• Reich
  • Mindhunter
  • White Lotus, The
  • Devs
  • Bad Guys, The

Mandalorian, The: Season 2

data publikacji: 31/03/2021

Mandalorianin: sezon 2

Mandalorian, The: Season 2

"...solidna robota, lecz jakaś odtwórcza..."

Kompozytor: Ludwig Göransson

Rok produkcji: 2020

Wytwórnia: Walt Disney Records

Czas trwania: 50:44 min.

Mandalorian, The: Season 2

Kompozytor: Ludwig Göransson

Rok produkcji: 2020

Wytwórnia: Walt Disney Records

Czas trwania: 58:13 min.

 

Din Djarin powrócił! Kto? Mandalorianin, który musi odstawić małego, zielonego towarzysza do swoich. Czyli do Rycerzy Jedi. Tak pokrótce prezentuje się fabuła drugiego sezonu „Mandalorianina” od Jona Favreau oraz Disney+. Jest więcej akcji, więcej odniesień do sagi George’a Lucasa i więcej postaci oraz bardzo satysfakcjonujący finał. To najlepsza rzecz jaka przytrafiła się „Gwiezdnym wojnom” od czasu pierwszego filmu. Drugi sezon podnosi poziom tak wysoko, że już nie mogę doczekać się dalszych przygód naszego łowcy nagród.

 

Nie inaczej jest z warstwą muzyczną, która kontynuuje wyznaczoną w pierwszej serii ścieżkę. Ale czy można było spodziewać się czegoś innego, skoro wrócił Ludwig Göransson? Innymi słowy, jest równie eksperymentalnie i mniej "gwiezdnowojenno", niż w ścieżkach Johna Williamsa. Mieszanka elektroniki z hip-hopem, dubstepem oraz orkiestrą symfoniczną potrafiła zaskoczyć, zaś na ekranie sprawdzała się co najmniej świetnie. Problemem jednak było rozbuchane wydanie muzyki, oddzielne dla każdego odcinka. W przypadku drugiej serii zdecydowano się tylko na dwie płyty, trwające po 50 minut. Satysfakcja z odsłuchu powinna być zatem większa, prawda? Otóż nie do końca.

 

W zasadzie nadal dominuje temat głównego bohatera we fragmentach lub w całości – jak w agresywnym „Mando is Back”, gdzie na finał dostajemy mocarne dęciaki; podbitym gitarą elektryczną oraz bitem początku westernowego „The Marshal’s Tale” czy perkusyjnym środku „Get the Child”. Ale w pełnym blasku wybrzmiewa on w smyczkowym finale „Come with Me”, nadając bardziej melancholijnego tonu, czy w „Ashoka Lives” podkreślonym wyraźnie fletem. Wraca też znajoma melodia Baby Yody (imię jego zostaje odkryte, a brzmi... Grogu) w opartym na delikatnej elektronice „Snacks” czy krótkim „Reunited”.

 

Problemem jest jednak muzyka akcji, w większości zdominowana przez elektroniczne dziwadła. I nawet wykorzystanie żywych instrumentów nie jest w stanie uratować nas przed znużeniem, jak w za długim „Ship o hoj, Mandalorians!”, gdzie początek niemal doprowadza do bólu głowy. Po tym ataku następuje powolne wyciszenie, a następnie tykanie oraz nasilające się dźwięki ambientowych szumów i dubstepowej perkusji. Takich mniej przyjemnych fragmentów jest więcej – choćby oszczędne „Experiment” lub nieprzyjemne „The Sorcerer”. Im bliżej finału, tym mocniej przebijają się żywe instrumenty. Wtedy nawet udziwnione dodatki, jak dubstep w „Activated”, wydają się spójną całością.

 

Najbardziej zaskakujące są pojawiające się w ilustracji odniesienia do muzyki z klasycznej Sagi. Chodzi mi głównie o temat Yody, najmocniej wyraźny w „Open the Door”. Samo w sobie nie stanowi to jakiegoś poważnego problemu, lecz temat ten sprawia wrażenie wklejonego na siłę. Bo w zasadzie nie jest on tu do niczego potrzebny.

 

Niby drugiego „Mandalorianina” słucha się dobrze, ale brakuje mu tego poczucia świeżości jaki miała pierwsza seria. Selekcja materiału wydaje się sensowniejsza, zaś krótki czas trwania powinien działać na korzyść muzyki. Coś tu jednak do końca nie zagrało. Zabrakło czegoś nowego, przez co nie ma mowy o ewolucji i/lub rewolucji. To solidna robota, lecz jakaś odtwórcza.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

Mando is Back

02.

Enjoy the Fights

03.

The Marshal’s Tale

04.

Tusken Raiders

05.

Get the Child

06.

Beneath the Ice

07.

Snacks

08.

Reunited

09.

Ship o hoj, Mandalorian!

10.

Back Together

11.

Experiment

12.

Quite a Soldier

CD 2

01.

The Sorcerer

02.

The Story

03.

A Mandalorian and a Jedi

04.

Ahsoka Lives

05.

The Seeing Stone

06.

Capture the Flag

07.

The Armor

08.

Invaders on Their Land

09.

Brown Eyes

10.

Rest in Peace

11.

Activated

12.

The Sword

13.

Troopers

14.

A Friend

15.

Open the Door

16.

Come with Me

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz