• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Star Wars, Episode I: The Phantom Menace – Ultimate Edition / Complete score

data publikacji: 31/09/2008

Gwiezdne Wojny, epizod I: Mroczne widmo – Ultimate Edition / Complete score

Star Wars, Episode I: The Phantom Menace – Ultimate Edition / Complete score

"...jest przykładem, w jaki sposób nie należy wydawać muzyki..."

Kompozytor: John Williams

Rok produkcji: 2000

Wytwórnia: Sony Classical

Czas trwania: CD 1 - 57:27; CD 2 - 67:04 min.

Star Wars, Episode I: The Phantom Menace – Ultimate Edition / Complete score

"...jak na nieoficjalne wydanie jakość jest zaskakująco dobra..."

Kompozytor: John Williams

Rok produkcji: 2000

Wytwórnia: World Records (bootleg)

Czas trwania: CD 1 - 64:37; CD 2 - 66:32 min.

 

Muzycznie "Mroczne Widmo" okazało się wielkim hitem. Genialny score Johna Williamsa doskonale się sprzedawał, przynosząc duże zyski. Jednak apetyty milionów fanów dobrej muzyki nie zostały zaspokojone nawet przez siedemdziesiąt pięć minut oficjalnego soundtracku od Sony Classical. Trudno uznać ten fakt za zaskakujący biorąc pod uwagę, że wiele wyśmienitych kawałków zostało na nim pominiętych i można je było podziwiać tylko w filmie. Na całe szczęście rozszerzone wersje soundtracku pojawiły się już w roku 2000 i możliwe było przesłuchanie Bootlegu muzyki Johna Williamsa oraz Ultimate Edition, czyli kolejnego wydania do Sony Classical. Obie płyty zawierają praktycznie całą muzykę z filmu Lucasa i dają około 130 minut doskonałej rozrywki.

Na pierwszym wydaniu muzyki z "Mrocznego Widma" zabrakło nie tylko wielu ciekawych utworów, ale pominięte zostały nawet bardzo ważne dla całości score'u tematy. Spośród tych niesłusznie zapomnianych najlepiej prezentuje się motyw poświęcony Qui-Gonowi. Ta niezwykle wciągająca melodia jest jedną z największych muzycznych ozdób filmu. Doskonale sprawdza się w muzyce akcji, czego dowodem jest jej aranżacja podłożona w scenie pustynnej walki Qui-Gona i Dartha Maula. "Qui-Gon and Darth Maul Meet" ("Duel in the Desert")# to niezwykle energetyczna i efektowna kompozycja. Wsłuchując się w nią można zauważyć, że jest niejako "walką" dwóch motywów. Rozpoczynają ją mroczne dźwięki perkusji i dętych drewnianych jednoznacznie kojarzące się z Darthem Maulem, po których następuje niezwykle elektryzująca fraza tematu dzielnego Rycerza Jedi. Jednak motyw Qui-Gona jak przystało na temat najwyższej klasy prezentuje również swoje delikatniejsze oblicze. Na początku "Anakin is Free" doskonale buduje napięcie, a w scenie śmierci bohatera, któremu został poświęcony staje się niezwykle liryczny. Jeszcze piękniejszy jest temat Shmi. Jego sentymentalne dźwięki w chwili pożegnania Anakina przenoszą widza w sam głąb smutnej sceny. Tej melodii możemy posłuchać w "The Racer Roars to Life / Anakin's Midi-Chlorian Count" i "Watto's Deal / Shmi and Qui-Gon Talk" ("Qui-Gon & Shmi / Kids at Play / "It's Working"").

Oprócz tego rozszerzone wydania muzyki z "Mrocznego Widma" oferują nam jeszcze wiele bardzo smakowitych kąsków. Niezwykle wciągających utworów akcji takich jak: "Tide Turns/The Death of Darth Maul", "Fighting the Guards", "Anakin Defeats Sebulba" ("Anakin Destroys the Reactor", "Freeing the Pilots / Escape from Naboo / Heroics of Artoo Detoo"). Lirycznych i mrocznych momentów: "Darth Maul and the Sith Spacecraft", "Padme Meets Anakin" ("Arrival of Darth Maul", "Anakin will not be Trained / Midichlorians") i więcej przyjemnych przywołań tematów z Oryginalnej Trylogii: "Darth Sidious", "Fighting the Destroyer Droids" ("The Jedi Knights / Amidala & the Nemoidians / The Invasion Begins", "Darth Sidious & Nute Gunray / The Bongo Trip / Droids Invade Theed").

Oba wydania maja też swoje wady. Bootleg, jako, że nie powstawał na bazie materiałów z sesji nagraniowej, a jedynie odpowiednio wyciętej z filmu ścieżki dźwiękowej, zawiera zanieczyszczenia. Czasami można usłyszeć lekko zaznaczone efekty specjalne, dialogi czy szum pustynnego wiatru. Jednak trzeba przyznać, że jak na nieoficjalne wydanie jakość jest zaskakująco dobra. Muzyka została tak świetnie oczyszczona i zmontowana, że nieczystości są słyszalne w bardzo niewielkim stopniu. Ba! Muszę przyznać ze to jeden z najlepiej przygotowanych, bootlegów jakie kiedykolwiek słyszałem!

 


Natomiast Ultimate Edition nie ma żadnych problemów z odgłosami z filmu. To wydanie powstawało na bazie oryginalnych materiałów z sesji nagraniowej i trzeba przyznać, że jakość dźwięku jest o niebo lepsza od tej na bootlegu. Jednak na Ultimate Edition zawodzi to, co jest największym plusem Bootlegu – montaż muzyki. Sony pocięło dzieło Williamsa na niezwykle krótkie utwory. Większość z nich nie tworzy spójnej całości. Są bezlitośnie przerywane w połowie i pozostawiają po sobie uczucie niedosytu. Denerwuje to szczególnie, gdy słucha się utworów nie zgodnie z kolejnością playlisty. Nigdy nie byłem zwolennikiem łączenia różnych utworów w jedną całość i denerwują mnie piętnastominutowe utwory. Jednak takie kilkunastu sekundowe skrawki muzyki są zwyczajnie nieprzyjemne w odbiorze...

Nie ma, co ukrywać, że zawsze po wydaniu oficjalnego "Complete Score" bootlegi traciły rację bytu. Tak jest i w tym przypadku. Nie widzę sensu szukania tej zanieczyszczonej (co prawda tylko w niewielkim stopniu) wersji muzyki, gdy wyszła krystalicznie czysta Ultimate Edition. Bootleg jest bardziej ciekawostką, niż pełnoprawnym rozszerzeniem dzieła Williamsa. Jednak jego spójność i montaż sprawiają, że jest to ciekawostka bardzo interesująca i mimo wszystkich wad godna przesłuchania.

Nie mam żadnych wątpliwości, co do genialności samej muzyki z "Mrocznego Widma". Williams stanął na wysokości zadania i stworzył perfekcyjnie dopasowaną do obrazu, a za razem niezwykle słuchalną muzykę. Jednak, gdy mam ustosunkować się do poszczególnych wydań soundtracków, mój entuzjazm gaśnie. Bootleg po wydaniu Ultimate Edition jest juz zbędny, niemniej stanowi wzorzec dla tego typu nieoficjalnych płyt. Mimo wszystkich problemów z dźwiękiem wystawiam mu najwyższą ocenę. Natomiast Ultimate Edition jest przykładem, w jaki sposób nie należy wydawać muzyki. Tragiczne "rozcinanie" utworów i nie dbanie o ich spójność, sprawiają, że nie wszyscy będą w pełni usatysfakcjonowani tą płytą. Nie poprawi tego nawet bardzo ciekawe wydanie płyty, która została wzbogacone o obszerną książeczkę, zawierającę sporo zdjęć i świetną okładkę. Jeżeli od razu zakochaliście się w wydaniu oficjalnym, to z pewnością Ultimate Edition was zadowoli. W innym przypadku satysfakcja z posiadania tego wydania może osłabnąć przez montaż muzyki. I dla tego moja ocena dla "Complet Score" od Sony to tylko cztery nutki.

# - Mając świadomość tego, że bootleg jest bardzo rzadkim wydaniem muzyki z "Mrocznego Widma", w recenzji posługuję się tytułami z o wiele popularniejszego Ultimate Edition. Tytuły kompozycji z bootlegu są zapisane w nawiasach. I jeszcze słowo wyjaśnienia odnośnie poniższej tracklisty - dwa pierwsze CD, to właśnie Ultimate Edition, a dwa kolejne, to już Complete score.

Autor recenzji: Bartosz Kuśmierz


CD 1

01.

Fox Fanfare - Alfred Newman

02.

Star Wars Main Title

03.

Boarding The Federation Battleship

04.

Death Warrant For Qui-Gon And Obi-Wan

05.

Fighting The Destroyer Droids

06.

Queen Amidala Warns The Federation

07.

The Droid Invasion

08.

Swimming To Otoh Gunga

09.

Inside The Bubble City

10.

Attack Of The Giant Fish

11.

Darth Sidious

12.

The Giant Squid And The Attack On Theed

13.

Qui-Gon And Obi-Wan Rescue The Queen

14.

Fighting The Guards

15.

Escape From Naboo

16.

Enter Darth Maul

17.

The Arrival Of Tatooine

18.

Street Band Of Mos Espa

19.

Padme Meets Anakin

20.

Desert Winds (Bonus Track - utwór nieużyty w filmie)

21.

Jar Jar's Run-In With Sebulba

22.

Anakin's Home And The Introduction To Threepio

23.

Darth Sidious And Darth Maul

24.

Talk Of Podracing

25.

Watto's Deal / Shmi And Qui-Gon Talk

26.

Anakin, Podracer Mechanic

27.

The Racer Roars To Life / Anakin's Midi-Chlorian Count

28.

Darth Maul And The Sith Spacecraft

29.

Mos Espa Arena Band

30.

Watto's Roll Of The Die

31.

The Flag Parade

32.

Sebulba's Dirty Hand / Qui-Gon's Pep Talk

33.

Anakin Defeats Sebulba

34.

Hail To The Winner, Anakin Skywalker

35.

The Street Singer

CD 2

01.

Anakin Is Free

02.

Qui-Gon And Darth Maul Meet

03.

Anakin And Group To Coruscant

04.

The Queen And Palpatine

05.

High Council Meeting

06.

The Senate

07.

Anakin's Test

08.

Qui-Gon's Mission / Obi-Wan's Warning

09.

Nute And Rune Confer With Darth Sidious

10.

The Queen And Her Group Land On Naboo

11.

Jar Jar Leads Group To The Gungans

12.

War Plans

13.

Darth Sidious Receives News Of The Gungan Army

14.

The Gungans March

15.

The Queen And Her Group Sneak Back To The Palace

16.

The Battle Begins

17.

The Republic Pilots Take Off Into Space

18.

Activate The Droids

19.

The Gungans Fight Back

20.

The Duel Begins

21.

Anakin Takes Off In Spaceship

22.

The Duel Continues

23.

The Battle Rages On

24.

Qui-Gon, Obi-Wan And Darth Maul Continue Battle

25.

Qui-Gon, Darth Maul, And The Invisible Wall

26.

The Gungans Retreat And The Queen Surrenders

27.

The Death Of Qui-Gon And The Surrender Of The Gungans

28.

The Tide Turns / The Death Of Darth Maul

29.

The Queen Confronts Nute And Rune

30.

The Funeral Of Qui-Gon

31.

The Parade

32.

End Credits

33.

Duel Of The Fates (wersja z dialogami)

CD 3

01.

Fox Fanfare - Alfred Newman

02.

Main Title / Arrival at Naboo / Darth Sidious Appears

03.

The Jedi Knights / Amidala & the Nemoidians / The Invasion Begins

04.

Jar Jar Binks / Swim to Otoh Gunga / Boss Nass / There's Always a Bigger Fish

05.

Darth Sidious & Nute Gunray / The Bongo Trip / Droids Invade Theed

06.

Queen is Captured / Bombad Jedi

07.

Freeing the Pilots / Escape from Naboo / Heroics of Artoo Detoo

08.

Jar Jar & Padme / Tatooine Landing / Mos Espa

09.

Jar Jar & Sebulba / Sandstorm / Meet See Threepio

10.

"At Last We Shall Have Revenge"

11.

Qui-Gon & Shmi / Kids at Play / "It's Working"

12.

Arrival of Darth Maul

13.

Gambling with Watto / The Flag Parade

14.

The Podrace / Anakin is Free

15.

Anakin's Theme (wersja inna niż w filmie)

16.

Passage Through the Planet Core (wersja inna niż w filmie)

17.

Watto's Deal / Kids at Play (wersja inna niż w filmie)

18.

The Arrival at Tatooine and the Flag Parade (wersja inna niż w filmie)

19.

Anakin Defeats Sebulba (wersja inna niż w filmie)

CD 4

01.

Duel in the Desert

02.

Sio Bibble & Nute Gunray / Padme & Anakin / Arrival at Coruscant

03.

Senator Palpatine

04.

Anakin Will Not Be Trained / Midichlorians

05.

Back to Naboo / Being Friends

06.

Gungan March / Courtyard Attack / Deploying the Battle Droids

07.

"Get to your Ships" / Appearance of Darth Maul / Jedi Duel

08.

The Space Battle

09.

Anakin Blasts the Droidekas / Battle Cadences / Lightsaber Duel / Anakin's Crash Landing

10.

The Gungan's Retreat

11.

Qui-Gon's Noble End

12.

Anakin Destroys the Reactor

13.

The Deaths of Darth Maul & Qui-Gon Jinn

14.

Palpatine Comes to Naboo / Yoda & Obi-Wan Kenobi / Funeral for Qui-Gon

15.

Naboo Parade & End Credits

16.

Duel of the Fates (bez chóru)

17.

"Tone Poems"

18.

The Sith Spacecraft and the Droid Battle (wersja inna niż w filmie)

19.

The Droid Invasion / The Appearance of Darth Maul (wersja inna niż w filmie)

20.

Queen Amidala / The Naboo Palace (wersja inna niż w filmie)

21.

Duel of the Fates (wersja inna niż w filmie)

Komentarze

Średnia ocena czytelników: 4  

Ktoss 26-01-2013, 17:58

Wdług mnie za dużo jest tu 5


Mefisto 26-01-2013, 18:25

Wybacz, staraliśmy się ubić te zarazy, ale okazały się bardziej odporne, niż Raid na mole.


Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz