• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

First Daughter – complete score

data publikacji: 28/03/2014

Córka prezydenta

First Daughter – complete score

"...w większości lekka i liryczna..."

Kompozytor: Michael Kamen, Blake Neely

Rok produkcji: 2004

Wytwórnia: nieznana (bootleg)

Czas trwania: 53:29 min.

 

„First Daughter” to przeciętna komedyjka romantyczna, traktująca o – jak sam tytuł wskazuje – najważniejszej nastolatce Ameryki i jej szkolno-miłosnych perypetiach. Średnio porywający, acz miejscami uroczy filmik wyreżyserował, co dość zaskakujące, Forest Whitaker, a do kas przyciągnąć miały takie wybory obsadowe, jak Katie Holmes i Michael Keaton (co jednak nie wypaliło). Muzyka przypadła natomiast w udziale Michaelowi Kamenowi, dla którego okazał się to być jeden z ostatnich filmów w karierze – dedykowany zresztą jego osobie, mimo iż produkcja ta trafiła do jankeskich kin na dwa miesiące przed śmiercią maestro.

 

Jednak już podczas prac nad muzyką Kamen miał trochę problemów zdrowotnych, a dodatkowo zajmował się też kilkoma innymi projektami. Stąd współkompozytorem „Córki prezydenta został Blake Neely – protegowany zarówno Hansa Zimmera, jak i samego Kamena, któremu wykonał wcześniej kilka orkiestracji. Tutaj jego zadaniem było przypuszczalnie rozpisanie i dokończenie pomysłów/tematów Kamena, z czego wywiązał się sumiennie, bowiem ani razu, w żadnym utworze muzyka nie kiksuje i nie da się wychwycić różnic w podejściu do brzmienia, jak i samej historii.

 

Ponieważ to romans z kilkoma dowcipami w tle, to i ścieżka dźwiękowa prezentuje się radośnie, jest w większości lekka i liryczna. Miewa oczywiście momenty bardziej patetyczne, odnoszącego się bezpośrednio do głowy państwa („Proud Dad”, „Air Force One”), ale są one podane w bardzo subtelny sposób – głównie za pomocą sekcji dętej i werbli w tle. Dominują rytmy przyjemne, odpowiednio nastrojowe (delikatne chóry i żeńskie wokalizy, lira, no i smyczki), które w filmie zaznaczają swą obecność w mało pamiętnym (może za wyjątkiem tematu przewodniego, jaki w pełnej krasie ukazuje się już w otwierającym „Once Upon A Time”), ale zauważalnym stylu. Trafnie dopełniają one klimatu miłosnych uniesień, a kiedy trzeba sprawdzają się też jako podkład wątków typowo zabawnych, tudzież slapstickowych (mickey-mousing w ilościach zjadliwych).

 

Muzyka instrumentalna zgrabnie uzupełnia się także z licznie wykorzystanymi w filmie piosenkami, z których kilka umiejętnie tu wpleciono (najlepiej wypada bodaj „Leaving Campus” i „Sea of Dreams” z ładnym głosem Joanny), co bez problemu przywołuje na myśl konkretne momenty ruchomego obrazu i sprawia, że niektórzy ponownie sięgną po chusteczki. Dla osób postronnych na dłuższą metę nie będzie to jednak nic specjalnego.

 

Podobnie zresztą, jak i płyta – bootleg (prawdopodobnie dvd-rip), jaki opatrzono nazwą „complete score”, z czym można by się kłócić (niby wszystkie najważniejsze tematy tu są, lecz z drugiej strony film trwa dwa razy tyle, co zaprezentowany tu materiał). Poszatkowany na 28 utworów, często bezlitośnie krótkich, o zjadliwej, ale pozostawiającej nieco do życzenia jakości dźwięku, to nie jest coś, co chce się słuchać, a tym bardziej jeszcze do tego wracać.

 

Trochę szkoda więc, że muzyki tej nadal oficjalnie nie wydano (czemu z pewnością winna porażka filmu w box office). Mimo pewnej miałkości posiada ona kilka niezaprzeczalnych walorów, klasę i urok, które aż proszą się o jakiś skromny, choćby i 30-minutowy krążek, okraszony estetyczną poligrafią i stosowną książeczką. Cóż, może kiedyś... Póki co fani tej produkcji/kompozytora muszą zadowolić się opisanym tu bootlegiem, który ma tą zaletę, iż bez problemu można go wyłowić z sieci – za darmo i bez kompleksów. Moja finalna nota to 2,5 i choć samą muzykę oceniam na trochę więcej, to nie zamierzam polecać, gdyż jest to pozycja, jaką na dobrą sprawę przyjmuje się wzruszeniem ramion.

 

P.S. TU znajduje się pełna lista wykorzystanych w filmie utworów źródłowych.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Once Upon a Time

02.

Normal Boring Girl

03.

To the Kitchen

04.

The Dancing

05.

Proud Dad

06.

Goodbyes

07.

New Room

08.

Missing Real Party

09.

2 Hours...

10.

First Invitation

11.

In Class

12.

Cute Boy

13.

Secret Service Light

14.

Hiding

15.

Talking... Late

16.

Feeling Lonely

17.

Getting Some Hair

18.

1st Kiss

19.

Air Force One

20.

The Sad Truth

21.

Who Am I?

22.

Going Too Far

23.

Leaving Campus (zawiera Sea of Dreams by Joanna)

24.

Dad is Concerned

25.

Second Chance

26.

The Dance (zawiera The Way You Look Tonight by The Inaugural Ball Choir)

27.

The Kiss

28.

Once Upon a Time (End Title) [zawiera Dance My Dreams by Tamia]

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz