Hot Shots! Part Deux
Kompozytor: Basil Poledouris
Rok produkcji: 1993
Wytwórnia: Varese Sarabande / Colosseum
Czas trwania: 29:21 min.

Ocena redakcji:

 

 

War…  is fantastic!

 

Po udanej misji w Iraku, Topper Harley przeszedł na emeryturę i skończył z zabijaniem. Ale kiedy jego dowódca zostaje schwytany przez ludzi Saddama Husajna, nasz heros znów musi wrócić do akcji. O tym w skrócie opowiada „Hot Shots 2”, który jest parodią kina akcji (ze wskazaniem na trzecią część „Rambo”), wszelkich klisz tego gatunku oraz reguł sequeli. I jest to niestety ostatnia udana filmowa parodia tria ZAZ. Ale zamiast opowieści o najkrwawszym filmie wszechczasów, opowiem o jego muzyce.

 

Odpowiada za nią już nie Sylvester Levay, ale uznany i ceniony Basil Poledouris, co mogło wydawać się sporym zaskoczeniem, gdyż kompozytor nie jest specjalnie kojarzony z komediami, ale z epickiej muzyki orkiestrowej zmieszanej z elektroniką. Całość wydało ponownie Varese Soundtrack w formie 30-minutowego albumu.

 

poledouris-5523596-1590001533Nie mogło zabraknąć tu werbli i dęciaków, które kojarzą się z armią i militariami, zaś „Main Title” zahacza o prace Jerry’ego Goldsmitha (końcówka z nerwowym fortepianem i trąbkami przypomina „First Blood”). Nie brakuje także pompatycznej muzyki akcji, gdzie dęciaki ze smyczkami idą ręka w rękę, niekiedy przypominając trochę „Robocopa” („Dispong Fight” z nielicznymi delikatnymi fragmentami harfy). Podobnie marszowe „Reel 5” z westernową harmonijką, które w połowie staje się bardzo ilustracyjne, czy bardziej elektroniczne „Colonel Turture”, w jakim sekcja dęta i smyczkowa nadaje absurdalnej scenie przesłuchania sporej dawki patosu.

 

Jednak „Hot Shots 2” to nie tylko akcja z przymrużeniem oka. Są tutaj też tematy liryczne. Pierwszy pojawia się w „The 3  Bears / Flovian Sea”, gdzie pojawia się delikatniejsza wersja tematu przewodniego na klarnet, harfę i smyczki. W drugiej części utworu do głosu dochodzi natomiast sentymentalna piosenka śpiewana z włoskim akcentem („Innamorata”) w towarzystwie gitary, mandoliny i akordeonu (scena w restauracji, gdzie zaraz dojdzie do egzekucji Solozza).

 

Drugi temat pojawia się na początku „Gotta Light?” i rozpisany jest na saksofon oraz klawisze (odpowiednio mocno pachnące „Nagim instynktem”), do jakich potem dołącza instrumentalna wersja wspomnianej piosenki. W połowie akcja rusza dalej, nabierając podniosłego charakteru marszu – swóje robią smyczki, elektronika i kastaniety. Pozostałe utwory to mieszanka liryki i underscore’u przyprawiona wojskowym brzmieniem, zahaczająca o Orient („Saddam Battles”), co tworzy mocną mieszankę wybuchową.

 

W filmie muzyka ta sprawdza się naprawdę dobrze, zaś pomysłowa aranżacja, sprawna realizacja i krótki czas trwania płyty powodują, że „Hot Shots 2” słucha się lepiej od poprzednika. Poledouris w formie pastiszu zrobił to, co wielu nie wychodzi na poważnie, podkreślając siłę swojego rzemiosła i sprawnego warsztatu. Naprawdę dobra i przyjemna pozycja.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski
 • 1. Main Title
 • 2. Dispong Fight
 • 3. The 3 Bears / Flurvain Sea
 • 4. Reel 5
 • 5. Colonel Torture
 • 6. Gotta Light?
 • 7. Compound Escape
 • 8. Saddam Battles / Freedom Fighters
4
Sending
Ocena czytelników:
0 (0 głosów)

2 komentarze

 1. DominikCh

  Można byłoby wspomnieć o wykorzystaniu przez Poledourisa w końcówce ostatniego utworu tematu z serialu „Sea Hunt” z 1958 roku w którym zagrał nomen omen Lloyd Bridges. Zresztą motyw ten pojawia się w scenie, kiedy prezydent Benson przepływa pod irackim statkiem, co jest właśnie bezpośrednim odwołaniem do tego serialu. A co do recki to generalnie zgoda. W zasadzie główny cytat doskonale opisuje tę ścieżkę.

  Odpowiedz
 2. Komediant

  Myślę, że taki kontrast – pompatyczna i podniosła muzyka na tle komediowej akcji to bardzo dobry pomysł autorów filmu, ponieważ potęguję efekt komiczny.
  http://tangerine-team.tk
  http://

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...