• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

data publikacji: 10/02/2013

Abraham Lincoln: Łowca wampirów 3D

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

"...siła nie zawsze leży w prawdzie..."

Kompozytor: Henry Jackman

Rok produkcji: Sony Classical

Wytwórnia: 2012

Czas trwania: 45:31 min.

 

Henry Jackman przyciągnął do siebie większą uwagę słuchaczy i krytyków przyzwoitą ilustracją do bardzo udanego filmu „X-Men: First Class”, której największą atrakcją był efektowny temat Magneto, z powodzeniem przenoszący monumentalną ekspresję zimmerowskiego „Dream Is Colapsing” z „Incepcji” bez dosłownego kopiowania utworu. W przeciwieństwie do większości współpracowników i członków RCP, Jackman potrafi sypnąć garść indywidualności w stęchłą stylistykę organizacji lub chociaż błyskotliwie wykorzystać elementy zastane. Można więc powiedzieć, że zasłynął jako twórczy absorber stylu słynnego Niemca.


Niestety, „Abe The Hunter” nie wpływa dobrze na reputację kompozytora – stanowi nużący, pozbawiony melodycznych, aranżacyjnych i technicznych atrakcji szmerek muzyczny, który ledwo zauważalny jest w filmie. Brakuje tu atrakcji na miarę tematu Magneto z „First Class”. Raczej nie można tego faktu usprawiedliwić słabością czy głupotą obrazu, który poza kilkoma pozbawionymi wyobraźni, słabo zrealizowanymi scenami akcji i tandetną choreografią walk, jest całkiem zabawną alternatywną wizją historii, a już na pewno dostatecznie sugestywną, żeby pobudzić humorystyczne rejony ośrodków kreacyjnych. Na gruncie tej impresji można by oprzeć przynajmniej niezłą rozrywkę. Tymczasem Jackman nie zdobył się na żadne, nawet satyryczne odwołania do muzyki epoki, ani nie zadbał o jakiekolwiek osobliwości instrumentacyjne, które mogłyby uwydatnić tło historyczne. Nie pokusił się też o parodystyczne skrzywienie patetycznego idiomu optymistycznej muzyki amerykańskiej lub chociażby jej sarkastyczną demonizację. Ewidentnie zabrakło mu wprawy w orkiestrowym rzemiośle.


Obecność sił nadprzyrodzonych w świecie przedstawionym odmalował tandetnymi efektami elektronicznymi (rozciągniętymi ‘crashami’, szumami, ‘skwierczeniem’, permanentnym dudnieniem), gitarami elektrycznymi (powielenie pomysłu z X-Menów) oraz mało wyszukanymi układami dysonansów. Z ilustracyjnego punktu widzenia, jedyne, co zwraca uwagę, to sprzężenie szkieletów rytmicznych efektu dźwiękowego jadącego pociągu i utworu „80 Miles” – z tym, że jest to smaczek jedynie na seans filmowy. Sam pomysł nie jest zresztą zbyt oryginalny, choć w całościowym ujęciu jawi się jako błyskotliwy.


Muzyka akcji, acz lepiej napisana niż u przeciętnego ‘kompozytora-autopilota’ – zmiany rytmiczne, przetwarzanie motywów, czasem nieregularne akcenty – i tak nuży, wciąż bazując na smyczkowym ostinacie i pulsującym rytmie ‘plastikowej’ perkusji, czyli taniej adaptacji zimmerowskich Batmanów. Wyjątek stanowi utwór „The Horse Stampede”, gdzie Jackman najprawdopodobniej zaczerpnął trochę techniki Harry’ego Gregson-Williamsa (zmienne motywy smyczków, 'harmoniczno-warstwowe' potęgowanie motoryki, a nie tylko 'repetycyjno-tarasowe').


Tematyka to niestety kolejny kołek w serce. Uchwycić można obecność tylko jednego, banalnego swoją drogą tematu, otwierającego płytę. Jedyną ciekawostką jest jego niezwykłe podobieństwo do tematu głównego z „Atlasu Chmur”. Ma zbliżony, falujący rysunek melodyczny, zawiera identyczny skok o sekstę małą w dół z piątego stopnia gamy i jest nawet w tej samej tonacji. Ponadto sposób jego przetwarzania jest porównywalny do zastosowanego przez tercet Tykwera. Fragment od 2:00 do 2:11 min. brzmi jak żywcem wyjęty z „Atlasu...”. Nietypowa zbieżność, bo niemożliwe, aby kompozytorzy inspirowali się „AL: VH”.


Henry Jackman nie wykazał się tym razem inwencją w ilustracji obrazu. Mógł zabawić się konwencją lub chociaż uciec się do przystępnego efekciarstwa. Tymczasem, być może za sprawą producentów, podszedł do tematu zbyt poważnie. A wbrew przesłaniu filmu, siła nie zawsze leży w prawdzie.

Autor recenzji: Andrzej Szachowski


CD 1

01.

Childhood Tragedy

02.

Vampires

03.

What Do You Hate?

04.

Power Comes From Truth

05.

You Are Full Of Surprises

06.

Mary Todd

07.

The Horse Stampede

08.

Henry Sturgess

09.

Adam

10.

Rescue Mission

11.

Inauguration

12.

All Slave To Something

13.

Emancipation

14.

Haunted By The Past

15.

Battle At Gettysburg

16.

Forging Silver

17.

80 Miles

18.

The Burning Bridge

19.

Not The Only Railroad

20.

The Gettysburg Address

21.

Late To The Theater

22.

The Rampant Hunter

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz