• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Fringe: Season 3

data publikacji: 24/04/2012

Fringe: Na granicy światów – sezon 3

Fringe: Season 3

"...prezentacja albumowa pozostawia wiele do życzenia..."

Kompozytor: Chris Tilton

Rok produkcji: 2012

Wytwórnia: Varese Sarabande / Colosseum

Czas trwania: 76:31 min.

 

Seriale sci-fi nie mają łatwego życia w Stanach ery post-lostowej i większość z nich („V”, „Flashforward”, „Heroes”, a ostatnio „Terra Nova”) przedwcześnie i w bólach znika z anteny. Z podobnym losem boryka się od dłuższego czasu również „Fringe”, którego ostatni odcinek pierwszego sezonu śledziło 9 mln Amerykanów, a trzeciego już zaledwie 3 mln. Serial stąpa po cienkiej linii i jego byt w telewizji z każdym sezonem wydaje się być przesądzony. Jednak posiada on coś, czego nadmienione produkcje nie miały, a mianowicie szeroko wygenerowaną bazę wiernych fanów, dzięki którym – jak i wciąż przychylnym opiniom – seria ta ciągnie dalej.

 

Do trzeciego sezonu powrócił także kompozytor, Chris Tilton – pełen świeżych pomysłów w poprzedniej osłonie, tym razem postawił jednak na sprawdzoną już bazę tematyczno-brzmieniową. Nie ma w tym oczywiście nic złego, a kompozytor naturalnie, acz już nieco wtórnie i przez to ciężko kontynuuje opowiadaną historię. Dochodzi tu również kwestia wydania, a dokładniej natury serialowej muzyki. Gdy ma się do dyspozycji 22 odcinki w sezonie, po około 25 minut muzyki w każdym, trzeba jakoś zagospodarować ‘jedynie’ 80-minutowy krążek – mając przy tym na uwadze zagorzałych fanów, którzy skrupulatnie liczą każdą sekundę. I choć już poprzednie albumy były upchane po brzegi, tu rozwarstwiono jednak wszystko na aż 34 utwory. Trzeba więc naprawdę odpowiedniego skupienia i samozaparcia, aby podczas odsłuchu całość nie zlewała się w jedno i by móc wyłapać wszystkie najlepsze kompozycje. A tych trochę tu uświadczymy.

 

Jak już wspomniałem, czeka nas tu głównie powtórka z rozrywki, choć Tilton zdaje się ‘zaostrzać’ pracę sekcji smyczkowej, nadając jej intensywniejsze, odważniejsze i mocniejsze brzmienie, osiągnięte technikami rodem z „Lost”. Tematycznie króluje tu rzecz jasna temat oddziału Fringe, ale w sukurs przychodzą mu też inne, znane już motywy, m.in. specjalnie przygotowane przez kompozytora na potrzeby krążka, tematyczne mini-suity („Olivia”, „The Observers”, „Peter”, „Fringe Division”), bądź też minutowe wstawki (np. utwory nr. 9-11 i 13). Wiele z tych krótkich kawałków potrafi nieco wybić słuchacza z rytmu, ale i z dłuższymi kompozycjami może być podobnie, gdyż zazwyczaj przybierają one kształt zbioru tematów, w których nastrój często się zmienia, co nie każdemu może przypaść do gustu.

 

Jeśli jednak ktoś wpadnie w marazm, to skutecznie powinien wyrwać go z niego efektowny action score („The Escape From Liberty Island”, „Take It To The Tank”, „Best Chase Scenario”), serwowany tu nie raz. Liryka również trzyma wysoki poziom – wystarczy przytoczyć dramatyczne „May The Best World Win”, czy wzruszające „The Persistence Of Walternate’s Vision” i „Funeral Pyre Straits”. Spore wrażenie robi również nowy temat, jaki na potrzeby tego sezonu przygotował kompozytor. Pierwszy raz pojawia się on pod koniec „Reciprocity”, ale usłyszeć można go również w „The Way The World Crumbles”, bądź „The Vanishing Bishop”.

 

Muzyka z trzeciego sezonu prezentuje równie wysoki poziom, co druga odsłona, jednak jej rozległa prezentacja albumowa pozostawia wiele do życzenia i skutecznie utrudnia czerpanie przyjemności z odsłuchu. Nie zmienia to jednak faktu, że cała ilustracja do „Fringe”, gdzie każdy odcinek otrzymuje pełnowymiarowy score, należy obecnie do jednej z najlepszych i najbogatszych w telewizyjnym świecie seriali. I chociaż ‘trójka’ lekko rozczarowuje, to jej dramatyczny klimat wciąż trzyma całość w ryzach i pozwala z wypiekami na twarzy wyczekiwać na to, co przyniesie kolejny sezon.

Autor recenzji: Michał Łoszczyk


CD 1

01.

The Escape From Liberty Island

02.

Slow Motion Sickness

03.

Newton’s Last Mission

04.

May The Best World Win

05.

Sneaking Sense Of Liberty

06.

Hot Brief Injection

07.

Capturing The Dunhams

08.

Take It To The Tank

09.

The Original Dunham

10.

I Thought She Was You

11.

My So-Called Strife

12.

Olivia

13.

The Firefly

14.

Best Chase Scenario

15.

The Observers

16.

Reciprocity

17.

The Persistence Of Walternate’s Vision

18.

Imagination Building

19.

The House Of Birth

20.

Oppenheimer Maneuvers

21.

WWPD

22.

Singe and Surge

23.

Peter

24.

Apocalypse In Judgement

25.

As The Crowbar Flies

26.

Wake Up And Smell The Catastrophe

27.

The Way The World Crumbles

28.

Walter Skelter

29.

A Universe For A Universe

30.

Funeral Pyre Straits

31.

The Mourning After

32.

We Are A Strange Loop

33.

The Vanishing Bishop

34.

Fringe Division

Komentarze

Średnia ocena czytelników: 3  

Wawrzyniec 25-04-2012, 14:37

Muzyka dalej ma klimat i trzyma poziom, ale powoli czuję trochę zmęczenie materiału. Nie wspominając o wydaniu, które naprawdę potrafi zniechęcić. Nie wiem czy będę do tej ścieżki tak chętnie wracał jak do jedynki i dwójki.


Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz