie na płytach wtórnych, nieprogresywnych, miałkich i przeciętnych. Bo taki właśnie jest Oz.

  Odpowiedz
 3. Mystery

  W filmie może się to jeszcze sprawuje (choć i tak nie zachwyca), ale poziom tej muzyki jest jeszcze słabszy, niż w Alicji, tam przynajmniej mieliśmy świetny przewodni temat, a tu nie mamy na dobrą sprawę nic wartego większej uwagi, co dobrze pokazuje nam sam wrażeniometr, a wracając do samej tematyki to ta w postaci melodii z rzędu „Corpse Bridge”/”Iris” i hymnu Kanady, mówi sama za siebie i ostatnimi czasy Danny zatracił swój cenny dar na mocny temat przewodni z którego przecież przez całą swoją karierę słynął.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...

Halston

Halston

Roy Halston – zapomniany, choć jeden z ważniejszych projektantów mody lat 70. i 80. Człowiek niemal cały czas lawirujący między sztuką a komercją, został przypomniany w 2021 roku dzięki miniserialowi Netflixa od Ryana Murphy’ego. Choć doceniono magnetyzującą rolę...