• Kingsman: The Golden Circle
  • Suicide Squad, The
  • Tom Clancy’s Without Remorse
  • Revolver
  • Bosch

Shape of Water, The

data publikacji: 10/02/2021

Kształt wody

Shape of Water, The

"...Desplat wyciąga tu z instrumentów maksimum możliwości..."

Kompozytor: Alexandre Desplat

Rok produkcji: 2017

Wytwórnia: Decca

Czas trwania: 76:23 min.

 

Guillermo del Toro jest jednym z tych reżyserów, którzy ciągle potrafią zaskoczyć, jednocześnie zachowując swój własny styl. Meksykanin od zawsze był zafascynowany baśniami i horrorami, wypełniając znany nam świat potworami oraz zjawiskami nadnaturalnymi. Tak było w „Hellboyu”, w „Labiryncie fauna” i tak jest w jego ostatnim filmie – „Kształt wody”. I jest to kolejne połączenie baśni, melodramatu, thrillera szpiegowskiego oraz (do pewnego stopnia) dramatu społecznego. Mamy niemą sprzątaczkę, jej sąsiada malarza, naukowców, antypatycznego wojskowego oraz tajemnicze monstrum – torturowane, bite i poddawane eksperymentom. Ten miks powinien się rozsypać, ale reżyserowi udaje się to wszystko utrzymać w ryzach, mieszając wszelkie możliwe emocje. I przy okazji zgarnął masę nagród z Oscarami i Złotym Lwem z Wenecji na czele.

 

Jeden ze Złotych Rycerzy trafił do odpowiedzialnego za muzykę Alexandre’a Desplata. Wybór o tyle zaskakujący, że Francuz wcześniej z del Toro nie pracował (potem jednak panowie spotkali się przy serialu „Łowcy trolli” oraz zbliżającym się „Pinokiu”) i nie miał do czynienia z takimi gatunkowymi hybrydami. Jak zachować w takim wypadku spójność muzyczną? Czy może tylko skupić się na jednym aspekcie, ignorując całą resztę? Oto są pytania, na które odpowiedzią wydaje się to pierwsze rozwiązanie.

 

Całość ilustracji zbudowana jest na trzech motywach, stanowiących jej fundament: naszej protagonistki (Elisa), stwora – opisanego w napisach końcowych jako Człowiek-amfibia – oraz zmieniającej się relacji między nimi. Najbardziej zadziwiające jest tutaj instrumentarium, a właściwie nietypowe jego połączenie. Z jednej strony mamy fortepian, akordeon (przypisany monstrum) i harfę, ale z drugiej szklaną harmonijkę (imitacja gwizdania) oraz coś, co Anglosasi nazywają waterphonem (instrument smyczkowy lub perkusyjny zawierający korpus z nierdzewnej stali, przymocowany mosiężnymi prętami, w środku którego znajduje się odrobina wody zmieniająca brzmienie). Ten kolaż dźwięków tworzy aurę tajemnicy i liryzmu, ale też odrobiny mroku („The Shape of Water”).

 

Temat potwora pojawia się pierwszy raz w „The Creature” i polany jest przez mroczny ton. Krótki pięcionutowiec początkowo brzmi niepokojąco, wręcz agresywnie (nawet troszkę przypomina temat rekina ze „Szczęk”), w czym pomagają wplecione flety – jedyne dęte drewniane wykorzystane tu przez maestro. Jednak z czasem oraz kolejnymi fragmentami ta nieprzyjazna atmosfera zaczyna słabnąć.

 

Z kolei temat Elisy pochodzi jakby z drugiego bieguna – jest zwiewny, bardzo delikatny i ciepły. To spora zasługa fletów oraz cymbałków, a także niemal płynących smyczków. Motyw najpierw wybrzmiewa na akordeonie, który następnie zastąpują skrzypce i fortepian. Te dźwięki mówią bardzo wiele o postaci: wrażliwej, samotnej, wykluczonej. A pojawiający się akordeon opisuje jej relacje z tajemniczą istotą.

 

Większość muzyki Francuza to wariacje każdego z tych tematów, które różnią się od siebie tonem, tempem oraz aranżacjami. W „Fingers” temat Człowieka-amfibii brzmi odrobinę komediowo, grany przez tykające perkusjonalia oraz flety, by w drugiej połowie utworu wejść w lekko orientalne, ponure rewiry wzięte z kina grozy. Z kolei „Elisa and Zelda” to motyw bohaterki w rytmie walczyka, zdominowany przez akordeon.

 

Trzeci temat, miłosny, łudząco przypomina temat Elisy, przynajmniej aranżacyjnie (harfa, akordeon). Początkowo jednak pojawia się w nim więcej niepokoju oraz elementów mroku (początek „The Silence of Love” czy niepokojące „Egg” ze śliczną partią fortepianu w środku). Dopiero z czasem potrafi rozkwitnąć („Underwater Kiss” z poruszającym solo skrzypiec czy „Overflow of Love”). Desplat wyciąga tu z instrumentów maksimum możliwości, aby przekonująco przekazać emocje tej nietypowej pary.

 

Wspomniałem już, że film ma pewne elementy kina szpiegowskiego i to też musiało zostać podkreślone w muzyce. Pojawia się więc budujący napięcie underscore, który jest związany z dwoma postaciami: demonicznym pułkownikiem Stricklandem oraz doktorem Hoffstetlerem, który ma swój ukryty cel. Tutaj Francuz korzysta z fletów, powolnych skrzypiec i perkusji. Niepokój ten objawia się już w „Fingers”, by przebić się potem w „Spy Meeting”, „Five Stars General” czy „This Isn’t Good”. Ale prawdziwym popisem w tej dziedzinie jest ponad 10-minutowe „The Escape”, opisujące kulminacyjny moment filmu. Tutaj nastrój zmienia się jak w kalejdoskopie: od nerwowych dźwięków skrzypiec i rytmicznych wiolonczel, przez podbijający dramaturgię fortepian oraz intensyfikację reszte elementów, w które wplatane są tematy obojga naszych bohaterów. W tle przebija się jeszcze harfa, a także flety. Z każdą minutą coraz bardziej czuć podnoszące się napięcie, zaś rytm może budzić skojarzenia z „Autorem widmo” lub „Godzillą”. Prawdopodobnie to najbardziej dynamiczny utwór w karierze maestro.

 

A im bliżej finału, tym Desplat coraz bardziej angażuje emocjonalnie, co pokazują cztery ścieżki. „Overtone of Love” jest bardzo liryczną wersją tematu głównego, rozpisaną na fortepian, smyczki, flet i akordeon. Trop ten kontynuuje bardziej wyciszone, przynajmniej na początku, „Without You”, z delikatnym wstępem na flet i harfę, nabierające iście hollywoodzkiego rozmachu. „Rainy Day” idzie już bardziej w mroczniejsze, typowo horrorowe klimaty, a całość wieńczy „A Princess Without a Voice”, czyli temat Elizy poprowadzony przez fortepian, skrzypce i flety, tworzące razem iście baśniową mieszankę.

 

 

Reżyser wykorzystuje także w paru miejscach piosenki, które zostały wrzucone na sam koniec albumu. Ten prosty zabieg nie wywołuje dezorientacji, ani nie psuje budowanego przez score nastroju. Chociaż jest jeden wyjątek od tej reguły, czyli „You’re Never Know” z filmu „Hello, Frisco, Hello”, rocznik 1943. Utwór dostał nową aranżację (jest też wersja alternatywna), a wykonuje ją w jazzowym style znakomita Renee Fleming. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że artystka jest śpiewaczką operową. Oprócz tego mamy elegancki cover Serge’a Gainsbourgha w wykonaniu Madeleine Peyroux, nieśmiertelny klasyk Maxa Steinera z filmu „A Summer Place”, swingującego Glenna Millera, szybkie i egzotyczne „Chica Chica Boom Chic” i oparte na gitarze oraz perkusjonaliach „Babalu”.

 

Jak Desplat to robi, że potrafi połączyć tak skrajne elementy w spójną, angażującą oraz fantastycznie brzmiącą muzykę? „Kształt wody” to zdecydowanie jedna z jego najlepszych prac w karierze, świetnie sprawdzająca się na ekranie oraz dająca masę frajdy poza nim. Niektórzy nazywają to magią, wznoszącą kompozycję ponad zwykłą, rzemieślniczą robotę. W pełni zasłużona statuetka Oscara oraz bardzo mocne cztery (a za album nawet cztery i pół) nutki ode mnie. Do tej płyty będę wielokrotnie wracał.

Autor recenzji: Radosław Ostrowski


CD 1

01.

The Shape Of Water

02.

You'll Never Know – Renee Fleming

03.

The Creature

04.

Elisa's Theme

05.

Fingers

06.

Spy Meeting

07.

Elisa And Zelda

08.

Five Stars General

09.

The Silence Of Love

10.

Egg

11.

That Isn't Good

12.

Underwater Kiss

13.

The Escape

14.

Watching Ruth

15.

Decency

16.

He's Coming For You

17.

Overflow Of Love

18.

Without You

19.

Rainy Day

20.

A Princess Without A Voice

21.

La Javanaise – Madeleine Peyroux

22.

I Know Why (And So Do You) – Glenn Miller & His Orchestra

23.

Chica Chica Boom Chic – Carmen Miranda

24.

Babalu – Caterina Valente & Silvio Francesco

25.

A Summer Place – Andy Williams

26.

You'll Never Know (Alternate Version) – Renee Fleming

Komentarze

Obecnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Nick
E-mail
Ocena [1-5]
Komentarz