Mad Men: Christmas
Kompozytor: różni wykonawcy
Rok produkcji: 2014
Wytwórnia: Concord Records
Czas trwania: 36:53 min.

Ocena redakcji:

 

Niedawno Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (ASCAP) opublikowało listę 30 najczęściej prezentowanych w radiu i telewizji piosenek świątecznych wszech czasów. Na pierwszym miejsc znalazło się „Santa Claus Is Coming to Town”, którego pierwsza wersja osiągnęła w tym roku nobliwy wiek 70 lat. Spoglądając na tę listę, można zresztą zauważyć, iż muzyczne gusta odnośnie świątecznych hitów od przeszło pół wieku pozostają bardzo podobne.

 

Dlatego wkładając do odtwarzacza płytę „Mad Men: Christmas”, proszę się nie spodziewać zaskoczeń. Don Draper w latach 60. spędzał Boże Narodzenie w rytm tych samych piosenek, które dziś – czasem tylko w innej wersji – eksploatują rozgłośnie radiowe. Aż pięć utworów zaprezentowanych na płycie znalazło się zresztą na liście ASCAP, w tym cztery wylądowały w pierwszej dziesiątce.

 

Jest to jednocześnie największa zaleta, jak i wada tego wydania. Z jednej strony słuchacz dostaje bowiem autentyczne świąteczne przeboje, które przetrwały próbę czasu, są powszechnie znane i lubiane. Z drugiej strony jednak niespecjalnie się wyróżnia w powodzi licznych, bardzo podobnych kompilacji, często zresztą znacznie bogatszych.

 

Podobnie jednak, jak w przypadku innych albumów towarzyszących „Mad Men”, producenci postarali się stworzyć produkt najwyższej jakości. Doprawdy niewiele filmów i seriali może się poszczycić tak wieloma świetnie zmontowanymi płytami. Nawet, jeśli trudno to nazywać muzyką filmową (wiele ze świątecznych piosenek nie pojawia się w serialu), pozwala chociaż na chwilę przenieść się w klimat lat 60.

 

Po elektronicznym wstępie, tradycyjnie reprezentowanym przez utwór „A Beautiful Mine”, z którego zaczerpnięto muzykę do czołówki serialu, gładko udaje się przejść do delikatnych, bożonarodzeniowych ballad. Swoisty mostek stanowi wdzięczny remix „Zou Bisou Bisou”, w wykonaniu serialowej Megan Draper, czyli Jessiki Paré. Potem jest już tradycyjnie. Dean Martin zachęca dziewczynę, by została u niego w domu, gdyż na dworze chłód. Rosemary Harris, jak co roku, marzy o białych Świętach. W szarej od deszczu Polsce trudno nie pomarzyć wraz z nią.

 

Ciepły, łagodny nastrój, który każe usiąść przy kominku i zapatrzyć się w przyjemnie rozgrzewające płomienie, zmienia się nieco dopiero pod koniec. Bardziej żywiołowe „Merry Christmas Baby” skłania do poderwania się z fotela i utrzymania się na nogach, nawet gdy, razem z Teresą Brewer, przyłapie się mamę całującą Świętego Mikołaja. Wydawcy nie zdecydowali się natomiast na dołączenie paru latynoskich rytmów, które pasowałyby o tyle, że bohaterowie „Mad Men” chętnie na Boże Narodzenie wyjeżdżają w ciepłe kraje. Płyta pozostaje konserwatywna i ostatecznie ma raczej senny charakter, zdecydowanie nie może służyć jako tło do przedświątecznych porządków. Natomiast świetnie sprawdzi się w rozkosznych godzinach po obfitej wieczerzy wigilijnej.

 

Na polskim ryku można jednak znaleźć sporo ciekawszych wydawnictw tego typu, prezentujących szersze i bardziej urozmaicone spektrum piosenek. Tym niemniej fani serialu mogą bez większej szkody uzupełnić mad-menową płytotekę paroma świątecznymi przebojami. W końcu nawet przy choince, a nie tylko w oszklonym biurze, można chcieć się poczuć jak Don Draper.

Autor recenzji: Jan Bliźniak
 • 1. A Beautiful Mine (The Mad Men Theme) – Aceyalone, RJD2
 • 2. Zou Bisou Bisou Remix (Scotch + Sofa Remix by IAMX) – Jessica Paré
 • 3. Christmas (Baby Please Come Home) – Darlene Love
 • 4. Baby It’s Cold Outside – Dean Martin
 • 5. The Christmas Song – Mel Tormé
 • 6. Christmas Waltz – Nellie McKay
 • 7. Have Yourself a Merry Little Christmas – Tony Bennett
 • 8. White Christmas – Rosemary Clooney
 • 9. I’ll Be Home for Christmas – Johnny Mathis
 • 10. Merry Christmas Baby [take 1]– Otis Redding
 • 11. I Saw Mommy Kissing Santa Claus – Teresa Brewer
 • 12. Christmas Time Is Here – Vince Guaraldi
3
Sending
Ocena czytelników:
3 (2 głosów)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...