Mulan – complete score
Kompozytor: Jerry Goldsmith
Rok produkcji: 1998
Wytwórnia: Emperor Entertainment (bootleg)
Czas trwania: 78:07 min.

Ocena redakcji:

Jerry Goldsmith to twórca, który nigdy nie bał się eksperymentować. Z łatwością łączył w swoich partyturach orkiestrę, elektronikę, chóry i elementy etniczne. Nierzadko dawało to piorunujące efekty pod postacią takich znakomitych ścieżek dźwiękowych jak: "Omen", "Pamięć Absolutna", "Nagi Instynkt" czy "Kopalnie Króla Salomona". Kiedy więc tak wszechstronny kompozytor otrzymuje pole do manewru pod postacią kultury dalekiego wschodu, można być pewnym, że powstanie niezwykła i nietuzinkowa muzyka. Najlepszym tego dowodem jest soundtrack z "Mulan".

"Mulan" zalicza się do najlepszych ścieżek dźwiękowych Goldsmitha. Naprawdę trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę różnorodność tematyczną, doskonały action score, orientalne smaczki i niezwykłą przyswajalność tej partytury. Jedyne, co zaskakuje to brak Oscara dla tej niesamowitej kompozycji… Pierwsze komercyjne wydanie muzyki z "Mulan" było mieszanką piosenek z filmu i score Goldsmitha. Niestety znajdziemy na nim zaledwie 30 minut pracy Maestro… Tak przygotowana płyta nie potrafi w pełni zaspokoić apetytów na dobry soundtrack. O wiele lepiej prezentują się "Academy Promo" (zawierające 32 utwory) i opisywane tutaj "Complete Original Score". Obie wersje dają ponad 70 minut doskonałej rozrywki i niejedną podniosłą chwilę.

Płytę otwiera "Overture", czyli istna pigułka całej muzyki z "Mulan". Składają się na nią cztery tematy, przy czym tylko połowa (pierwszy i ostatni) z nich została napisana przez Goldsmitha. Pozostałe pochodzą z filmowych piosenek: przezabawnej i niezwykle sympatycznej "Honour To Us All" i balladowej "Refection". Obie stworzyli Matthew Wilder (Muzyka) i David Zippel (Słowa). Ta druga jest łudząco podobna do "I Can Go The Distance" z "Herculesa". Mimo to miała wpływ na score autorstwa Goldsmitha. Maestro posłużył się jej tematem we własnej muzyce nadając mu wspaniałe, w pełni orkiestrowe formy. Wracając jednak do melodii głównego kompozytora. "Overture" otwiera najważniejszy motyw całej płyty, który został poświęcony Mulan. Najpierw pojawia się w spokojnej i etnicznej wersji, a po chwili orkiestra prezentacje jego w pełni symfoniczną wersję. Temat głównej bohaterki pojawia się w wielu odmianach na płycie. Od romantycznej, przez dostojną i bardzo podniosłą, aż po doskonale prezentującą się muzykę akcji, o której juz za chwilę. Równie ciekawa jest melodia zamykająca utwór. Choć w filmie pojawia się bardzo rzadko, w końcowych chwilach obrazu pokazuje prawdziwą klasę. Doskonale prowadzące orkiestrę smyczki posiadają ogromny ładunek emocjonalny, a wspaniałe iście finalne zakończenie jest dowodem, że Goldsmith, był mistrzem w posługiwaniu się orkiestrą. Minusem tego tematu są niewątpliwe podobieństwa do Star Trek: First Contact; nie mniej jednak jego słuchanie to ogromna przyjemność.

goldsmith-6815756-1590000988Na płycie można znaleźć jeszcze jeden ważny motyw, który jednak ze względu na specyficzne agresywne brzmienie nie znalazł się w "Overture". Jest to Temat Hunów. Możemy napawać nim uszy już w "Attack At The Wall". Melodia doskonale opisuje złowrogich najeźdźców, a w pierwszych scenach filmu robi piorunujące wrażenie. Spokojniejszą wersję tego tematu spotkamy w mrocznym "Shan-Yu" i złowieszczym "The Doll". Niewątpliwie jednak najlepiej prezentuje się w muzyce akcji, gdzie wraz z tematem Mulan zachwyca (i to nie tylko w filmie). Ta doskonała część soundtracku zawiera w sobie wszystko co jest potrzebne do action score z najwyższej półki – potężne uderzenia w kotły i inne perkusje, smyczki nadające orkiestrze szybkie tępo i dęte drewniane odgrywające wpadającą w ucho melodię. Zapoznać się z nim możemy w "Arrow Attack", "The Huns Ride", "Mushu To The Rescue", "The Huns Intrude". Jednak prawdziwą perełką w bardzo obficie udekorowanej muzycznej koronie Goldsmitha jest inny utwór akcji – "Avalanche". Podczas słuchania tego arcydzieła doznałem takiej samej ekstazy jak przy czwartym momencie dziewiątej symfonii Dvoraka. W obu partyturach można spotkać mocno wciągająca melodię i orkiestracje dogłębnie wykorzystujące potęgę smyczków i instrumentów dętych. Podobieństwa między dwiema kompozycjami to oczywiście tylko moje uczucia, są jednak dla mnie dowodem na geniusz Goldsmitha. W moim mniemaniu współczesny kompozytor pokazał, że jak najwięksi mistrzowie klasyki potrafi napisać partyturę bardzo zaawansowaną technicznie, której słuchalność jest porównywalna z dziełem życia jednego z największych mistrzów muzyki romantycznej.

Zabójczo przyjemny action score, to nie jedyna ozdoba tej płyty. Równie świetnie prezentuje się delikatniejsza i bardziej romantyczna muzyka. Królują w niej delikatne smyczki i orientalne instrumenty. Dobrymi przykładami są tutaj: "Proclamation From The Emperor" i "Burnt Village/The General Is Dead". Zresztą instrumentów wprost z Azji można na płycie spotkać więcej i mowa tu nie tylko o syntezatorach "Made in China". Co jakiś czas do naszych uszu dotrą etniczne piszczałki, szarpane strunowce i charakterystyczne perkusje. Jest to kolejna zaleta ścieżki, która w bardzo profesjonalny sposób łączy orkiestrę, elektronikę i elementy etniczne. Najlepszym tego dowodem może być "The Transformation/Mulan Leaves" gdzie otrzymujemy bardzo słuchalną wariację tematu Mulan poprzedzoną melancholijnymi azjatyckimi piszczałkami.

Na płycie nie zabrakło również kilku lekkich i zabawnych kompozycji. Beztroskę domu rodzinnego głównej bohaterki doskonale pokazują: "Awakening The Great Stone Dragon" czy "Master Plan". Równie sympatyczne, chociaż utrzymane w innym tonie są "Ping Introduces" i "The Arrow". Dzięki specyficznym dźwiękom werbli oba utwory nabierają wojskowego charakteru. Na oddzielna uwagę zasługują również bardzo podniosłe utwory takie jak "Honoring Mulan", "Main Title" i "Fireworks". Dwa pierwsze można z pewnością nazwać chóralnym majstersztykiem. Ludzki głos kreuje nastrój patosu i niezwykłości, w taki sposób że żaden obraz nie jest w stanie mu dorównać…

Już pod koniec płyty możemy posłuchać "End Credits", w którym wykorzystany został motyw z piosenki "Reflection" oraz bardzo szybka i energetyczna fraza na skrzypce, która wyciska "siódme poty" z tego smyczkowego instrumentu. Na finał pozostaje nam "Reprise", czyli lekko zmieniona wersja "Overture", przypominająca najlepsze tematy ścieżki dźwiękowej. Trzy ostatnie tracki to alternatywne wersje utworów i z tego powodu nie usłyszymy ich w filmie. Najciekawiej spośród nich prezentuje się "Mulan's Transformation", czyli pozbawiona elektroniki wersja ósmego utworu płyty.

Równie dobrze, co na płycie muzyka sprawdza się w filmie. Doskonale uwypukla zarówno chwile beztroskiej zabawy, podniosłości, perfekcyjnie sprawdza się w scenach walki i idealnie opisuje złowrogich Hunów. Elementy etniczne muzyki Goldsmitha pomagają w odbiorze obrazu, a różnorodność tematyczna i techniczna nie pozwalają się znudzić. Mimo, iż Kompozytor miał niewiele czasu na napisanie swojej pracy z zadania wywiązał się doskonale.

Podsumowując jest to jedna z najlepszych prac Goldsmitha. Perfekcyjnie sprawuje się w filmie, a mimo to zachowuje prawo bytu poza obrazem. Muzyka odznacza się różnorodnością i przyjemnością w słuchaniu. Polecam z całego serca to wydanie, lub ewentualnie "Academy Promo", gdyż score na wydaniu z piosenkami jest nie tyle gorszy, co nie rozwija w pełni swoich skrzydeł. Nie mniej jednak jest to naprawdę pozycja godna słuchania i zasłuchania….

Autor recenzji: Bartosz Kuśmierz
 • 1. Overture
 • 2. Main Title
 • 3. Attack At The Wall - The Emperor
 • 4. Prayers - Grandma's Cricket
 • 5. The Matchmaker
 • 6. Homecoming
 • 7. Proclamation From The Emperor
 • 8. The Transformation - Mulan Leaves
 • 9. Awakening The Great Stone Dragon
 • 10. Master plan
 • 11. Shan-Yu
 • 12. A Man's World
 • 13. Ping introduces
 • 14. A New Day
 • 15. The Arrow
 • 16. The Doll
 • 17. Bogus letter
 • 18. The Delivery
 • 19. Burnt Village - The General Is Dead
 • 20. Arrow Attack
 • 21. The Huns Ride
 • 22. Avalanche
 • 23. The Masquerade Is Over
 • 24. Confessions - Surviving Huns
 • 25. Victory Celebration
 • 26. Fireworks
 • 27. The Huns Intrude
 • 28. Concubines - Saving The Emperor
 • 29. Mushu To The Rescue
 • 30. Honoring Mulan
 • 31. Reunion
 • 32. End Credits
 • 33. Reprise
 • 34. The Emperor - Prayers (alternate)
 • 35. Mulan's Transformation (alternate)
 • 36. Confessions - To The Imperial City (alternate)
5
Sending
Ocena czytelników:
5 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Anna” i wampir

„Anna” i wampir

„Wampir z Zagłębia” – to jedna z najgłośniejszych spraw kryminalnych PRL-u lat 70. Niby schwytano sprawcę i skazano go na śmierć, ale po wielu latach pojawiły się wątpliwości, co pokazały publikowane później reportaże czy nakręcony w 2016 roku film „Jestem mordercą”....

Bullitt

Bullitt

There are bad cops and there are good cops – and then there’s Bullitt Ten tagline mówi chyba wszystko o klasyce kina policyjnego przełomu lat 60. i 70. Film Petera Yatesa opowiada o poruczniku policji z San Francisco (legendarny Steve McQueen), który ma zadanie...

Halston

Halston

Roy Halston – zapomniany, choć jeden z ważniejszych projektantów mody lat 70. i 80. Człowiek niemal cały czas lawirujący między sztuką a komercją, został przypomniany w 2021 roku dzięki miniserialowi Netflixa od Ryana Murphy’ego. Choć doceniono magnetyzującą rolę...