• Przepraszam, czy tu biją?
  • Mam tu swój dom
  • Sweet Tooth
  • Company Business – expanded score
  • Iron Giant, The – The Deluxe Edition

Harry Potter and the Philosopher’s Stone (Sorcerer's Stone)

data publikacji: 01/08/2010

Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Harry Potter and the Philosopher’s Stone (Sorcerer

"...otrzymujemy więc bardzo ładną, pogodną muzykę obfitującą w magiczne momenty..."

Kompozytor: John Williams

Rok produkcji: 2001

Wytwórnia: Warner Sunset / Nonesuch / Atlantic

Czas trwania: 73:35 min.

Po ogromnym i - moim zdaniem w pełni zasłużonym - sukcesie pierwszych książek o "Harrym Potterze", nie należało długo czekać, aż branża filmowa zainteresuje się przygodami młodego czarodzieja. Ostatecznie batalię o prawa do powieści J.K. Rowling wygrało studio Warner Bros. Reżyserem pierwszej części został Chris Columbus. Filmowiec, znany przede wszystkim dzięki "Kevinowi Samemu w Domu", wywiązał się ze swego zadania solidnie, tworząc dobrą i bardzo wierną adaptację książki. Co prawda twórcy może zbyt kurczowo trzymają się książkowego pierwowzoru, ale należy uznać "Kamień Filozoficzny" za udaną adaptację i ogólnie dobry film. Duża w tym zasługa doborowej obsady, świetnych zdjęć, scenografii, kostiumów, jak i też magicznej muzyki Johna Williamsa.

Twórcy filmowego Pottera byli świadomi, że do tak ogromnej produkcji potrzebny będzie kompozytor z najwyższej półki. Wybór Williamsa, z którym Columbus współpracował już przy obu "Kevinach", należy uznać za strzał w dziesiątkę. Już swą legendarną i kultową muzyką do takich serii, jak "Gwiezdne wojny", czy "Indiana Jones" Williams pokazał, że jest mistrzem w swoim fachu. Seria o młodym czarodzieju jest tylko potwierdzeniem niesamowitych umiejętności Amerykanina, który już niejednokrotnie udowodnił, że pisanie do wielkich projektów nie jest mu ani obce, ani straszne.

 

Siłą i znakiem rozpoznawczych ścieżek dźwiękowych Johna Williamsa są świetne, zapadające w pamięć tematy, motywy przewodnie. Ze świecą można szukać osób, które nie kojarzyłyby motywu ze "Szczęk" czy też "Raiders March" z "Indiany Jonesa". Na potterowskie potrzeby kompozytor stworzył wspaniały leitmotiv, znany jako "Hedwig’s Theme". Jest to bardzo ładna i przyjemna dla ucha melodia, zawierająco odpowiednią dawką magii i tajemniczości. Bez wątpienia wyrazisty znak rozpoznawczy serii, doskonale oddający charakter filmu. Dlatego też przez większość filmu/albumu przewija się ón w przeróżnych wariacjach, z których jedna lepsza od drugiej. Szczególnie godne uwagi jest "Harry’s Wondrous World", które w pełni oddaje to, co sam sobą zapowiada, czyli wspaniałą, fascynującą muzykę! Warto też zwrócić uwagę na doskonale wypadające w filmie "Visit To The Zoo And Letters From Hogwarts". Przy tych wszystkich zachwytach nad głównym tematem i jego wariacjami, muszę niestety przyznać, że Williams aż za często z niego korzysta. Słuchając całej płyty można czasem odnieść wrażenie monotonii i znużenia.

Większość muzyki utrzymana jest w podobnym do siebie, mogącym kojarzyć się trochę z  "Hookiem", stylu. Otrzymujemy więc bardzo ładną, pogodną muzykę, obfitującą w magiczne momenty, takie ak "Diagon Alley And The Gringotts Vault", czy też "Christmas At Hogwarts". Szkoda tylko, że tak samo, jak twórcy bali się choć trochę odejść od książkowego pierwowzoru, tak i Williams nie zdecydował się pokazać przysłowiowego pazura. Przez to ścieżka wydawać się może zbyt grzeczna, zbyt poprawna, przez co i dla wielu słuchaczy zapewne nudna. W dużej mierze taka sytuacja wynika jednak z charakteru filmu, więc nie zamierzam ganić kompozytora. Zwłaszcza, że kiedy trzeba, przerywa on monotonię tak dynamicznym i świetnym kawałkiem, jak "The Quidditch Match" - ilustrującym, jak sama nazwa wskazuje, słynne szkolne rozgrywki sportowe. Lekkie poczucie zagrożenia i mroku oferują z kolei utwory związane z głównym przeciwnikiem Harry’ego - Lordem Voldemortem. I tak też, "The Face Of Voldemort" oferuje nam bardzo ciekawą, tajemniczą i zarazem mroczną melodię, która dosłownie niszczy sielankowy klimat większości partytury.

Nie ukrywam, że nie jest łatwo wystawić mi ocenę końcową. Z jednej strony trudno mi się doszukać większych wad tej ścieżki, ale jestem też świadom, że w swej bogatej karierze Williams nieraz tworzył lepsze prace. Ale zaniżanie "Harry’emu Potterowi i Kamieniowi Filozoficznemu" oceny końcowej tylko dlatego, że jego kompozytor tworzył jeszcze wspanialsze score’y też nie byłoby fair. Tak samo, jak i usilne wyszukiwanie wad. Zwłaszcza, że Williams doskonale zrozumiał świat stworzony przez panią Rowling (a pisze to osoba, która przeczytała te książki z kilka razy) i za pomocą nut zamienił go w magiczną muzykę. Trudno mi sobie wyobrazić inną, lepszą, a tym bardziej lepiej pasującą oprawę do tego filmu. Muzyka tak doskonale współgra tu z obrazem, idealnie oddając charakter filmu, jak i samej powieści. Po za tym Williams po raz kolejny skomponował pamiętny motyw przewodni, który bardzo szybko i bardzo słusznie stał się znakiem rozpoznawczym całej serii - i to zarówno tej na taśmie, jak i na papierze. Dlatego też - po długich przemyśleniach - oceniam ten soundtrack na naciągane pięć z minusem. Jest to naprawdę bardzo dobra ścieżka dźwiękowa, która miłośników młodego czarodzieja zachwyci, a i zwykłych słuchaczy powinna zadowolić. Ponad godzina magii w najczystszej postaci, czegóż chcieć więcej?

Nie licząc oczywiście odpowiedzi na nurtujące wiele osób pytanie: "Dlaczego motyw głównego bohatera, nosi nazwę jego sowy (choć to "Harry's Wondrous World" opisuje tu młodego czarodzieja, to do głównego tematu serii urosło właśnie "Hedwig's Theme", które w kolejnych częściach wykorzystane zostało jako motyw Harry'ego...)!?!?"

Autor recenzji: Maciej Wawrzyniec Olech


CD 1

01.

Prologue

02.

Harry`s Wondrous World

03.

The Arrival of Baby Harry

04.

Visit to the Zoo and Letters from Hogwarts

05.

Diagon Alley and The Gringotts Vault

06.

Platform Nine-and-Three-Quarters and the Journey to Hogwarts

07.

Entry into the Great Hall and The Banquet

08.

Mr. Longbottom Flies

09.

Hogwarts Forever! and The Moving Stairs

10.

The Norwegian Ridgeback and A Change of Season

11.

The Quidditch Match

12.

Christmas at Hogwarts

13.

The Invisibility Cloak and The Library Scene

14.

Fluffy`s Harp

15.

In the Devil`s Snare and The Flying Keys

16.

The Chess Game

17.

The Face of Voldemort

18.

Leaving Hogwarts

19.

Hedwig`s Theme

Komentarze

Średnia ocena czytelników: 4.56  

michael 01-08-2011, 22:10

Ścieżka jest świetna, ale mnie nurtuje pytanie dlaczego (moim zdaniem jeden z najlepszych utworów na płycie) Leaving Hogwarts ma tylko 4 kreski


ravaell 02-08-2011, 11:47

Według mnie to jeden z najlepszych scorów Johna, bogaty tematycznie, świecący blaskiem optymizmu, lecz jednoczeście przerażający w niektórych momentach. Dla samego "Hedwig's Theme" warto mieć tę płytę na półce.


Czoug 03-08-2011, 21:04

Za wspaniałe podkreślenie wejścia w Świat HP, za cudowne tematy. Niestety na płycie ciężko mi dotrwać do znakomitego końca


abc 25-10-2011, 10:46

4/5 Prologue 5/5 Harry's Wondrous World 5/5 The Arrival of Baby Harry 5/5 Visit to the Zoo and Letters from Hogwarts 5/5 Diagon Alley and the Gringotts Vault 3/5 Platform Nine-and-Three-Quarters and the Journey to Hogwarts 3/5 Entry into the Great Hall and the Banquet 5/5 Mr. Longbottom Flies 3/5 Hogwarts Forever and the Moving Stairs 3/5 The Norwegian Ridgeback and a Change of Season 5/5 The Quidditch Match 4/5 Christmas at Hogwarts 5/5 The Invisibility Cloak and the Library Scene 3/5 Fluffy's Harp 3/5 In the Devil's Snare and the Flying Keys 4/5 The Chess Game 5/5 The Face of Voldemort 5/5 Leaving Hogwarts 5/5 Hedwig's Theme


DanielosVK 25-10-2011, 15:58

Poza tematem Hedwigi nic mnie tu nie fascynuje.


abc 25-10-2011, 19:24

No bez przesady. Harry's Wondrous World też jest niczego sobie.


DanielosVK 25-10-2011, 23:52

No. Jest niezłe. Ale niczym mnie nie fascynuje i do tego nie wracam.


michael 26-10-2011, 16:32

Na moje The Face of Voldemort jest najlepsze na płycie. Uwielbiam ten klimat.


tommy 02-09-2018, 22:46

Świetny soundtrack, chociaż rzeczywiście Williams stworzył dużo lepszych. Mi jednak mimo wszystko bardziej podoba się partytura do "Więźnia Azkabanu" (którą, notabene, uważam za najlepszą muzykę skomponowaną na potrzeby serii) - w "Kamieniu" Williams trochę za często powtarza temat przewodni, co na dłuższą metę może być nużące.


Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz