• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Cars

data publikacji: 09/08/2006

Auta

Cars

"...średnio zjadliwy mariaż..."

Kompozytor: Randy Newman, różni wykonawcy

Rok produkcji: 2006

Wytwórnia: Walt Disney Records

Czas trwania: 52:16 min.

 

Kiedy widzimy zlepek słów "Disney" i "Pixar", to od razu możemy łatwo przewidzieć, że chodzi o animację, która łączy ze sobą dwa pokolenia. Młodsze otrzymuje wtedy bajkę z przesłaniem, a starsze humor z podtekstami. Wszyscy natomiast otrzymują rozrywkę na wysokim (od paru dobrych lat) poziomie, a producenci zaczynają liczyć pieniądze na tym zarobione. Nie inaczej jest z filmem "Cars" (u nas trafnie, jako "Auta"). Wprawdzie ostatnia współpraca tych wielkich wytwórni długo stała pod znakiem zapytania, a jej sukces można określić jako umiarkowany, to jednak film na pewno się zwrócił, zostawiając na widzach pozytywne odczucia. Ot, zwykły, animowany blockbuster – w sam raz na kończące się lato.

Mniej więcej tak samo sprawa ma się z soundtrackiem. Disney, nawet po wejściu w spółkę z Pixarem, od lat nie pozostawia nam wątpliwości co do tego, jaka będzie muzyka do najnowszego filmu. Nie inaczej jest tym razem – soundtrack z "Aut" to typowa produkcja do rodzinnej animacji, gdzie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Mamy więc zbiór piosenek, które pojawiają się, tudzież pasują do filmu i mamy też 'wyodrębniony' score, który napisał - po raz n-ty chyba, jeśli idzie o animację – Randy Newman. Piosenki są, nawet jak na Disneya, bardzo typowe. Tak typowe, że aż się zawiodłem. Dostajemy ich bowiem 9, z czego większość stanowią stare szlagiery, jak np "Life Is a Highway" czy "Sh-Boom". W dodatku prezentują one wg mnie bardzo średni poziom, z zupełnie bezpłciową, 'nową' Sheryl Crow na czele. Gwoździem do trumny jest "Route 66" w dwóch wersjach oraz piosenka Hanka Williamsa, która wyraźnie odseparowana od reszty zachodzi na partyturę Newmana, skutecznie psując jej odsłuch. Tak że jeśli idzie o piosenki, to słowa "nic specjalnego" powinny wystarczyć za rekomendację.

Na szczęście dalej jest już znacznie lepiej. Po odjęciu piosenek dostajemy bowiem score Newmana, który zamyka się w 20 minutach. Jako, że Randy to nie żółtodziób, toteż wie co, gdzie, jak i dlaczego zagrać. Sęk w tym, że oprócz paru ścieżek, on także napisał dość przewidywalną i sztampową partyturę. Trudno powiedzieć, żebym spodziewał się po niej czegoś wielkiego, ale przecież animacja daje kompozytorom największe pole do popisu. Newman wykorzystał to tylko w niewielkim stopniu, tworząc nuty chwilami aż do bólu disneyowskie. Nie jest to może nic a la Menken (do którego nic nie mam, aczkolwiek taką muzykę trzeba lubić), ale też i nie wykazał się oryginalnością. Na całe szczęście jest to kompozytor na tyle wprawiony i utalentowany, że jego dokonania, nawet w tych najsłabszych momentach, słucha się bez bólu.

Z pewnością do najlepszych i najbardziej pamiętnych kompozycji należą te, które odpowiadają największej filmowej atrakcji, czyli wyścigom. "The Big Race" wraz z poprzedzającymi go "The Piston Cup" i "Pre-Race Pageantry" oraz "McQueen's Lost" i przede wszystkim "Opening Race" to świetny kawał action score, o chwytliwej melodii i ciekawych rozwiązaniach muzycznych, jak łączenie gitary elektrycznej z klasyczną orkiestrą (a to przecież bajka Disneya). Jak same nazwy wskazują, to właśnie te kompozycje cechuje dynamika i podwyższony poziom adrenaliny. Dlatego też je uważam za najlepsze w odsłuchu. I choć tu też widoczne są jak na dłoni wszelakie cechy mickey-mousingu, to bardzo łatwo o tym zapomnieć i dać się porwać wielkiej przygodzie, jaką oferują.

 

Często o ich klasie świadczą tylko pojedyncze momenty, jak genialny kawałek "Opening Race", ale nie ma to większego znaczenia w przekroju całości. Poniekąd do tej grupy zalicza się jeszcze "Dirt Is Different", aczkolwiek podobał mi się on ciut mniej i jest on wg mnie bardziej przygodowym kawałkiem, aniżeli typowym "akcjożercą". Pozostałe utwory, to klasyczny opis bohaterów ("Bessie") i wydarzeń ("New Road"), który nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wprawdzie Newman bardzo ciekawie wprowadza tu motyw wiejski (wspomniana "Bessie"), który następnie łączy na różne sposoby z innymi, ale nie jest to coś, czego byśmy nie słyszeli wcześniej - choćby właśnie u Menkena w "Home on the range". Poza tym jest to typowa partytura filmu animowanego, bez zbędnych fajerwerków. Owszem, słucha się jej przyjemnie, a czas zlatuje przy niej szybko, ale nic poza tym. W filmie spisywała się ona o niebo lepiej – ale przecież po to została napisana...

Cała płyta pozostawia po sobie mieszane uczucia. Z jednej strony mamy bowiem zlepek dość średnich piosenek, z których żadna się tak naprawdę nie wybija; a z drugiej typowy score z kilkoma tylko momentami, które zapadają w pamięć. Może gdyby podzielić to na dwie osobne płyty, to wrażenie byłoby lepsze. Niestety producenci pokpili sprawę i dostaliśmy średnio zjadliwy mariaż. Z całą pewnością znajdzie się masa osób, które płytę polubią. Mnie jednak taki przewidywalny galimatias sprawił średnią przyjemność. Dlatego też w tym przypadku zachowam iście szwajcarską neutralność.

P.S.: Jak zwykle na koniec wspomnę o innych wydaniach. Disney wydał bowiem jeszcze sporo innych płyt. Pierwsza to specjalne wydanie opisywanego albumu, które zawiera film "Making Of" oraz rozszerzoną wersję "Route 66" – jej okładka różni się odrobinę fakturą tła. Druga płytka jest limitowaną edycją sygnowaną przez firmę Goodyear i nie różni się zupełnie niczym od opisywanego tu wydania, poza stosownym artworkiem. Kolejne trzy albumy, to zbiory piosenek i melodii inspirowanych filmem, odpowiednio zatytułowane, jako: "Lightning McQueen's Fast Tracks", "Mater's Car Tunes" i "Songs and Story: Cars.". No i w końcu istnieje jeszcze również wydanie promocyjne samego score'u, na którym znaleźć można wszystkie 11 ścieżek.

Autor recenzji: Mefisto


CD 1

01.

Real Gone – Sheryl Crow

02.

Route 66 – Chuck Berry

03.

Life Is a Highway – Rascal Flatts

04.

Behind the Clouds – Brad Paisley

05.

Our Town – James Taylor

06.

Sh-Boom – The Chords

07.

Route 66 – John Mayer

08.

Find Yourself – Brad Paisley

09.

Opening Race

10.

McQueen's Lost

11.

My Heart Would Know - Hank Williams

12.

Bessie

13.

Dirt Is Different

14.

New Road

15.

Tractor Tipping

16.

McQueen and Sally

17.

Goodbye

18.

Pre-Race Pageantry

19.

The Piston Cup

20.

The Big Race

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz