• Mandalorian, The: Season 2
  • Mandalorian, The
  • Roadkill
  • Mank
  • Succession: Season 2

Thin Red Line, The – Chants from

data publikacji: 24/06/2007

Chants from The Thin Red Line

Thin Red Line, The – Chants from

"...mało związane z muzyką filmową, ale jakże oryginalne muzyczne doświadczenie..."

Kompozytor: różni wykonawcy

Rok produkcji: 1998

Wytwórnia: RCA Victor

Czas trwania: 51:49 min.

Dosłownie w chwilę po wydaniu oficjalnego albumu ze ścieżką dźwiękową Hansa Zimmera do filmu "Cienka czerwona linia" światło dzienne ujrzała płyta zatytułowana "Chants from the Thin Red Line". Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Pomimo tego, że album nazywa się kompilacją pieśni z filmu, to tylko dwa z ponad dwudziestu utworów zawartych na krążku się w nim znalazły. Są to "Jisas Yu Holem Hand Blong Mi" i "God Yu Tekkem Laef Blong Mi". Cóż, prawa rynku rządzą się własnymi regułami i album ten niestety dowodzi, że sprytu specom od marketingu nie brakuje.

Drugi wspomniany utwór znany jest już nam z oryginalnego albumu, gdzie towarzyszył mu dodatkowo podkład orkiestry. Na tym albumie jednak ona nie występuje, a dotyczy to nie tylko tej, ale wszystkich pieśni. Mamy tu do czynienia z popisami a cappella dwóch chórów z regionu Guadalcanal wysp Oceanii. Są to: męski chór anglikańskiego stowarzyszenia Melanesian Brotherhood z Tabalii oraz Choir Of All Saints ze stolicy Wysp Salomona – Honiari.

Wykonywane pieśni dobrze obrazują charakterystyczne cechy muzyki Melanezji. Przede wszystkim prezentują zróżnicowaną wielogłosowość (szczególnie w technice organum) i bogate wykorzystywanie tzw. dyszkantów, a więc wysokich głosów dziecięcych. Kilkukrotnie tylko dane będzie nam usłyszeć typowe dla tamtego regionu idiofony (dzwon, grzechotki), a nawet kojący uszy śpiew ptaków, co w sumie daje ciekawy efekt przeniesienia się na krótką chwilę do wioski na odległym krańcu świata.Trzeba do tego dodać jednak parę fragmentów, w których da się usłyszeć pochrząkiwania, czy kaszlnięcia członków chórów, co może i dodaje całości odrobiny smaczku, ale w ogólnym rozrachunku jest sporą wadą. Oczywiście nie wymagam od melanezyjskich śpiewaków musztrowej precyzji chóru Aleksandrowa, ale zdecydowanie wymagam od wydawcy rzetelnie wydanego, profesjonalnego produktu. Niestety w tym przypadku niekiedy ma się wrażenie, jakby twórcy albumu odwiedzili wyspę ze sprzętem nagrywającym i poprosili o zebranie się wszystkich wokoło i odśpiewanie "pierwszej lepszej" tradycyjnej pieśni religijnej, po czym zwinęli sprzęt i bez żadnych poprawek umieścili "co im tam wyszło" na krążku.

Na szczęście pomimo pozostawiającej nieco do życzenia jakości wydania albumu, same pieśni są przyjemne dla ucha i potrafią zarazić słuchacza swoją egzotyką i ogromem pozytywnej energii. Większość z nich ma religijny, bardzo radosny i pochwalny charakter. Numerem jeden jest zdecydowanie... numer jeden na płycie "Jisas Yu Holem Hand Blong Mi" – swoją drogą powtórzony w bardziej stonowanym wykonaniu pod koniec albumu. Szkoda, że to nie ta pieśń znalazła się na wydaniu z muzyką Zimmera. Drugi kawałek "Soon My Lord" kontynuuje pozytywne wrażenie. "God Yu Tekkem Laef Blong Mi" pozbawiony podkładu orkiestry traci nieco na mocy, ale nadal pozostaje jednym z najlepszych utworów na płycie.

Pozostałymi pieśniami, które mi osobiście, najprościej mówiąc, "wpadły w ucho" są: "Holly", "Jisas, Masta Mi Save", "We are One Big Happy Family" (chyba jedyna śpiewana w języku czysto angielskim). Na uwagę zasługuje też "Traditional Lullaby" – najładniejszy z utworów nie posiadających słów – oraz dwie ostatnie kompozycje, w których grzechotki wprowadzają nieco ożywienia, sygnalizując zbliżający się koniec płyty.

Chociaż większości utworów słucha się z niekłamaną przyjemnością, to jest tu sporo pieśni bardzo do siebie podobnych. Sprawia to, że już w połowie płyty zlewają się one w jedną, mało różnorodną i nieco męczącą całość. Te 26 utworów, pomimo krótkiego czasu trwania, stanowi materiał, przez który ciężko jest przebrnąć za jednym podejściem, ale wybiórczo potraktowany wedle własnego gustu z pewnością pozostawia pozytywne odczucia.

Podsumowując, "Chants from The Thin Red Line" jest przede wszystkim doskonałą płytką dla tych, którym spodoba się pieśń umieszczona na albumie z oryginalną muzyką filmową. Jest to też dobra pozycja dla słuchaczy żądnych ciekawostek, którzy nie boją się kontaktu z muzyczną kulturą tak różniącą się od naszej i lubiących od czasu do czasu zasmakować czegoś nowego. Jeśli ktoś nie znajduje się w żadnej z tych grup może, bez większej dla siebie szkody, pominąć ten album. Ostatecznie pozostanę jednak na stanowisku zachęcającym do sięgnięcia po to, może mało związane z muzyką filmową, ale jakże oryginalne muzyczne doświadczenie. Szczególnie dlatego, że ciężko o inne tego typu pozycje zaznajamiające nas z tradycyjną muzyką Melanezji. Przed trzema nutkami w ocenie końcowej proszę więc wyobrazić sobie spory plus.

Autor recenzji: Damian Słowioczek


CD 1

01.

Jisas yu holem hand blong mi - Choir of All Saints

02.

Soon my Lord - Choir of All Saints

03.

God yu tekkem laef blong mi - Choir of All Saints

04.

Early morning at Tabalia - Melanesian Brotherhood

05.

Procession chant 1 - Melanesian Brotherhood

06.

Procession chant 2 (kustom tune) - Melanesian Brotherhood

07.

Holly - Melanesian Brotherhood

08.

Procession chant 3 - Melanesian Brotherhood

09.

We love to sing - Choir of All Saints

10.

Mi go longway - Choir of All Saints

11.

Jisas, masta mi save - Choir of All Saints

12.

Procession chant 4 - Melanesian Brotherhood

13.

Together Be - Melanesian Brotherhood

14.

Sunday Service hymn - Melanesian Brotherhood

15.

Halleluia!, Sing to Jesus - Melanesian Brotherhood

16.

Jesus, you are here - Choir of All Saints

17.

Bybye - Choir of All Saints

18.

We are one big happy family - Choir of All Saints

19.

Traditional lullaby - Melanesian Brotherhood

20.

Cho Cho Wancho - Melanesian Brotherhood

21.

Procession chorus- Melanesian Brotherhood

22.

Remember - Melanesian Brotherhood

23.

Jisas yo holem hand blong mi - Melanesian Brotherhood

24.

Pray for us - Melanesian Brotherhood

25.

God all mighty - Melanesian Brotherhood

26.

Kyrie - Melanesian Brotherhood

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz