Hannibal
Kompozytor: Hans Zimmer, różni wykonawcy
Rok produkcji: 2001
Wytwórnia: Decca / Universal
Czas trwania: 54:07 min.

Ocena redakcji:

 

Hannibal Lecter to jeden z najpopularniejszych złoczyńców popkultury. Choć jego debiut w latach 80. ubiegłego stulecia nie był specjalnie udany (a i w dodatku pod zmienionymi personaliami), to po premierze „Milczenia owiec” bohater prozy Thomasa Harrisa na stałe wpisał się w annały kinematografii. Inna sprawa, że postać ta nie ma specjalnie szczęścia do adaptacji, o czym przekonuje powstały tuż na początku XXI wieku film Ridleya Scotta – stylowy galimatias, pozbawiony wielu ważnych wątków książki, którą Harris napisał wszak specjalnie z myślą o późniejszej ekranizacji.

 

O ile filmowi można sporo zarzucić, nie jest to jednak tak nieudane dzieło, jak przyszło się uważać. Co więcej, oprócz powtarzającego kanoniczną rolę Anthony’ego Hopkinsa posiada on wiele niezaprzeczalnych plusów, wśród których grubą czcionką warto wyróżnić zwłaszcza muzykę. Szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę, kto ją stworzył. Hans Zimmer, już wcześniej parokrotnie współpracujący ze Scottem, był w owej chwili świeżo po sukcesie rozbuchanego „Gladiatora” i patetycznego „Pearl Harbor”, a w tym samym roku napisał też dla tego reżysera drapieżne „Black Hawk Down”. „Hannibalem” zaskoczył zatem wszystkich swoich miłośników, z których część do dziś potrafi kręcić uchem na rzeczoną ilustrację.

 

zimmer-6841879-1590000958Niesłusznie, gdyż ta jest prawdziwym popisem wirtuozerii i ogromnego wyczucia niemieckiego kompozytora. Maestro stworzył pracę niezwykle poetycką i mroczną zarazem. Klasyczną w brzmieniu i o klasykę opartą (za podstawy posłużyły m.in. nuty „Nad pięknym, modrym Dunajem” Straussa, „Adagietta” z „V Symfonii” Gustawa Mahlera, Bach czy operowy fragment na podstawie prozy Dantego). To muzyka tajemnicza, niejednoznaczna, czasami również typowo horrorowa, zatem poza kontekstem odrzucająca („The Capponi Library” i „For a Small Stipend” – absolutnie zbędne na płycie tło). Ale jakże piękna, majestatyczna, stylowa i niezwykle wciągająca, dosłownie hipnotyzująca.

 

Słuchając takich perełek, jakimi bez wątpienia są kołysankowe „Avarice” czy „Virtue” wędrujemy gdzieś pomiędzy grozą a podskórnym erotyzmem. Muzyka delikatnie sączy się z głośników, wywołując na plecach przyjemne ciarki, ale cały czas pozostaje przy tym wielce niepokojąca. Ulotne wokalizy mieszają się tutaj z wyciszoną, lecz mimo wszystko złowrogą elektroniką. A chóralne, wręcz anielskie melodie doskonale kontrastują z wplecionym pomiędzy poszczególne tematy, charakterystycznie szorstkim głosem samego Lectera.

 

Takie momenty, jak „Dear Clarice”, „The Burning Heart” czy w końcu stanowiące apogeum całej ścieżki dźwiękowej, 10-minutowe „Let My Home Be My Gallows” to prawdziwa poezja, która wychodzi poza ramy filmowej ilustracji. To sztuka sama w sobie, doskonale zaaranżowana i zapodana z wielką klasą. Acz też miejscami niełatwa w odbiorze, niezbyt atrakcyjna dla przeciętnego słuchacza – zwłaszcza nieobeznanego z filmem, a zachęconego bijącym z okładki nazwiskiem, po którym mógłby spodziewać się cudów zupełnie innego sortu.

 

Rzecz jasna Zimmer ponownie nie działa tu sam, korzystając wydatnie z pomocy swoich adeptów. Ale i pod tym względem „Hannibal” zadziwia – tyleż wysoką jakością, co niezwykłą spójnością elementów składowych, które robią wrażenie nawet teraz, po 15 latach od premiery. Doskonałą robotę wykonał Klaus Badelt – obecnie marnujący się w kinematografii europejskiej – w podszytym groteską „Gourmet Valse Tartare”. Niemniej fascynująca jest dramatyczna próbka ponurego action score’u „Firenze Di Notte” autorstwa Martina Tillmana i Mela Wessona. Również wieńcząca całość, wspomniana opera „Vide Cor Meum” Patricka Cassidy’ego to prawdziwy miód dla uszu i balsam na serce. Dodać do tego należy również fakt, że nad całością pracowało aż pięciu orkiestratorów i dwóch dyrygentów – liczba imponująca jak na tego rodzaju "skromny" soundtrack.

 

Niepozorny oczywiście jedynie aparycją czy też rozmachem – stojącym w opozycji do przywołanego wcześniej „Gladiatora” niemal w każdym aspekcie. A jednak równie wciągającym, zachwycającym, intrygującym, o tak samo wielkim duchu i mocarnych emocjach. Kilka lat później Zimmer obierze podobnie "uduchowioną" drogę i zbliżony poziom ekspresji w „Kodzie Da Vinci”. „Hannibal” wciąż jednak pozostaje wyjątkowym tytułem w resume artysty – stanowi zupełne przeciwieństwo prac, do których nas przyzwyczaił. To bez wątpienia jedna z jego najbardziej wytrawnych prac, którą trzeba serwować z szacunkiem i smakować z umiarem. Bon appétit!

 

hannihopkins-2930270-1590001676

 

P.S. W filmie wykorzystano także fragmenty „Gun Play” Claya Duncana i Jamesa O'Leary oraz „That's Entertainment” Howarda Dietza i Arthura Schwartza.

Autor recenzji: Jacek Lubiński
 • 1. Dear Clarice (zawiera monolog Anthony’ego Hopkinsa)
 • 2. Aria Da Capo (Bach) – Glenn Gould
 • 3. The Capponi Library
 • 4. Gourmet Valse Tartare – Klaus Badelt
 • 5. Avarice
 • 6. For a Small Stipend
 • 7. Firenze Di Notte – Martin Tillman & Mel Wesson
 • 8. Virtue
 • 9. Let My Home Be My Gallows (zawiera monolog Anthony’ego Hopkinsa)
 • 10. The Burning Heart (zawiera monolog Anthony’ego Hopkinsa)
 • 11. To Every Captive Soul
 • 12. Vide Cor Meum (Libretto from La Vita Nuova) – Patrick Cassidy
4
Sending
Ocena czytelników:
0 (0 głosów)

5 komentarzy

 1. Kolo

  Czy nie było już wcześniej recenzji Hannibala z 5 nutkami? Coś mam jakieś przebłyski, ale nie jestem pewien.

  Odpowiedz
 2. Mefisto

  Nie było, dotychczas tylko serialowy Hannibal był i bez aż tylu nutek 🙂

  Odpowiedz
 3. Radosław Ostrowski

  Inny Zimmer niż zwykle. Bardzo dobra muzyka i recenzja z drobnym babolem:
  „bohater prozy Richarda Harrisa” – zapewne chodziło o Thomasa Harrisa

  Odpowiedz
 4. Mefisto

  Tak, dzięki – poprawione 🙂

  Odpowiedz
 5. Goska Tomasz

  Również dołączam się do czwórkowych ocen. Dobre filmowe rzemiosło z minimalnie odczuwalną „bożą iskrą”

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

All Quiet On the Western Front

All Quiet On the Western Front

Na Zachodzie bez zmian   Wojna, wojna nigdy się nie zmienia... Powstało i nadal powstaje wiele filmów o wojnie lub z wojną w tle. Bardziej lub mniej z nich wynika, że wojna nigdy nie przynosi niczego dobrego. Chyba, że dla kogoś dobra jest śmierć, zniszczenie...

Book of Boba Fett, The

Book of Boba Fett, The

Księga Boby Fetta   Rozszerzania uniwersum Gwiezdnych wojen na małym ekranie ciąg dalszy. Po sukcesie „Mandalorianina” część odpowiedzialnej za niego ekipy (scenarzysta Jon Favreau oraz reżyserzy Dave Filoni i Robert Rodriguez – cała trójka jako producenci) i...

Home Before Dark: Season 1

Home Before Dark: Season 1

Powoli Apple TV+ zaczyna dorównywać innym platformom streamingowym, choć nie realizuje aż tylu tytułów co Netflix czy Prime Video. Na pewno jednym z wartych uwagi jest „Home Before Dark” – kryminalna historia dziennikarskiego śledztwa Hildy Lisko, która z rodziną...