• Kingsman: The Golden Circle
  • Suicide Squad, The
  • Tom Clancy’s Without Remorse
  • Revolver
  • Bosch

Game of Thrones – season 4

data publikacji: 14/06/2014

Gra o Tron – sezon 4

Game of Thrones – season 4

"...jednolite, puste tło..."

Kompozytor: Ramin Djawadi

Rok produkcji: 2014

Wytwórnia: WaterTower Music

Czas trwania: 60:40 min.

 

Zmierzch zapadł właśnie nad Westeros – zmierzch kolejnego sezonu. Sezonu mocnego, ciekawego i choć nie pozbawionego błędów oraz drobnych wpadek, to jednak po raz kolejny bijącego wszelkie rekordy oglądalności. Niestety, zmierzch ten ogarnął również muzyczną oprawę serialu, która wcześniejszej wiosny dawała w końcu nadzieję na ukontentowanie uszu melomanów. Bard Djawadi zwiódł jednak słuchaczy na manowce i zabawił się ich kosztem, stając się tym samym swoistym błaznem pośród siepaczy królestwa HBO.

 

Można by się burzyć o to, czy granie na ekranie utrzymało swój standardowo niski poziom, czy też do reszty zeszło na psy – te same, które trzeba było uspokajać po trzech poprzednich dziełach. Prawdą jednak, iż soundtrack z tego sezonu udowadnia tylko, jak kiepskim wyborem był ten Ramin-muzykant. Choć te X epizodów obfitowało w różnorakie wydarzenia, zostawiające w dodatku sporo miejsca dla podkładu, kompozytor właściwie tego nie wykorzystał. W serialu ilustracja niemal w ogóle się nie wybija, a jeśli już do tego czynu dochodzi, to nie otrzymujemy nic więcej, poza stylistyką znaną nam już z wielu innych prac przepastnych stajni Remote Control Productions – beznamiętną, elektroniczną papką, stawiającą głównie na postincepcyjne „BRRRRRAAAAWWWRWRMRMRMRMMMM!”, tudzież kolejne wariacje tematu przewodniego. Jeśli nawet tu i ówdzie natkniemy się na bardziej doniosłe fragmenty partytury (na przykład w bitwie na Murze), to przypuszczalnie nie zostaną nam w głowie na dłużej. Punktów do serialowego, ostatnio coraz bardziej posępnego klimatu także zresztą nie dodają. Słowem: bida panie, bida.

 

Jeszcze większa bida wieje od albumu – z roku na rok coraz to dłuższego, co bynajmniej nie cieszy, bowiem w przekroju sezonu trudno znaleźć choćby kwadrans naprawdę wartościowego materiału, podczas gdy na płycie sięga on aż godziny. Owszem, może jakiejś wielkiej trwogi tu nie uświadczymy, niemniej krążek straszy tak kompletnie nijakimi melodiami, iż większości z nich nawet się nie zauważa. Dotyczy to zarówno ścieżek typowo lirycznych, które po prostu brzęczą sobie w tle, jak jakieś muchy oraz całkiem pokaźnego action score’u, który może i miewa lepsze momenty, lecz z reguły ogranicza się do tradycyjnego ‘walenia w gary’ bez ładu i składu. Przekłada się na mocno jednolite, puste tło – typową tapetę, która szybko zlewa się w jedno i pozostawia doszczętnie obojętnym.

 

W kilku ledwie fragmentach sir Djawadi potrafi wyjść ponad to – głównie dzięki umiejętnie użytym chórom żeńskim, częstokroć eterycznym, a przez to pięknym samym w sobie. Początek „First of His Name”, końcówka „You Are No Son of Mine” i wieńczące krążek „The Children” (przypominające ten sam zabieg w „Mhysa” z poprzedniej płyty) to jedyne tutaj melodie, które wywołują jakieś emocje i przy tym nie straszą trzody. Jak na 60 minut reprezentatywnych dźwięków „Gry o Tron” to jednak zdecydowanie za mało – nawet, jeśli przyjąć, iż muzyka filmowa nie zawsze musi być przyjemna lub atrakcyjna poza kontekstem.

 

Czary goryczy dopełnia jeszcze piosenka – podobnie, jak na dwóch wcześniejszych albumach, zaczerpnięta wprost z jednego z odcinków. Tym razem do głosu doszła popularna trupa islandzka Sigur Rós. Niestety, ich płaczliwa interpretacja „The Rains of Castamere” woła o pomstę do wszystkich Bogów – Starych i Nowych. Nie dziwota, że nawet sam król Joffrey nie wytrzymał i przepędził ich ze sceny. Szkoda natomiast, że nie nakazał ich natychmiastowej egzekucji – tak słabe, nijakie i smętne jest to wykonanie nieśmiertelnego hymnu Lannisterów.

 

Ciekawym, że po dwóch średnich, acz zjadliwych odsłonach, Djawadi wrócił do źródeł, serwując nam partyturę o podobnej wartości, co pierwszy jego wkład w tą wystawną produkcję fantasy. Trudno zatem spoglądać w przyszłość optymistycznie – za dużo chmur na horyzoncie się uzbierało, za mało konkretów da się w powietrzu wychwycić. „Winter is coming” trzeba więc w tym przypadku potraktować bardzo dosłownie i lepiej zawczasu zamknąć izbę na cztery spusty. Bo biednym zwierzętom to już raczej nic nie pomoże...

 

P.S. Aby jeszcze bardziej wypromować serial wśród młodzieży, HBO postanowiło stworzyć także kompilację przebojów rapowych, luźno inspirowanych serią, o jakże chwytliwym tytule „Catch the Throne” („Złap Tron”). Można go odsłuchać za darmo na SoundCloud.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Main Titles

02.

The Rains of Castamere – Sigur Ros

03.

Breaker of Chains

04.

Watchers on the Wall

05.

I'm Sorry For Today

06.

Thenns

07.

Mereen

08.

First of His Name

09.

The Biggest Fire The North Has Ever Seen

10.

Three Eyed Raven

11.

Two Swords

12.

Oathkeeper

13.

You Are No Son of Mine

14.

The North Remembers

15.

Let's Kill Some Crows

16.

Craster's Keep

17.

The Real North

18.

Forgive Me

19.

He Is Lost

20.

I Only See What Matters

21.

Take Charge of Your Life

22.

The Children

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz