• Three Thousand Years of Longing
  • Spirit Untamed
  • See How They Run
  • I Am Not Okay with This
  • Where the Crawdads Sing

Shawshank Redemption, The

data publikacji: 27/02/2014

Skazani na Shawshank

Shawshank Redemption, The

"...daje nadzieję..."

Kompozytor: Thomas Newman

Rok produkcji: 1994

Wytwórnia: Epic Records / Sony

Czas trwania: 53:32 min.

 

Drogi Internauto,

 

Jeśli to czytasz, to znaczy, że wszedłeś na stronę. A skoro doklikałeś tak daleko, może zechcesz pójść jeszcze dalej i przeczytać cały tekst?

 

Pamiętasz nazwę miasteczka, do którego zmierzał Andy Dufresne w filmie Franka Darabonta? Jeśli tak, to z pewnością wiesz także, kto do tej produkcji napisał muzykę. Oczywiście chodzi o Thomasa Newmana, dla którego tytuł ten okazał się dużym sukcesem, zwieńczonym pierwszą i od razu podwójną (wespół z „Little Women”) nominacją do Oscara. Pamiętasz, co w niej takiego wyjątkowego?

 

Tak, to z pewnością jedyny w swoim rodzaju klimat. Namacalna atmosfera zimnych murów więzienia Shawshank, jaki odzwierciedlają niewzruszone akordy syntezatorów oraz dźwięki elektroniki – niekiedy agresywnej, często złowrogiej – połączone z ponurymi nutami wiolonczeli i delikatnej, wielce ulotnej sekcji smyczkowej. Ta ostatnia, wespół z równie łagodnym fortepianem, jaki często wybrzmiewa solo, symbolizuje zamkniętą w tych murach istotę człowieczeństwa i tlący się w nim płomyczek nadziei na przetrwanie. A to, jak zapewne wiesz, rzecz niezwykle kluczowa w kontekście filmu, z jakim ilustracja współgra perfekcyjnie – czego najlepszym bodaj dowodem umieszczony w samym środku albumu, pełen ekspresji utwór tytułowy, w jakim oba te elementy toczą między sobą istną walkę.

 

Fakt jednak faktem – to minimalistyczne podejście sprawia, że niekiedy w oderwaniu od obrazu, a nawet i w nim samym soundtrack nie porywa („Elmo Blatch”). Z każdym utworem staje się jednak pewną nieodłączną cząstką historii, wobec czego trudno wyprzeć go ze świadomości. Możliwe więc, że z początku nie zrobi on na Tobie wrażenia, nie przypadnie do gustu. Warto jednak poświęcić mu trochę uwagi i czasu. To wszystko, czego potrzeba: uwaga i czas. No, i może jeszcze odpowiedni sprzęt grający, w środku którego znajdziesz zbawienie.

 

Nie jest to zresztą długa płyta i nie nuży, pomimo tego, że gros materiału – za wyjątkiem może jeszcze swoistego action score’u w „And That Right Soon” i powiązanego z nim, mocno dramatycznego „His Judgement Cometh” – pozostaje skromna w formie, jak i wymowie, opierając się na prostych, lecz niezwykle sugestywnych środkach wyrazu, niekiedy jedynie zabarwionych luźniejszymi, bardziej nietypowymi rytmami („May”, „Workfield”). Pod tym względem przypomina mi ona nieco Andy’ego – człowieka wyciszonego, niepozornego, lecz przy tym… Zresztą dobrze go znasz, nie raz grywałeś z nim w szachy i pomagałeś przy książkach, więc co Ci będę pisał.

 

Tą rytunę brzmień okazjonalnie uzupełniają jeszcze istotne elementy źródłowe – piosenka The Ink Spots, stylowo towarzyszącą prologowi, swojskie rytmy Hanka Williamsa (nie cierpiane przez wszystkich, prócz Heywooda) oraz, chyba najważniejsza pod tym względem, aria Wolfganga Amadeusza Mozarta, która tamtego popołudnia na dziedzińcu przyniosła wyjątkową chwilę ukojenia i wolności. Pamiętasz, jak Red przyrównał te dwa soprany do ptaka, który rozjaśnił naszą klatkę? Zaprawdę niesamowita to była chwila – a melodia ta wciąż powraca w moich snach, choć za diabła dalej nie wiem, o czym one śpiewają…

 

Swoją drogą to ciekawe, że na albumie zabrakło jeszcze dwóch piosenek: „Put The Blame On Mame” duetu Allan Roberts i Doris Fisher oraz „Willie and The Hand Jive” Johnny’ego Otisa. Choć może to i lepiej, bo dla samej fabuły nie mają tej samej wagi, co wcześniejsze fragmenty, a w obecnej formie krążek jest odpowiednio spójny i idealnie wyważony.

 

Liczę więc, że okażesz mu więcej serca i cierpliwości, niż wspomnianym pojedynkom szachowym z Andym, a czytając ten tekst uśmiechniesz się na podobne wspomnienia, właśnie dzięki tej kompozycji. To wspaniała muzyka filmowa, która nie pozwala zapomnieć o tym, że są też miejsca nie zrobione z kamienia. Jej nie można odebrać. Przypomina o rzeczach, o których tylko my wiemy. Daje nadzieję. Nadzieja to dobra rzecz, być może najlepsza – a to, co dobre, nie przemija...

 

Twój przyjaciel,


 

P.S. A jeśli Cię to ciekawi, to wiedz, że muzykę Newmana użyto w niezliczonej ilości zwiastunów, m.in. do: „All the King's Men”, „Brokeback Mountain”, „Finding Forrester”, „Ghosts of Mississippi”, „The Green Mile”, „The Horse Whisperer”, „The Hurricane”, „LOTR: The Fellowship of the Ring”, „Million Dollar Baby”, „The Rookie”, „Seabiscuit”, czy „White Oleander”.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

May

02.

Shawshank Prison (Stoic Theme)

03.

New Fish

04.

Rock Hammer

05.

An Inch of His Life

06.

If I Didn't Care – The Ink Spots

07.

Brooks Was Here

08.

His Judgement Cometh

09.

Suds on the Roof

10.

Workfield

11.

Shawshank Redemption

12.

Lovesick Blues – Hank Williams

13.

Elmo Blatch

14.

Sisters

15.

Zihuatanejo

16.

The Marriage of Figaro / 'Duettino - Sull' Aria (Mozart) – Karl Böhm & Deutsch Oper Berlin feat. Edith Mathis & Gundula Janowitz

17.

Lovely Raquel

18.

And That Right Soon

19.

Compass and Guns

20.

So Was Red

21.

End Title

Komentarze

Średnia ocena czytelników: 4  

J.B. 27-02-2014, 22:39

Och, nie. Przecież ta płyta jest potwornie nudna. "Stoic Theme" jeszcze się jakoś pamięta, ale reszta...? Porządna, klimatyczna praca, nic poza tym.


Mefisto 28-02-2014, 02:05

"Och, nie"? :D Tak jakbym zbił Twoją ulubioną wazę. Poza tym nigdy nie oceniam jedynie płyty (chyba, że opisuję konkretne wydanie), a całokształt.


patyczak 28-02-2014, 08:32

"Stoic Theme" to dla mnie jedna z najlepszych rzeczy w muzyce, a i reszta utworów daje radę. I nie umiem ocenić muzyki w oderwaniu od kontekstu, czyli mojego ulubionego filmu, więc piątka się należy:D


J.B. 28-02-2014, 22:55

Ale za całokształt o dwie nutki w życiu bym nie podniósł. W filmie zresztą też nie zrobiła na mnie większego wrażenia, choć przyznaję, że oglądałem dawno i bez szczególnego zainteresowania.


Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz