• Three Thousand Years of Longing
  • Spirit Untamed
  • See How They Run
  • I Am Not Okay with This
  • Where the Crawdads Sing

Shrek the Third

data publikacji: 05/07/2007

Shrek Trzeci

Shrek the Third

"...album, którego zadowolonym odbiorcą może być tylko oddany miłośnik filmu..."

Kompozytor: różni wykonawcy

Rok produkcji: 2007

Wytwórnia: Geffen Records / Universal

Czas trwania: 46:56 min.

 

Shrek powraca! Jest wielki, zielony, ma nieświeży oddech, a mimo to zawojował wyobraźnię milionów widzów na świecie. Świetny dowcip, lekka fabuła i animacja na najwyższym poziomie w poprzednich filmach, sprawiły, że trzecia część przygód Shreka była jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Kiedy już w końcu pojawiła się w polskich kinach ustanowiła rekord otwarcia, gromadząc w trakcie pierwszych trzech dni blisko 800 000 widzów.

Tego typu blockbusterom zazwyczaj towarzyszy ogromna kampania reklamowa i setki gadżetów, do których bez wątpienia można zaliczyć także płyty z muzyką filmową. Razem z premierami wszystkich części "Shreka" na rynku muzycznym pojawiały się odpowiednie soundtracki. Były to przede wszystkim albumy z piosenkami wykorzystanymi w filmie, bądź nim zainspirowanymi. W "Shreku Trzecim" pojawia się sporo piosenek, które odpowiednio dopasowane do kontekstu i dynamiki sceny, mogą wydawać się idealne i niezastąpione. Problem polega na tym, że nawet najgorsza piosenka odpowiednio dobrana do świetnego filmu, będzie w nim brzmiała dobrze. Jednak, kiedy zbiór takich piosenek wyda się na płycie, powstaje album, którego zadowolonym odbiorcą może być tylko oddany miłośnik filmu.

Soundtrack ze "Shreka Trzeciego" jest gadżetem, który kupuje się dziecku po wyjściu z kina - podobnie jak to się robi z balonikami w kształcie głowy zielonego ogra. Zresztą płyta ta niewiele różni się od owego balonika. Nadmuchana znanymi nazwiskami i tytułami, ładnie wyprodukowana, w środku jest kompletnie pusta. Prezentowane tu zestawienie piosenek jest nijakie i dziwnie nienaturalne.

W porównaniu z poprzednimi soundtrackami, ten jest zdecydowanie bardziej rockowy. Dominują ostre, gitarowe brzmienia takich zespołów jak Led Zeppelin czy Wolfmother, choć nie brakuje też popowych kawałków. Jest tu też kilka smaczków, jak chociażby cover przeboju Paula McCartney’a "Live And Let Die" pochodzącego z jednego z filmów o Jamesie Bondzie. Tradycyjnie na albumie pojawiła się także piosenka w wykonaniu Eddie’ego Murphy – odtwórcy roli Osła w oryginalnej wersji językowej. Jest to nowa wersja "Thank You (Falletin Me Be Mice Elf Again)" zespołu Sly & The Family Stone. Bliżej jednak temu utworowi do popisów Murphy’ego w "Dreamgirls", niż poprzednich części "Shreka". Zdecydowanie nie ma tutaj tej przebojowości i komizmu, co w przypadku "Livin' la Vida Loca" ("Shrek 2") czy "I'm A Believer" ("Shrek"). Obok tej kompozycji, najciekawszą na płycie wydaje się nowa wersja "Barracuda" formacji Heart, tutaj wykonywana przez Fergie.

Płytę wieńczy, krótki popis muzyki instrumentalnej Harry’ego Gregson-Williamsa. Niestety jest to ogromnie rozczarowujący fragment, który kompletnie nie zachęca do zapoznania się z partyturą Anglika wydaną przez Varese Sarabande. W trwającym niespełna trzy minuty utworze usłyszymy jedynie kilka nut świetnego tematu przewodniego, będącego znakiem rozpoznawalnym Shreka. Cała reszta to seria nic nieznaczących harmonii ujętych w typowo bajkowe orkiestracje.

Album ze "Shreka Trzeciego" wypada potraktować wyłącznie jako ciekawostkę, gadżet mający na celu szersze wypromowanie filmu. Mimo lawiny znanych wykonawców i coverów wielkich przebojów, to płyta kompletnie anonimowa. Stworzono ją według schematu poprzednich soundtracków z filmów o Shreku, toteż nie ma co liczyć na jakieś rewelacje. Trudno się tutaj doszukiwać też radiowego hitu, jak te, które pojawiały się przy okazji poprzednich części. Fragmenty zamieszczonych tu piosenek, wykorzystane w filmie brzmią świetnie, jednak poza obrazem soundtrack ze "Shreka Trzeciego" to ponad 45 minut przeciętności. Nie polecam.

Autor recenzji: Łukasz Waligórski


CD 1

01.

Royal Pain – Eels

02.

Do You Remember Rock 'N' Roll Radio? – The Ramones

03.

Immigrant Song – Led Zeppelin

04.

Barracuda – Fergie

05.

Live And Let Die – Paul McCartney & Wings

06.

Best Days – Matt White

07.

Joker and The Thief – Wolfmother

08.

Other Ways – Trevor Hall

09.

Cat's In The Cradle – Harry Chapin

10.

Losing Streak – Eels

11.

What I Gotta Do – Macy Gray

12.

Thank You (Falletin Me Be Mice Elf Again) – Eddie Murphy & Antonio Banderas

13.

Final Showdown – Rupert Everett & Maya Rudolph

14.

Charming's Plan – Harry Gregson-Williams

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz