Muzyka filmowa od kuchni

Aktualności

Jubileuszowa Etiuda&Anima z pewnością wpadnie w ucho wszystkim fanom dobrej muzyki i to nie tylko za sprawą koncertów towarzyszących festiwalowi. Podczas rozpoczynającego się w najbliższy piątek (22 listopada) festiwalu spotkamy artystów, których projekty udowadniają z pozoru oczywistą, ale jednak często przez nas lekceważoną prawdę: muzyka odgrywa w filmie tak samo ważną rolę, jak warstwa wizualna. Nie zabraknie także spotkań z profesjonalistami. W poniedziałek (25 listopada) kompozytor i producent Łukasz Targosz spróbuje odpowiedzieć na pytabnie: czy filmowcy zawsze pamiętają, że film to utwór nie tylko wizualny?, a dzień później (we wtorek 26 listopada) Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF-Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, opowie jak wygląda budowanie platformy współpracy branży filmowej, audiowizualnej i kompozytorskiej. Partnerem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Polecamy i zapraszamy!

 

""


Muzyczne serce festiwalu stanowić będą trzy wyjątkowe koncerty. 24 listopada zespół Południca!, w którego składzie znajdziemy takich superbohaterów, jak Kobieta z Niewidzialnym Samolotem, złoży hołd samemu Jeanowi Cocteau, komponując do jego filmów własną ścieżkę dźwiękową. Mateusz Pospieszalski powiedział o nich: dobrze wyglądacie, więcej chyba nie trzeba dodawać ? ich trzeba usłyszeć (i zobaczyć). 25 listopada w Rotundzie pojawią się z kolei Domowe Melodie, czyli projekt kilkunastu własnoręcznie nabazgranych i skomponowanych piosenek, które w ciągu kilku miesięcy pojawiły się za sprawą Facebooka na ustach całej Polski. Po pełnym intymnych i nastrojowych dźwięków koncercie Domowych Melodii, 26 listopada festiwalową sceną muzyczną zawładnie zespół o zupełnie innym temperamencie – Dr Misio. Ten męski skład pod wodzą Arka Jakubika gra ostrego rock & rolla bez przebaczenia. W marcu tego roku miała miejsce premiera ich debiutanckiego albumu Młodzi, na którym możemy usłyszeć teksty Krzysztofa Vargi, Marcina Świetlickiego, a nawet Cypriana K. Norwida!

Wszystkich melomanów na pewno zaciekawi projekt improwizacji jazzowych inspirowanych sztuką filmową. Ten fascynujący zestaw został przygotowany przez E&A we współpracy z festiwalem Jazz Juniors i partnerami z krajów Wyszehradzkich. Wśród wykonawców znajdą się najbardziej utalentowani europejscy muzycy, jak choćby Viktor Toth Trio, Vojtech Prochazka Trio, czy Mikołaj Trzaska. Największe zaskoczenie budzi jednak niezwykły zestaw utworów audiowizualnych, do których muzycy zagrają. Wśród nich Sonata Kreuzerowska (Kreutzer Sonata) Gustava Machatý, animowane trailery i filmy reklamowe w okresu kina niemego, czy animowane filmy studentów MOME! Ten unikalny i świeży wybór na pewno przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym miłośnikom kina.

W poszukiwaniu rozlicznych muzycznych tropów podczas tegorocznej E&A warto sięgnąć także po sylwetki członków jury konkursu Anima. Wśród nich znaleźli się Daniel Šuljić i Mariusz ?Wilk? Wilczyński ? wybitni twórcy animacji, związani także ze światem muzyki. Daniel Šuljić pochodzi z Chorwacji, choć pracuje także w Wiedniu. Jego debiut ? Wieczorna gwiazda (Evening Star) – był pokazywany podczas I MFF Etiuda w 1994 roku. Tworzenie animacji to jednak nie jedyna pasja członka festiwalowego jury ? zajmuje się także komponowaniem muzyki i od czasu do czasu zamienia się w DJ-a. Z kolei Mariusz ?Wilk? Wilczyński ? absolwent ASP w Łodzi ? stał się znany dzięki serii animowanych teledysków. Miłość Wilczyńskiego do muzyki najlepiej uwidacznia się w okresie ?Wilkanocy?. Do współtworzenia tego autorskiego projektu seansów animacji z muzyką na żywo zaprasza bowiem muzyków światowej klasy.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima rozpocznie się do 22 listopada i potrwa do 28 listopada. Jest najstarszym w Polsce festiwalem filmowym konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej ? zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne ? Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji ? Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky?ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima.

 

Więcej: etiudaandanima.com

Autor: admin

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Muzyka z filmu „Chłopi” zawalczy o Oscara

Ścieżka dźwiękowa polskiego kandydata do Oscara – filmu „Chłopi” – powalczy o nominację do tej nagrody w kategorii „Best Original Score”. Poinformował o tym na Facebooku jej autor, czyli Łukasz L.U.C. Rostkowski.