Edgar Froese nie żyje

Aktualności

W wieku 70 lat odszedł założyciel kultowej grupy elektronicznej Tangerine Dream – Edgar Froese. Muzyk zmarł nagle we Wiedniu, w wyniku zatoru płuc. Niemiecki kompozytor, który urodził się w pruskiej Tylży, dokładnie w dniu lądowania aliantów w Normandii, założył zespół w 1967 roku – od tamtej pory grupa nieprzerwanie funkcjonuje, częstokrotnie tworząc również do filmu. Wśród ich najsłynniejszych dzieł wymienić należy przede wszystkim "Risky Business" z młodym Tomem Cruisem, "Legendę" Ridleya Scotta, "Near Dark", "Firestarter" oraz wczesne filmy Michaela Manna – "The Keep" i "Thief". Za opus magnum formacji uważa się natomiast produkcję Williama Friedkina, "Sorcerer", do którego to muzycy udanie powrócili w roku ubiegłym, tworząc pełny, koncertowy zapis legendarnej ilustracji.

 

Sam Froese już od dzieciństwa uczył się grać na gitarze i fortepianie, wykazywał także zainteresowanie malarstwem i rzeźbą. W 1965 r. utworzył zespół The Ones, co doprowadziło później do spotkania z Salvadorem Dalí, który wywarł duży wpływ na surrealistyczne tekstury dźwiękowe Tangerine Dream. The Ones rozpadli się jednak bardzo szybko, wypuszczając jedynie samotny singiel. Artysta udzielał się także solowo – jego kompozycja "Stuntman" została swego czasu wykorzystana, jako czołówka izraelskiego programu śledczego. Był zadeklarowanym wegetarianinem, przeciwnikiem palenia i narkotyków. Dwukrotnie żonaty – raz z fotografką, Monique Froese, a po jej śmierci z artystką, Bianką Acquaye. Jego syn, Jerome Froese, również udzielał się w Tangerine Dream do roku 2006.

 

Froese stwierdził kiedyś, że "nie ma śmierci, po prostu zmieniamy swój kosmiczny adres."

 

""

Autor: Jacek Lubiński

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Pomoc dla Jana A.P. Kaczmarka. Jego stan zdrowia jest poważny…

Stan zdrowia kompozytora muzyki filmowej i zdobywcy Oskara – Jana AP Kaczmarka – jest poważny. Zanik wieloukładowy (ang. multiple system atrophy, MSA) to choroba, która utrudnia mu normalne funkcjonowanie i pracę. Córka kompozytora zorganizowała zbiórkę pieniędzy, które potrzebne są by zapewnić Panu Janowi profesjonalną opiekę:

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Justin Hurwitz ze Złotym Globem za muzykę do filmu „Babilon”

Kompozytor Justin Hurwitz kontynuuje doskonałą passę jeśli chodzi o Złote Globy, zdobywając po raz kolejny nagrodę za najlepszą muzykę do filmu „Babilon”. To już czwarta statuetka tego kompozytora, który był do nagrody nominowanych do tej pory czterokrotnie.