• Przepraszam, czy tu biją?
  • Mam tu swój dom
  • Sweet Tooth
  • Company Business – expanded score
  • Iron Giant, The – The Deluxe Edition

Muppets Most Wanted

data publikacji: 05/04/2014

Muppety: Poza prawem

Muppets Most Wanted

„...Muppety niewątpliwie dojrzewają...”

Kompozytor: Bret McKenzie, różni wykonawcy

Rok produkcji: 2014

Wytwórnia: Walt Disney Records

Czas trwania: 51:36 min.

 

Film „Muppety: Poza prawem” otwiera autoironiczna piosenka – „Bo nie ma jak sequel” („We’re Doing a Sequel”). Kermit i przyjaciele przypominają, że kolejne części kinowych przebojów powstają wyłącznie dla pieniędzy. Na ogół też nie dorównują oryginałom. Na szczęście nie dotyczy to przygód Muppetów, ani napisanej na ich potrzeby ścieżki dźwiękowej.

 

Bret McKenzie ponownie skomponował szereg sympatycznych piosenek. Tym razem Muppety zostają wplątane w kryminalną intrygę, więc w stosunku do poprzedniej części atmosfera nieco się zmienia. Muzyka ucieka od prostego popu na rzecz mniej słodkich, za to ciekawszych aranżacyjnie numerów jazzowych. Nad całością wciąż jednak unosi się musicalowy sznyt, jak ze staroświeckiego kabaretu.

 

Pop nie znika rzecz jasna zupełnie. Daje o sobie znać w prześmiesznej balladzie „Something So Right”, gdzie wraz ze świnką Piggy śpiewa królowa gatunku – Celine Dion. Znajdzie się tu wszystko, czego oczekuje się po piosence tego typu: delikatny fortepian, miękkie smyczki, łzawe wokalizy. Oczywiście wzruszyć się nie sposób, w końcu to pastisz doskonały.

 

Wybuchy śmiechu mogą natomiast wywołać słowa absolutnie fantastycznego „The Big House”, gdzie Tina Fey prezentuje uroki życia w gułagu. Jej przezabawnym wywodom towarzyszy żwawa melodia i niezawodny chórek więźniów. Zaraz potem następuje drugi z najjaśniejszych punktów płyty „I’ll Get You What You Want”, będące z kolei ukłonem w stronę disco.

 

Zasadniczo rzecz biorąc, poziom piosenek jest bardzo równy. Pod tym względem „Poza prawem” bije swojego poprzednika. Każdy kawałek ma w sobie coś ciekawego, wyjątkowego, wyróżniającego się. Poza może finałowym „Together Again” McKenziemu udaje się zachować świeżość. Nie idzie na łatwiznę, pisząc kolejne musicalowe klony. Wyraźnie obecność piosenek została głęboko przemyślana, a ich forma starannie dopasowana do poszczególnych scen.

 

Nie ma zarazem wrażenia chaosu. Różnorodność gatunkowa nigdy się nie rozłazi. Wszystko zostaje w żartobliwym świecie, gdzie jazz, pop, folk i typowe muppetowe szaleństwo bez problemu ze sobą współgrają. Z drugiej strony jednak „Poza prawem” brakuje trochę przebojowości. Kolejne piosenki robią wrażenie, ale nie nuci ich się po wyjściu z kina. Być może zabrakło tego jednego, głupiutkiego hitu (jak „Life Is a Happy Song”), od którego refrenu nie dałoby się uwolnić.

 

Z kolei na płycie największym kłopotem jest nadmiar materiału. Po filmowych piosenkach pojawia się jeszcze krótki fragment muzyki ilustracyjnej. To akurat dobry pomysł, którego bardzo poprzednio brakowało. Potem zaś następuje kilka nagrań demo. Nic one nie wnoszą, ba! w większości są dużo słabsze, niż ostateczne wersje. Wydaje się to sztucznym i niepotrzebnym zapychaniem bardzo dobrej płyty.

 

Bowiem poza tym jest to płyta faktycznie dobrze przygotowana. Liczne fragmenty dialogów z filmu nie przeszkadzają, a nawet nieźle wprowadzają w klimat. Nowe wersje znanych przebojów zostały zepchnięte na koniec, dzięki czemu nie gryzą się z oryginalnymi piosenkami. Jeśli dodać do tego naprawdę równy poziom, przy braku jednostajności, otrzymujemy mocnego kandydata do tytuły soundtracku roku.

 

Co prawda bez znajomości filmu piosenki mogą robić nieco mniejsze wrażenie, ale i tak nieźle się bronią. Dobrze jest się także wsłuchać w teksty, niektóre są naprawdę bardzo zabawne. Pod względem muzycznym Muppety niewątpliwie dojrzewają. Jest barwniej, dowcipniej, a zarazem jakby trochę... mądrzej. Warto było na ten sequel poczekać – i dla filmu, i dla ścieżki dźwiękowej.

 

Autor recenzji: Jan Bliźniak


CD 1

01.

„They’ve Ordered a Sequel” – Walter, Statler, Waldorf

02.

We’re Doing a Sequel – The Muppets, Lady Gaga, Tony Bennett

03.

„My Name First ___ Your Name” – Constantine, Ricky Gervais

04.

I'm Number One – Constantine, Ricky Gervais

05.

„The Casa Grande” – Kermit, Tina Fey, Jemaine Clement, Danny Trejo, Ray Liotta

06.

The Big House – Tina Fey, Josh Groban

07.

„Stick with Me” – Constantine, Miss Piggy

08.

I’ll Get You What You Want (Cockatoo in Malibu) – Constantine

09.

The Muppet Show Theme – Los Muppets

10.

„Answer Some Questions” – Ty Burrell

11.

Interrogation Song – Ty Burrell, Sam Eagle, The Muppets

12.

„Oh Foo Foo, It's Always Been a Fight” – Miss Piggy, Foo Foo

13.

Something So Right – Miss Piggy, Kermit, Celine Dion, The Muppets

14.

„We’re Goin’ Underground” – Kermit

15.

Working in the Coal Mine – Jemaine Clement

16.

„The Gulag Finale” – Kermit

17.

Together Again – The Muppets, Josh Groban

18.

Moves Like Jagger – Scooter and the Penguins, Pepé the King Prawn

19.

Macarena (Bayside Boys Remix) – Miss Piggy, The Flamingos

20.

Muppets Most Wanted Score Suite – Christophe Beck

21.

We’re Doing a Sequel Demo – Bret McKenzie

22.

The Big House Demo - Bret McKenzie

23.

What You Want Outtake – Bret McKenzie

24.

I’ll Get You What You Want (Cockatoo in Malibu) Demo – Bret McKenzie

25.

Something So Right Demo – Bret McKenzie

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz